«Άκλαυτος» πήγε ο ΠΑΣ Λαμία, 3-0 ο ΠΑΟΚ με σβησμένες μηχανές

Εφιαλτικά ήταν τα πρώτα 11 λεπτά για τον ΠΑΣ Λαμία στην Τούμπα, αφού βρέθηκε να χάνει με 3-0 και ουσιαστικά να βρίσκεται χαμένος πριν καλά – καλά ξεκινήσει το ματς.
Ο ΠΑΟΚ κυριάρχησε σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, είχε δύο δοκάρια, χαμένες ευκαιρίες και μάλλον μετά το 3-0 όλοι στην Τούμπα περίμεναν πότε θα μπει ο… Βιεϊρίνια.
Το συγκρότημα του Σωτήρη Αντωνίου εντελώς απρόσωπο, περιορίστηκε σε παθητικό ρόλο και από το 11’ περίμεναν το τελικό σφύριγμα της λήξης. Η Λαμία παρέμεινε για μία ακόμη αγωνιστική (7η) χωρίς νίκη και ακολουθεί μάλιστα δεύτερο σερί εκτός έδρας ματς στην Τρίπολη (την μεθεπόμενη Δευτέρα).
Για τη Λαμία δεν είναι τόσο ότι έχασε από τον ΠΑΟΚ (άλλωστε και πέρυσι με το ίδιο σκορ είχε ηττηθεί), αλλά η εικόνα της μέσα στο γήπεδο και ο τρόπος που δέχτηκε τα γκολ, που θύμιζε ομάδα κατώτερης κατηγορίας!

2′ Ο Μίσιτς κάνει το σουτ από μακριά, ο Βελλίδης εκτιμά λάθος τη φάση, η μπάλα στα δίχτυα. Μέσα από τα χέρια του γκολκίπερ της Λαμίας έφυγε η μπάλα… 1-0
6’ Κάνει τη σέντρα, ο Λημνιός στο δεύτερο δοκάρι με κεφαλιά – νικά τον Βάντερσον – ο Βελλίδης δεν μπορεί να κάνει τίποτα και η μπάλα στα δίχτυα… 2-0
11′ Ο Στοχ βγαίνει από αριστερά, μπαίνει προς τα μέσα, βγάζει παράλληλη μπαλιά και ο Σβιντέρσκι με το τακουνάκι διευρύνει κι άλλο το προβάδισμα… 3-0
23′ Ο Φωτιάδης συμβουλεύεται τον VAR, Σέζο, για πιθανή περίπτωση πέναλτι. Δεν υπάρχει. Θεαματική η πτώση του Βασιλόγιαννη.
25′ Ο ΠΑΟΚ πιέζει και για τέταρτο γκολ. Ο Γιαννούλης κάνει τη σέντρα από αριστερά, ο Σβιντέρσκι δεν βρίσκεται εκεί που πάει η μπάλα. Είχε κάνει κίνηση προς τα εμπρός ο Πολωνός.
42′ Ο Τιρόνε έκοψε με φάουλ τη σέντρα του Μίσιτς.Εκτελεί ο Στοχ, ο Βελλίδης πέφτει στη δεξιά γωνία του και απομακρύνει.
45′ Ωραίος συνδυασμός του Μπίσεσβαρ με τον Λημνιό και τον Μίσιτς, το γύρισμα του δευτέρου από δεξιά κόβεται από τον Αντέτζο.
45’+ Πολύ ωραία προσπάθεια του Γιαννούλη από αριστερά, καθυστερεί όμως με τις ντρίμπλες και ο Βελλίδης μπλοκάρει.
48′ Δημούτσος και Τιρόνε συνδυάζονται άψογα, ο Ισπανός ζαλίζει τον Ίνγκασον, αλλά το σουτ δεν είναι καλό.
52′ Ο Μίσιτς κάνει τη σέντρα-σουτ, ο Κατσίκας εντυπωσιακά απομακρύνει σε κόρνερ.
62′ Ο Μπίσεσβαρ κάνει τη σέντρα από αριστερά, ο Σβιντέρσκι πιάνει τη γυριστή κεφαλιά, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κατσίκα.
64′ Ο Σκόνδρας προσπαθεί να βρει τον Τιρόνε, καλή έμπνευση, κακή εκτέλεση.
67′ Σουτ Μίσιτς, κόντρα, προβολή Ίνγκασον, ο Κατσίκας μπλοκάρει.
71′ Ο Μπίσεσβαρ υποδέχεται την μπάλα στην περιοχή, καθυστερεί με διαδοχικές προσποιήσεις, το σουτ είναι αδύναμο και ο Κατσίκας μπλοκάρει.
76′ Ο Σβιντέρσκι κάνει το σουτ, η μπάλα στο δοκάρι, ο Κατσίκας είναι τυχερός σ’ αυτή τη φάση, γιατί η μπάλα πάει πάνω του και την μπλοκάρει.
89′ Κεφαλιά του Κρέσπο, η μπάλα στο δοκάρι. Ο Ίνγκασον σε κενή εστία – αλλά υπό πίεση – δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
91′ Ο Ζαμπά περνά όποιον βρίσκει μπροστά του, αλλά το πλασέ με το αριστερό περνά άουτ.
92′ Ο Τζανετόπουλος δεν αφήνει τον Μπίσεσβαρ να φύγει στην αντεπίθεση. Κόκκινη κάρτα, ήταν ο τελευταίος αμυντικός. Ο Φωτιάδης πήγε να εξετάσει στο monitor την κάρτα του Τζανετόπουλου. Για να δει εάν κόκκινη ή κίτρινη. Τελικά κίτρινη στον Τζανετόπουλο.

Διαιτητής: Φωτιάδης (Καστοριάς)
Κίτρινες: Αουγκούστο 20’, Γιαννούλης 43’, Ζαμπά 81’ – Ρόμανιτς 23΄, Τιρόνε 41’, Σκόνδρας 74’, Τζανετόπουλος 93’
ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Κρέσπο, Γιαννούλης, Αουγκούστο (65’ Εσίτι), Μίσιτς, Στοχ (74’ Ζαμπά), Λημνιός (84’ Βιεϊρίνια), Μπίσεσβαρ, Σβιντέρσκι.

ΛΑΜΙΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης (46’ Κατσίκας), Σκόνδρας, Βάντερσον, Αντέτζο (55’ λ.τρ. Τζανετόπουλος), Βύντρα, Πλιάτσικας, Μπεχαράνο (46’ Μπουλούλης), Δημούτσος, Τιρόνε, Βασιλόγιαννης, Ρόμανιτς.

*** Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Τουράμ, Σάλιακας, Χ. Καραγιάννης, Ανάκογλου.