Άξιζε βαθμό ο ΠΑΣ Λαμία κόντρα σε ΠΑΟΚ και… VAR!…

Μετά από ένα πολύ δυνατό, αλλά κακό ποιοτικά και φτωχό σε φάσεις, παιχνίδι ο ΠΑΟΚ κατάφερε να κάμψει την αντίσταση του ΠΑΣ Λαμία και να τον κερδίσει με 1-0, μπροστά σε 2.500 περίπου θεατές που έφυγαν ανικανοποίητοι από το παγωμένο ΔΑΚΛ, όσον αφορά  αυτό που είδαν.

Οι γηπεδούχοι με ενισχυμένο άξονα έδωσαν χώρο στους παίκτες του δικεφάλου στο α’ ημίχρονο, παίζοντας ουσιαστικά  μόνο με τον Ρόμανιτς μπροστά που έδειχνε απομονωμένος. Σύμφωνα με την εξέλιξη του ματς ίσως οι Λαμιώτες να το φοβήθηκαν περισσότερο απ’ ότι έπρεπε.

Δέχτηκαν το γκολ που έκρινε το παιχνίδι στο 33’ σε μια δύσκολη φάση που σηκώνει κουβέντα, αφού ήταν οριακή και για την οποία ποτέ δεν λειτούργησε το VAR, γιατί όπως ειπώθηκε… «πάγωσε»!

Στην επανάληψη και με το 0-1 να είναι γεγονός η Λαμία συνέχισε να παίζει χωρίς επιθετική γραμμή, σχεδόν για 20 λετπά με αποτέλεσμα να μην μπορεί να απειλήσει σοβαρά την εστία του ΠΑΟΚ για να ανατρέψει το αποτέλεσμα. Η κατάσταση βελτιώθηκε με την είσοδο των Μπιανκόνι, Βασιλόγιαννη, η ομάδα άρχισε να δείχνει πλέον επιθετικές αρετές όμως ο δικέφαλος με νύχια και με δόντια κράτησε το… παγωμένο γκολ του 33’.

Η προσοχή πλέον των παικτών του Άκη Μάντζιου επικεντρώνεται στο ματς της Δευτέρας με τον Αστέρα Τρίπολης και στο τρίποντο που είναι αυτοσκοπός.

10′  Ο Βιεϊρίνια κάνει το σουτ με το αριστερό, αριστερά εντός περιοχής. Ο Θεοδωρόπουλος απομακρύνει.

14′ O Mάτος επιχειρεί το σουτ με το αριστερό, συγκλίνοντας κεντρικά από δεξιά, η μπάλα ψηλά πάνω από την εστία που υπερασπίζεται ο Θεοδωρόπουλος.

15′  Ο Γιαννούλης βγαίνει από αριστερά μετά από τη σέντρα του Ίνγκασον, κάνει τη σέντρα, ο Άκπομ στο πρώτο δοκάρι δεν μπορεί να νικήσει τον Θεοδωρόπουλο. Η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία του Δικεφάλου στην αναμέτρηση.

31′ Σέντρα του Μάτος με το αριστερό, ο Άκπομ πιάνει την κεφαλιά, ο Αντέτζο απομακρύνει.

33′ Ο Λημνιός κερδίζει φάουλ από τον Βαντερσον. Τον πάτησε ο Βραζιλιάνος. Ο Βιεϊρίνια αναλαμβάνει την εκτέλεση από δεξιά. Ο Μάτος μέσα από έναν όμιλο παικτών σκοράρει με προβολή, αλλά η φάση θα ελεγχθεί με VAR. Κόλλησε η οθόνη του VAR γι’ αυτό και καθυστερεί ο έλεγχος.          Το γκολ είναι έγκυρο. Οι παίκτες της Λαμίας διαμαρτύρονται ότι το ματς συνεχίστηκε χωρίς έλεγχο του VAR και ότι το γκολ μέτρησε χωρίς την τεχνολογία…0-1

66′ Σουτ μακρινό του Μαουρίσιο, ο Θεοδωρόπουλος μπλοκάρει.

64′ Σουτ του Μίσιτς, η μπάλα κοντράρει. Δεν μπορεί ούτε με τη δεύτερη προσπάθεια ο Κροάτης.

73′ Ο Λημνιός γύρισε από δεξιά, ούτε ο Ίνγκασον, ούτε ο Βαρέλα μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα.

77′ Σουτ του Μπιανκόνι από μακριά, δεν απειλεί.

84′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ από τον Βασιλόγιαννη, η μπάλα χτύπησε στο τείχος και έφυγε κόρνερ.

85′  Αδύναμη κεφαλιά του Δημούτσου μέσα από την περιοχή, η μπάλα στην αγκαλιά του Ζίβκοβιτς.

88′   Εκτέλεση φάουλ από τον Μίσιτς, δεν πρόλαβε να πεταχτεί κάποιος στην πορεία της μπάλας για να την προωθήσει στα δίχτυα.

91′  Σουτ του Ρόμανιτς με το αριστερό εκτός περιοχής, πέφτει στην αριστερή του γωνία και μπλοκάρει ο Ζίβκοβιτς.

Διαιτητής: Σέζος (Κιλκίς)
Κίτρινες: Βάντερσον 32’, Αντέτζο 78’, Σάσι 87’ – Άκπομ 13’, Μαουρίσιο 22’, Αουγκούστο 90’, Μάτος 94’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Ασίγκμπα (73’ Βασιλόγιαννης), Βάντερσον, Αντέτζο, Βύντρα, Πλιάτσικας, Δημούτσος, Σκόνδρας (85’ Σάσι), Καραμάνος (68’ Μπιανκόνι), Μπεχαράνο, Ρόμανιτς.

ΠΑΟΚ (Αμπέλ Φερέιρα): Ζίβκοβιτς, Μάτος, Ίνγκασον, Βαρέλα, Γιαννούλης (68’ Κρέσπο), Εσίτι, Μαουρίσιο, Λημνιός, Βιεϊρίνια (85’ Αουγκούστο), Μίσιτς, Άκπομ (63’ Σβιντέρσκι).

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Καχριμάν, Σάλιακας, Βλαχομήτρος, Μπουλούλης. Εκτός 18άδας έμειναν οι Τζανετόπουλος και Βιγιάλμπα.