Άρεσε αλλά αποκλείστηκε ο Έσπερος Λαμίας

Ξεκίνησε χθες το απόγευμα το Κύπελλο Ελλάδας μπάσκετ, με την 1η αγωνιστική της α’ φάσης στην οποία συμμετέχουν ομάδες από το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Στη Θεσσαλονίκη ο νεοφώτιστος Έσπερος Λαμίας δεν τα κατάφερε απέναντι στην Ανατόλια από την οποία έχασε και αποκλείστηκε.

Η ομάδα του Γιάννη Σοφογιάννη ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο α’ ημίχρονο και πάλεψε το ματς κοιτάζοντας στα ίσα τους γηπεδούχους, όμως στην επανάληψη λύγισε από την πίεση των Μακεδόνων, χάνοντας με 76-60. Το ευχάριστο του ματς είναι ότι οι Λαμιώτες  έδειξαν ένα πολύ καλό πρόσωπο που αν το συνεχίσουν στο πρωτάθλημα, η επίτευξη των στόχων τους θα είναι εφικτή.

Κορυφαίοι του Έσπερου οι Τεπετίδης, Φύκας και Ρετσινάς.

Δεκάλεπτα: 18-18,37-34,62-44,76-60
Διαιτητές: Ελευθεριάδης – Εκίζογλου
ΑΝΑΤΟΛΙΑ (Γκαϊτατζής): Νικολαϊδης 6, Στεφανίδης 11(1), Αραμπατζής, Αράπης 7(2),Γαλανίδης 21(5), Νικήτας, Κωνσταντινίδης, Ξενιτίδης 4, Κιγμέτογλου 14, Μουρατίδης, Μπρόζος 13, Ζώτος
ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σοφογιάννης): Στογίλκοβιτς, Ρούζιος 9(2),Μπερτσιμάς, Πάππος, Παπανικολάου, Φύκας 13, Φούντας, Αργύρης, Τεπετίδης 14(3), Ολύμπιος 4(1), Παπαργυρόπουλος 9, Ρετσινάς 11 (3)

***  Στα άλλα ματς της ημέρα, η Δάφνη Δαφνίου νίκησε εύκολα τον Πρωτέα Βούλας, ο Δούκας έκανε εντυπωσιακό πέρασμα από την Κόρινθο, το Παγκράτι άφησε θετικές εντυπώσεις απέναντι στον Κρόνο Αγίου Δημητρίου, ο Μανδραϊκός εκμεταλλεύθηκε την ανετοιμότητα του Παπάγου, ο Τρίτωνας ζορίστηκε απέναντι στην ανανεωμένη Ελευσίνα, ενώ ο Οίακας επικράτησε του Εσπέρου Καλλιθέας στον οποίο είναι προπονητής ο Αντώνης Μάντζαρης (που έχασε την ευκαιρία να προκριθεί και να αντιμετωπίσει το Ψυχικό, ομάδα στην οποία… αγωνίζεται).

 Η αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα Κυριακή με τρεις αναμετρήσεις.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής της α’ φάσης:

Δάφνη Δαφνίου – Πρωτέας Βούλας 71-53

Κόρινθος – Δούκας 52-76

Παγκράτι – Κρόνος Αγ. Δημητρίου 89-78

Μανδραϊκός – Παπάγος 81-68

Ένωση Ιλίου – Γλαύκος 72-64

Τρίτωνας – Πανελευσινιακός 76-71

Οίακας Ναυπλίου – Έσπερος Καλλιθέας 64-60

Πεντέλη – Πανερυθραϊκός 79-74

Χαλκηδόνα – Πευκοχώρι 52-59

Φάρσαλα – Γέφυρα 71-64

Ανατόλια – Έσπερος Λαμίας 76-60

Ελευθερούπολη – Μαχητές Πεύκων 68-45

Μακεδονικός – Φίλιππος Βέροιας 60-72

Νίκη Βόλου – Αγρίνιο 16/9

Φαίακας Κέρκυρας – Ίκαροι Σερρών  16/9

Ερμής Λαγκαδά – Στρατώνι  16/9

Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής (19/9/2018)

Νίκη Βόλου/Αγρίνιο – Διαγόρας Δρυοπιδέων

Τρίτωνας – Χαρίλαος Τρικούπης

Φαίακας Κέρκυρας/Ίκαροι Σερρών – Αίολος Τρικάλων

Ένωση Ιλίου – Ιπποκράτης Κω

Πευκοχώρι – Κόροιβος Αμαλιάδας

Φάρσαλα – Ερμής Αγιάς

Ελευθερούπολη – Καβάλα

Δάφνη Δαφνίου – Ιωνικός Νικαίας

Οίακας Ναυπλίου – Ψυχικό

Φίλιππος Βέροιας – Εθνικός

Πεντέλη – Απόλλωνας Πάτρας

Ερμής Λαγκαδά/Στρατώνι – Ηρακλή

Δούκας – Καρδίτσα

Παγκράτι – Αμύντας

Μανδραϊκός – Καστοριά

Ανατόλια – Μαρούσι

Αφήστε μια απάντηση