Βόλεϊ

Άρεσε ο ΑΟ Λαμίας παρά την ήττα από τον ΠΑΟΚ

Ανώτερος ο ΠΑΟΚ, επικράτησε δίκαια του ΑΟΛ, στο Χαλκιοπούλειο, με 3-0 σετ, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής για την Α1 Γυναικών βόλεϊ.

Οι Λαμιώτισσες εκτός από το 1ο σετ που το έχασαν με συνοπτικές διαδικασίες, στα άλλα δύο κοντράρισαν  τον δικέφαλο και τα έχασαν μετά από σκληρή μάχη δείχνοντας την αξία τους.

Βέβαια το μυαλό όλων στη Λαμία βρίσκεται στον αγώνα του Σαββάτου στα Ιλίσσια όπου θα αντιμετωπίσουν τον ουραγό Ηλυσιακό  και επιζητούν ένα καθαρό τρίποντο.

Με κεκτημένη ταχύτητα από την ευρωπαϊκή του επιτυχία (3-0 στην έδρα της Αστερίξ) ο Δικέφαλος πολύ δυνατά στο πρώτο σετ έχοντας από την αρχή σημαντικές διαφορές στο σκορ (3-8, 8-14) με την Λαμία να μειώνει σε 14-18, αλλά να ακολουθεί σερί 1-7 από τις ασπρόμαυρες.

Από το δεύτερο σετ και μετά η Λαμία ήταν πολύ πιο ανταγωνιστική, καταφέρνοντας να ισοφαρίσει 14-14 (από 10-14) και να μειώσει σε 17-18 (από 14-17) όμως οι φιλοξενούμενες άνοιξαν και πάλι τη διαφορά (18-21) κι έφτασαν στο 0-2.

Στο τρίτο σετ η Λαμία προσπάθησε να επιστρέψει στο ματς και είχαμε απίστευτη μάχη με τον ΠΑΟΚ να μετατρέπει το 9-7 σε 9-12 αλλά η γηπεδούχος επέστρεψε ισοφαρίζοντας 17-17 και το έκανε ξανά όταν το 19-22 έγινε 22-22.

Η Λαμία με άσο έφτασε σε σετ μπολ, το οποίο έσβησε η Κογιάρ με τον ΠΑΟΚ να φτάνει σε ματς μπολ με απίθανο πόντο (κακή συνενόηση Λι, Πολυνοπούλου και κακή άμυνα της Λαμίας) όμως έπρεπε να φτασουμε στο 27-27 όπου η Λι έκανε το μπλοκ στην Ρόμπλες και η πετυχημένη κόντρα της Μετρέκη έδωσαν τέλος στον αγώνα.

Τα σετ: 0-3 (15-25, 19-25, 27-29) σε 79′

Διακύμανση:

1ο σετ: 3-8, 11-16, 14-21, 15-25

2ο σετ: 5-8, 14-16, 17-21, 19-25

3ο σετ: 8-7, 14-16, 19-21, 27-29

***  Οι πόντοι της Λαμίας προήλθαν από 6 άσσους, 38 επιθέσεις, 2 μπλοκ και 15 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. προήλθαν από 6 άσσους, 43 επιθέσεις, 8 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Διαιτητές: Κουτσής, Μαυράκης, Παρατηρητής: Παναγής, Επόπτες: Σκορδαρά, Στάικος, Γραμματεία: Γούβαλη.
Α.Ο. ΛΑΜΙΑΣ  (Ηλίας Αγγέλης):
 Δάρδα 6 (4/7 επ., 2 άσσοι), Κοντονάσιου 1 (1 μπλοκ), Περέιρα 16 (15/30 επ., 1 άσσος), Νούσια 4 (4/12 επ., 45% υπ. – 36% άριστες), Αραούχο 3 (2/5 επ., 1 άσσος), Ρόμπλες 15 (13/41 επ., 2 άσσοι, 32% υπ. – 21% άριστες) / Ζήκου (λ, 30% υπ. – 15% άριστες), Κουντουρά 1 (1 μπλοκ), Κούμπουρα, Γιαννέλου.

Π.Α.Ο.Κ. (Τάκης Φλώρος): Πολυνοπούλου 16 (11/16 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Καλαντάτζε 9 (6/9 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μερτέκη 7 (6/19 επ., 1 μπλοκ, 42% υπ. – 32% άριστες), Κογιάρ 13 (11/24 επ., 2 μπλοκ), Φιντόν 8 (8/15 επ., 36% υπ. – 36% άριστες), Ντα Γεόνγκ Λι 3 (1/1 επ., 2 άσσοι) / Ξανθοπούλου (λ, 45% υπ. – 36% άριστες), Ηλιοπούλου, Κλέπκου, Κυπαρίσση.

Δηλώσεις προπονητών

Ηλίας Αγγέλης (ΑΟ Λαμία): «Σε γενικές γραμμές παλέψαμε απέναντι σε μία ανώτερη ομάδα και διαφορετικούς στόχους. Θέλουμε να κρατήσουμε την απόδοση και το πάθος του τρίτου σετ για την δύσκολη συνέχεια και στα παιχνίδια που πρέπει να πάρουμε βαθμούς. Ευχάριστο και το γεγονός ότι επέστρεψε και η Έλενα Κουντουρά, η οποία την Παρασκευή έκανε την πρώτη της προπόνηση μετά από αρκετό καιρό».

Τάκης Φλώρος (ΠΑΟΚ): «Ήταν μια δύσκολη εβδομάδα για εμάς με το πρώτο Ευρωπαϊκό ταξίδι και την επιστροφή μας. Στα δύο πρώτα σετ νομίζω ότι ήμασταν ααρκετά καλοί, αλλά στο τρίτο ο συνδυασμός της ανόδου της Λαμίας της δικής μας κούρασης και χαλάρωσης έφερε αυτό το αμφίρροπο σετ. Σε γενικές γραμμές πάντως είμαι ικανοποιημένος από τη σημερινή εμφάνιση».