Άρης – ΠΑΣ Λαμία στην πρεμιέρα της Α’ Εθνικής

share on:

Πραγματοποιήθηκε ηλεκτρονικά απόψε η κλήρωση του νέου πρωταθλήματος ‘ Εθνικής, με το ντέρμπι ΑΕΚ – Ολυμπιακός να ορίζεται για την πρεμιέρα αλλά να παίρνει αναβολή ελέω της αναμέτρησης των δύο ομάδων στον τελικό του Κυπέλλου και τις αναμετρήσεις ΠΑΟΚ – Λάρισα και Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός να ξεχωρίζουν από το πρόγραμμα της 1ης αγωνιστικής.

Από το γήπεδο Χαριλάου (Κλ. Βικελίδης) θα ξεκινήσει το νέο πρωτάθλημα για τον ΠΑΣ Λαμία αφού κληρώθηκε κόντρα στον Άρη.

Αναλυτικά το πρόγραμμα της πρεμιέρας (11-13 Σεπτέμβρη):

ΑΕΚ – Ολυμπιακός

Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΣ Γιάννινα

Άρης – ΠΑΣ Λαμία

Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός

Ατρόμητος – Βόλος

ΟΦΗ – Παναιτωλικός

ΠΑΟΚ – Λάρισα

***  Το παιχνίδι ΑΕΚ – Ολυμπιακός ορίστηκε για την 1η αγωνιστική και θα αναβληθεί καθώς το συγκεκριμένο ζευγάρι θα παίξει στις 12 Σεπτέμβρη  τον τελικό του Κυπέλλου (στο Πανθεσσαλικό), με την Τετάρτη 16 Δεκέμβρη να είναι μία πιθανή ημερομηνία διεξαγωγής του.

***  Ο ΠΑΟΚ θα παίξει την Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου με τον … και οι άλλοι αγώνες θα διεξαχθούν το Σάββατο και την Κυριακή (12 και 13 Σεπτεμβρίου), με την Α’  Εθνική να έχει κάνει δεκτό το αίτημά του Δικεφάλου λόγω του νοκ-άουτ αγώνα με την Μπενφίκα στις 15 Σεπτεμβρίου για τον τρίτο προκριματικό γύρο του Τσάμπιονς Λιγκ.

***  Ο Απόλλων Σμύρνης δεν θα πάρει μέρος στις τρεις πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος και ο ΠΑΣ στις πρώτες δύο και για αυτό το λόγο η Α’  Εθνική όρισε τις δύο ομάδες να παίξουν μεταξύ  τους την 1η αγωνιστική.

 

Το πρόγραμμα Α’  Εθνικής 2020-2021

 

1η  Αγωνιστική  14η

AEK – Ολυμπιακός

Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΣ Γιάννινα

Άρης – ΠΑΣ Λαμία

Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός

Ατρόμητος – Βόλος

ΟΦΗ – Παναιτωλικός

ΠΑΟΚ – Λάρισα

 

2η  Αγωνιστική  15η

ΠΑΣ Γιάννινα – Λάρισα

Βόλος – Άρης

Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης

Παναθηναϊκός – Απόλλων Σμύρνης

Παναιτωλικός – ΑΕΚ

ΠΑΟΚ – Ατρόμητος

ΠΑΣ Λαμία – ΟΦΗ 

 

3η  Αγωνιστική  16η

ΑΕΚ – ΠΑΣ Λαμία

Λάρισα – Παναθηναϊκός

Άρης – ΠΑΣ Γιάννινα

Αστέρας Τρίπολης – Απόλλων Σμύρνης

Βόλος – ΠΑΟΚ

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός

ΟΦΗ – Ατρόμητος

 

4η  αγωνιστική  17η

ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός

Απόλλων Σμύρνης – Λάρισα

Ατρόμητος – ΑΕΚ

Παναθηναϊκός – Άρης

Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης

ΠΑΟΚ – ΟΦΗ

ΠΑΣ Λαμία – Βόλος

 

5η  Αγωνιστική  18η

ΑΕΚ – ΠΑΟΚ

Λάρισα – Αστέρας Τρίπολης

Άρης – Απόλλων Σμύρνης

Βόλος – ΠΑΣ Γιάννινα

Ολυμπιακός – Ατρόμητος

ΟΦΗ – Παναθηναϊκός

ΠΑΣ Λαμία – Παναιτωλικός

 

6η  Αγωνιστική  19η

ΠΑΣ Γιάννινα – ΑΕΚ

Λάρισα – Άρης

Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΣ Λαμία

Αστέρας Τρίπολης – ΟΦΗ

Ατρόμητος – Παναιτωλικός

Παναθηναϊκός – Βόλος

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός

 

7η Αγωνιστική  20η

ΑΕΚ – ΟΦΗ

Άρης – Αστέρας Τρίπολης

Ατρόμητος – ΠΑΣ Γιάννινα

Βόλος – Λάρισα

Ολυμπιακός – Απόλλων Σμύρνης

Παναιτωλικός – ΠΑΟΚ

ΠΑΣ Λαμία – Παναθηναϊκός

  

8η Αγωνιστική  21η

ΠΑΣ Γιάννινα – Παναιτωλικός

Λάρισα – ΠΑΣ Λαμία

Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΟΚ

Άρης – ΑΕΚ

Αστέρας Τρίπολης – Βόλος

ΟΦΗ – Ολυμπιακός

Παναθηναϊκός – Ατρόμητος

  

9η Αγωνιστική  22η

ΑΕΚ – Λάρισα

Ατρόμητος – Απόλλων Σμύρνης

Βόλος – ΟΦΗ

Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός

Παναιτωλικός – Άρης

ΠΑΟΚ – ΠΑΣ Γιάννινα

ΠΑΣ Λαμία – Αστέρας Τρίπολης

 

10η  Αγωνιστική  23η

Λάρισα – Ατρόμητος

Απόλλων Σμύρνης – Βόλος

Άρης – Ολυμπιακός

Αστερας Τρίπολης – ΑΕΚ

ΟΦΗ – ΠΑΣ Γιάννινα

Παναθηναϊκός – Παναιτωλικός

ΠΑΣ Λαμία – ΠΑΟΚ

 

11η  Αγωνιστική  24η

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός

ΠΑΣ Γιάννινα – ΠΑΣ Λαμία

Ατρόμητος – Άρης

Ολυμπιακός – Βόλος

ΟΦΗ – Απόλλων Σμύρνης

Παναιτωλικός – Λάρισα

ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης

 

12η  Αγωνιστική  25η

Λάρισα – ΟΦΗ

Απόλλων Σμύρνης – ΑΕΚ

Άρης – ΠΑΟΚ

Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος

Βόλος – Παναιτωλικός

Παναθηναϊκός – ΠΑΣ Γιάννινα

ΠΑΣ Λαμία – Ολυμπιακός

 

13η  Αγωνιστική  26η

ΑΕΚ – Βόλος

ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης

Ατρόμητος – ΠΑΣ Λαμία

Ολυμπιακός – Λάρισα

ΟΦΗ – Άρης

Παναιτωλικός – Απόλλων Σμύρνης

ΠΑΟΚ – Παναθηναϊκός

 

Αφήστε μια απάντηση