Έβγαλε τις αδυναμίες της η Λαμία και ο ΟΦΗ κέρδισε 2-1!…

Στην πρώτη της εμφάνιση μέσα στο ΔΑΚΛ, ο ΠΑΣ Λαμία κατάφερε να γνωρίσει, απόψε, την ήττα από έναν μετριώτατο ΟΦΗ, με 1-2 και να παραμείνει στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα, με μηδέν βαθμούς κι ενώ ακολουθεί ο αγώνας με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να δείξουν ένα καλό πρόσωπο αν και ήθελαν τόσο πολύ να πάρουν τη νίκη, βρέθηκαν να χάνουν μ’ ένα αστείο γκολ κι απέδειξαν για μια ακόμη φορά ότι η ομάδα έχει αποδυναμωθεί (ορισμένοι παίκτες υστέρησαν εντυπωσιακά) κι αν δεν γίνουν άμεσες ενέργειες, το πρόβλημα θα επιδεινωθεί.

Οι Κρητικοί παρότι είχαν ευρωπαϊκό ματς μέσα στην εβδομάδα φάνηκαν πιο ομάδα μέσα στο γήπεδο και παρά το γεγονός ότι ξεκίνησαν αμυντικά για να μην χάσουν, αφού περίμεναν μια Λαμία πιο ισχυρή, πήραν μια σπουδαία νίκη, την πρώτη τους φετινή. Είναι χαρακτηριστικό ότι και στο δεύτερο γκολ εξέθεσαν τους Λαμιώτες αφού σκόραραν σε ρυθμό περιπάτου!

Μετά λοιπόν την ισοπαλία λοιπόν στην πρεμιέρα κόντρα στον Παναιτωλικό και την ήττα-αποκλεισμό από τον Απόλλωνα Λεμεσού, η ομάδα του Γιώργου Σίμου σήκωσε το κεφάλι και κατάφερε να αντιδράσει.
Από την πλευρά της απογοητευτικής Λαμίας, όλοι περίμεναν τα πάντα από τον Ρόμανιτς που ήταν κυριολεκτικά όλη η ομάδα, με τους υπόλοιπους παίκτες να έχουν το ρόλο του… θεατή σ’ ένα ματς, χωρίς συγκινήσεις, χωρίς μεγάλες φάσεις, που έτσι όπως εξελίχθηκε, κατέληξε εφιάλτης…

Τα τραγελαφικά ξεκίνησαν πριν την έναρξη όταν ο αγώνας καθυστέρησε να αρχίσει, γιατί δεν φαινόταν, σύμφωνα με τον διαιτητή, η γραμμή της μικρής περιοχής από την εστία που βρίσκεται προς την είσοδο του γηπέδου. Για το αυτογκόλ προείπαμε, ενώ το πέναλτι που δόθηκε στη Λαμία στο 95’ χρειάστηκε να εξεταστεί σχεδόν 5 λεπτά από το VAR για να υποδειχτεί!

Το ματς

Ο ΠΑΣ Λαμία ήταν αυτός που πραγματοποίησε την πρώτη επίσκεψη στην περιοχή του ΟΦΗ  και συγκεκριμένα με τον Ρόμανιτς, όταν θέλησε με προβολή να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από σέντρα του Σαραμαντά, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.
Ενώ το ματς έδειχνε… κομμένο και ραμμένο για 0-0 ημίχρονο, τελικά ο ΟΦΗ είναι αυτός που ευτύχησε να προηγηθεί από μία εντελώς ανύποπτη φάση. Από ένα γύρισμα από τα δεξιά, η μπάλα κόντραρε στον Σκόνδρα, ο Βύντρα την κάλυπτε για να φτάσει στην αγκαλιά του Επασί, αλλά βρήκε τελικά στο πόδι του έμπειρου αμυντικού και κατέληξε στα δίχτυα.
Στο β’ μέρος η Λαμία μπήκε… γκαζωμένη για να βρει την ισοφάριση και μόλις στο 50’ ο Ρόμανιτς έκλεψε την μπάλα από ένα κακό κοντρόλ του γκολκίπερ Σωτηρίου, αλλά το γύρισμά του δεν βρήκε συμπαίκτη με τους αμυντικούς του ΟΦΗ να απομακρύνουν, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Βιγιάλμπα έχοντας… πιάτο το αντίπαλο τέρμα από ασίστ του Ρόμανιτς, έκανε το «τσαφ» με την μπάλα να περνά άουτ.
Τελικά, κόντρα στη ροή του αγώνα και συγκεκριμένα στο 72’ ο Κοροβέσης που είχε κερδίσει μέτρα στο γήπεδο, έβγαλε τη σέντρα για το κεφάλι του Σαρδινέρο και ο Ισπανός με κεφαλιά σαν σε προπόνηση νίκησε τον Επασί διαμορφώνοντας και το 2-0 για την ομάδα του. Αυτό που κατάφερε η Λαμία ήταν να μειώσει με τον καλύτερό της παίκτη, Ρόμανιτς στο 95’, που ευστόχησε από το σημείο του πέναλτι, σε παράβαση που κέρδισε ο ίδιος. Βέβαια, για να δοθεί η παράβαση χρειάστηκε να περάσουν πάνω από πέντε λεπτά εξέτασης του VAR και τελικά το ματς ολοκληρώθηκε στο 102’ !

4′  Προσπάθεια του Ρόμανιτς, κερδίζει κόρνερ από παρέμβαση του Γιαννούλη.

11′  Σέντρα του Σκόνδρα από τα δεξιά, ο Ουές επέστρεψε με το στήθος στον Σωτηρίου.

12′  Μακρινό, αδύναμο σουτ του Στάικου, μπλόκαρε εύκολα ο Επασί.

21′  Σέντρα του Σαραμαντά, ένα βήμα πιο πίσω ο Ρόμανιτς.

28′  Μακρινό σουτ του Σακόρ, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ, χωρίς να απειληθεί ο Επασί.

30′  Αντεπίθεση για τον ΟΦΗ, ο Ουές μοίρασε στον Νέιρα, αλλά εκείνος άργησε και κόπηκε από τον Αντέτζο.

35′  Ο Νέιρα έκανε ένα σουτ μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και ενώ φαινόταν ότι ο Επασί και ο Βύντρα ήλεγχαν τη φάση, οι δύο τους δεν συνεννοήθηκαν σωστά και η μπάλα κύλησε στα δίχτυα σε ένα απίστευτο γκολ. Τελευταίος ακούμπησε την μπάλα ο Βύντρα.

36′  O Ρόμανιτς σούταρε έξω από την περιοχή, πάνω στον Σελίμοβιτς.

50′  Ο Σωτηρίου έχασε την κατοχή από την πίεση του Ρόμανιτς, αλλά κανείς δεν βρέθηκε στη συνέχεια να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα 70′  Mακρινό σουτ του Ναμπί, η μπάλα κόντραρε στον Μπεχαράνο και κατέληξε κόρνερ.

54′  Ο Μπεχαράνο βρέθηκε έξω από την μεγάλη περιοχή, δοκίμασε το πόδι του, αλλά δεν ήταν καλό το σουτ και πέρασε άουτ η μπάλα.

55′  Ο Ρόμανιτς πάτησε περιοχή, έκανε την ντρίμπλα, μοίρασε στον Βιγιάλμπα, ο οποίος περίμενε στην καρδιά της περιοχής, αλλά το τελείωμά του ήταν κακό.

57′  Ο Σαραμαντάς βγήκε από τα αριστερά, έκανε την σέντρα, αλλά ο Κοροβέσης απομάκρυνε.

62′  Επέλαση του Ρόμανιτς από τα αριστερά, τον περιόρισε η άμυνα του ΟΦΗ.

67′  Ο Χατζηστραβός βρέθηκε στην περιοχή, πάτησε περιοχή, αλλά ο Ουές έβαλε σωστά το σώμα του και κέρδισε και το φάουλ.

72′  Ο Αντριάν Σαρδινέρο κάνει το 0-2 για τον ΟΦΗ με κεφαλιά. Σέντρα του Κοροβέση από τα αριστερά, ο Ισπανός σηκώθηκε και κέρδισε τον Επασί.

80′  Ο Αντέτζο έκανε την κεφαλιά, αλλά ήταν άστοχη.

84′  Ο Γρίβας έκανε την κίνηση από τα αριστερά, πάτησε περιοχή, είδε την κίνηση του Σαρδινέρο, αλλά ο Σαραμαντάς έδιωξε.

86′  Ο Σολίς έβγαλε μία σέντρα ξανά από τα αριστερά, απομάκρυναν οι Λαμιώτες

88′  Ο Μπιανκόνι έφερε ωραία την μπάλα μπροστά του και έκανε το σουτ στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

89′  Ο Σελίμοβιτς πρόλαβε τον Ρόμανιτς και έδιωξε σε κόρνερ. Η φάση ελέγχεται στο VAR για πέναλτι. Θα πάει να το δει στην οθόνη ο διαιτητής, ώστε να διαπιστώσει αν υπάρχει παράβαση.

95′  Ο διαιτητής δείχνει την άσπρη βούλα για πέναλτι του Σελίμοβιτς στον Ρόμανιτς. Ο Ρόμανιτς μείωσε σε 2-1 με πέναλτι.

97′  Ο Σαραμαντάς έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε κέρδισε κόρνερ η Λαμία.

99′  Ο Χατζηστραβός εκτέλεσε, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία του Σωτηρίου.

101′  Χαμένη ευκαιρία για την Λαμία, ο Μπεχαράνο μπήκε στην περιοχή έκανε το σουτ και αστόχησε

Διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας)

Κίτρινες: Σκόνδρας 53’, Μπεχαράνο 85’ – Νέιρα 71’, Γρίβας 82’, Σελίμοβιτς 94

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Πετράκης): Επασί, Σκόνδρας (66’ Προβυδάκης), Σαραμαντάς, Αντέτζο, Βύντρα, Μπεχαράνο, Νιάσε (76’Παπαντασβίλι), Βιγιάλμπα (64’ Μπιανκόνι), Ρόμανιτς, Βασιλόγιαννης (76’ Κωστίκας), Καραμάνος (46’ Χατζηστραβός)

ΟΦΗ (Σίμος): Σωτηρίου, Ουές, Σακόρ (60’ Μεγιάδο), Σελίμοβιτς, Νέιρα, Ναμπί (98’ Βούρος), Διαμαντής (60’ Σολίς), Γιαννούλης, Γκαργκατζαλίδης (77’ Γρίβας), Στάικος (60’ Σαρδινέρο), Κοροβέσης

***   Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Θεοδωρόπουλος, Μπαχανάκ, Τζανετόπουλος, Μπουλούλης.