Εθνικά Ποδόσφαιρο

«Έμφραγμα» στο 90’ για τον ΠΑΣ Λαμία, 2-2 με Παναιτωλικό

Μέχρι το 90’ ο ΠΑΣ Λαμία κρατούσε γερά το πρώτο του φετινό τρίποντο και την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα, αλλά ο ανεκδιήγητος διαιτητής Σιδηρόπουλος, (καλά θα κάνει να αποσυρθεί άμεσα) ανακάλυψε ένα φάουλ-φάντασμα έξω από τη Λαμιώτικη περιοχή, από το οποίο προήλθε το τελικό 2-2 που στοίχισε στην ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου την απώλεια δύο βαθμών.

Έγινε ένα δυνατό και αμφίρροπο παιχνίδι στο ΔΑΚΛ, με τη Λαμία να δείχνει επηρεασμένη από τις πολλές απουσίες που είχε και να μένει για 4η αγωνιστική χωρίς νίκη.

Η γηπεδούχος, που πήρε τον πρώτο της βαθμό στο φετινό πρωτάθλημα, προηγήθηκε δύο φορές με τους Μαζουλουξή (10΄) και Νούνιες (66΄) για να ισοφαρίσει ισάριθμες φορές η ομάδα του Αγρινίου με τους Ντουάρτε (30΄) και Βαρόνε (90΄).

Η Λαμία ήταν πιο δραστήρια στην αρχή του αγώνα και προειδοποίησε στο 9ο λεπτό όταν ο Μανουσάκης έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Παναιτωλικού. Ένα λεπτό αργότερα ο Ταϊρόν εκτέλεσε και πάλι κόρνερ από δεξιά για τους γηπεδούχους και ο προωθημένος Μαζουλουξής με κοντινή κεφαλιά άνοιξε το σκορ για την ομάδα του.
Ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε μέχρι το 30΄ όταν ο Παναιτωλικός στην πρώτη του ουσιαστική φάση κατάφερε να ισοφαρίσει σε 1-1 με ασύλληπτο σουτ του Ντουάρτε από 25 μέτρα.

Δύο λεπτά αργότερα η Λαμία σκόραρε με τον Μανούσο αλλά το τέρμα δεν μέτρησε, καθώς ο Έλληνας φορ ήταν σε θέση οφσάιντ.
Στην εκπνοή του ημιχρόνου σε μια φυσική διακοπή του ματς ο Μανούσος χτυπάει με τον αγκώνα τον Βργκοτς, με τον διαιτητή να του δείχνει την κίτρινη κάρτα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς ήταν δυνατό με πολλές μονομαχίες και στο 66΄ μετά από μια φάση διαρκείας στην εστία του Παναιτωλικού, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ. Ο Μανουσάκης έκανε τη σέντρα, ο Ορτέγκα έπιασε την κεφαλιά και ο επερχόμενος Νούνιες με σουτ έστειλε την μπάλα αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι για να κάνει το 2-1 στη συνέχεια.
Τελικά ο Παναιτωλικός κατάφερε να φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας καθώς στο 90΄ και μετά από εκτέλεση ανύπαρκτου φάουλ του Μπαρμπόσα, ο Βαρόνε βρήκε τη μπάλα με το γόνατο και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (2-2).

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσων)

Κίτρινες: Μανούσος 45’+, Αντέτζο 45’ ++ Γκόλεμιτς 64’, Σαράνοβ 91’ – Βαρόνε 17’
ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου):
Σαράνοφ, Βύντρα, Ορτέγκα, Μαζουλουξής, Αντέτζο, Τρούμπουλος (58΄ Γκολέμιτς), Μανουσάκης (58΄ Προβυδάκης), Νούνιες, Μανούσος (74΄ Αραμπούλι), Ταϊρόν (74΄ Σαραμαντάς), Ρόμανιτς (81΄ Τσούκαλος)

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ροντρίγκες, Λούι (82΄ Μορσάι), Βργκοτς, Κορνέλιους (87΄ Μπαρμπόσα), Χουχούμης, Τσιγγάρας, Φλόρες (82΄ Καρέλης), Βαρόνε, Ντίας (93΄ Αντούνιες), Ντουάρτε, Βέργος (94΄ Μπελεβώνης).

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Γκαραβέλης, Καραμάνος, Μαργαρίτης, Βλαχομήτρος.