Έμφραγμα στο 92’ για τον ΠΑΣ Λαμία

Ούτε αυτή τη φορά γεύτηκε τη χαρά της νίκης η Λαμιώτικη ομάδα, στο ΔΑΚΛ, που πιάστηκε στον ύπνο από τον Πανιώνιο στις καθυστερήσεις – Γκολ ποίημα από τον Σάσι στο ντεμπούτο του, που ακυρώθηκε…

Πολύ σκληρός για να… πεθάνει αποδείχθηκε απόψε ο Πανιώνιος, ο οποίος στο 92′ βρήκε «χρυσό» γκολ στη Λαμία, ισοφάρισε σε 1-1 και απέδρασε με έναν πολύτιμο βαθμό από το ΔΑΚΛ, μειώνοντας ακόμη περισσότερο το αρνητικό πρόσημο.

Το πρώτο ημίχρονο θα ξεχαστεί πολύ γρήγορα, μιας και δεν είχε φάσεις μπροστά στις δύο εστίες. Οι Ρόμανιτς (12′), Τουράμ (40′, 43′) προσπάθησαν να φανούν απειλητικοί χωρίς όμως επιτυχία, ενώ την ίδια στιγμή οι «κυανέρυθροι» έψαχναν την ευκαιρία να βγουν στην κόντρα. Η καλύτερή τους στιγμή ήταν μία κεφαλιά του Αραμπούλι και έτσι φτάσαμε στο ημίχρονο

Το δεύτερο μισό ξεκίνησε σε ανάλογο τέμπο και η αναμέτρηση κυλούσε χωρίς κάποια εκ των δύο ομάδων να δείχνει ικανή να βρει δίχτυα. Οι γηπεδούχοι με την είσοδο του Σάσι είχαν την κατοχή μπάλας, ωστόσο δεν απειλούσαν. Μέχρι που φτάσαμε στο 69′, όταν ο Μπεχαράνο έκανε το μακρινό σουτ, ο Κότνικ υπέπεσε σε

Πλέον οι φιλοξενούμενοι ήταν «αναγκασμένοι» να βγουν μπροστά και αυτό «μεταφράζονταν» σε κενούς χώρους.

Οπως συνέβη στο 75′ ο Ρόμανιτς έκανε την κάθετη για τον Σάσι που απέφυγε δύο αντιπάλους και σημείωσε ένα πανέμορφο γκολ. Το οποίο όμως σωστά ακυρώθηκε μετά τη χρήση του VAR καθώς η φάση ξεκίνησε από χέρι του Βάντερσον. Υπό αυτές τις συνθήκες φτάσαμε στις καθυστερήσεις και οι γηπεδούχοι έδειχναν να κρατούν μία «μεγάλη» νίκη, την πρώτη τους για φέτος.

Τότε όμως (92′) ο Σαραμαντάς έκανε ανενόχλητος την σέντρα από αριστερά και ο ξεχασμένος Αραμπούλι με γυριστό σουτ πλασέ, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βελλίδη και διαμόρφωσε το τελικό 1-1.

Αποτέλεσμα που πλέον φέρνει τον Πανιώνιο μία νίκη μακριά από το να αποτινάξει τον «βραχνά» του «-6» και κράτησε τον ΠΑΣ  Λαμία χωρίς νίκη για 4η αγωνιστική

12′ Ο Καραμάνος βρήκε τον Ρόμανιτς, αυτός βγήκε τετ α τετ με τον Κότνικ αλλά έστειλε την μπάλα πάνω στον τερματοφύλακα του Πανιωνίου.

14′ Ζητά πέναλτι ο Πανιώνιος σε μαρκάρισμα του Αντέτζο στον Αραμπούλι. Συμβουλεύτηκε και τον VAR ο διαιτητής και έδειξε να συνεχιστεί το παιχνίδι.

37′ Ο Αραμπούλι πήρε την κεφαλιά μέσα από την περιοχή και δεξιά, όμως η μπάλα πήγε πάνω στον Βελλίδη.

43′ Σέντρα του Σάλιακα από τα δεξιά, η μπάλα έφτασε στον Τουράμ στο ύψος του πέναλτι, αλλά το σουτ του πήγε ακριβώς πάνω στον Κότνικ.

48′ Ωραία σέντρα από τον Βάντερσον βγήκε σωστά ο Κότνικ και τελείωσε την φάση.

69′ Ο Μπεχαράνο έκανε το μακρινό σουτ, ο Κότνικ έκανε λάθος υπολογισμό και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων για το Λαμία – Πανιώνιος 1-0.

75′ Υπέροχο γκολ για τους γηπεδούχους. Ωραία προσπάθεια από τον Ρόμανιτς που με κάθετη βρήκε τον Σάσι εκείνος απέφυγε υπέροχα δύο παίκτες και με πλασέ έκανε το 2-0 για τη Λαμία. Έχουμε VAR για το γκολ της Λαμίας. Υπάρχει χέρι στην αρχή της φάσης από τον Δημούτσο και το γκολ ακυρώνεται.

90’ Ο Σασί δεν μπορεί να συνεχίσει και η Λαμία θα ολοκληρώσει τον αγώνα με δέκα.

92′ Ο Αραμπούλι ξέφυγε από το μαρκάρισμα του Πλιάτσικα και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με σουτ στην κίνηση για να κάνει το 1-1.

95′ Ο Αντέτζο έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή στο ύψος του πέναλτι, αλλά το σουτ του ήταν απελπιστικά άστοχο.

Διαιτητής: Τσαγκαράκης (Χανίων)

Κίτρινες: Μπεχαράνο 24’, Πλιάτσικας 36’, Σάσι 61’-  Ευαγγέλου 55’, Μανιάτης 71’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Σάλιακας, Βάντερσον, Αντέτζο, Βύντρα (60’ Σάσι), Πλιάτσικας, Καραμάνος, Δημούτσος, Τουράμ (70’ Βασιλόγιαννης), Μπεχαράνο, Ρόμανιτς (85’ Σκόνδρας)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Παπαβασιλείου): Κότνικ, Ρέντζας, Ευαγγέλου, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Κόρμπος (78′ Οικονομίδης), Μαξίμοβιτς, Τσιλούλης, Καμαρά (46′ Παπανικολάου), Αρτσε (67′ Μανιάτης), Αραμπούλι.

***  Στον πάγκο του ΠΑΣ Λαμία ήταν ακόμη οι: Κατσίκας, Τζανετόπουλος, Ταϊρόν, Μπαχανάκ. Εκτός 18άδας έμειναν οι Α. Καραγιάννης, Μπουλούλης.