Εθνικά Ποδόσφαιρο

Ένας… Πίτι δεν φέρνει την… Άνοιξη!

Μπορεί να μην κέρδισε σήμερα στο ΔΑΚΛ ο ΠΑΣ Λαμία, αλλά το τελικό 1-1 κόντρα στον πολύ καλό Ατρόμητο, έτσι όπως διαμορφώθηκε, θεωρείται επιτυχία, για τους Λαμιώτες που… «τόλμησαν» να ξεκινήσουν το ματς χωρίς τον Πίτι, αλλά λόγω του τραυματισμού του Ακόστα μπήκε στο 37’ κι έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του, μ’ ένα γκολ χάρμα οφθαλμών!

Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη αφού η Λαμία έμεινε με 10 παίκτες στο 65’ (αποβολή Μπούντνικ με δύο κάρτες) και πέντε λεπτά αργότερα δέχτηκε την ισοφάριση από ολέθρια γκάφα των Πριντέτα (πρώτη εμφάνιση με τη νέα του ομάδα) και Παπαδόπουλου (ουσιαστικά του δεύτερου). Μάλιστα στη συνέχεια κινδύνεψε σοβαρά με ήττα, που δεν ήρθε ελέω τύχης και Παπαδόπουλου!

Το τελικό 1-1 σε γενικές γραμμές αφήνει και τις δύο ομάδες ευχαριστημένες, γιατί απέφυγαν την ήττα, ενώ οι Λαμιώτες αύξησαν τη διαφορά από την επικίνδυνη ζώνη, αφού η Κέρκυρα έχασε στη Λιβαδειά.

Στο α’ ημίχρονο το ματς ήταν ισορροπημένο, χωρίς πολλές συγκινήσεις, με τον Ατρόμητο να έχει ένα μικρό προβάδισμα στην κατοχή και με τις δύο ομάδες να δημιουργούν από μία μεγάλη ευκαιρία. Στην επανάληψη παρ’ ότι δεν άλλαξε σημαντικά η εικόνα, η Λαμία κατάφερε να ανοίξει το σκορ με υποδειγματικό φάουλ του Πίτι που αποτέλεσε έκπληξη ότι δεν ξεκίνησε το παιχνίδι. Όμως στη συνέχεια η αποβολή του Μπούντνικ και το ολέθριο λάθος του Παπαδόπουλου (το μόνο που έκανε στο ματς) έδωσαν το δικαίωμα στον Ατρόμητο να ισοφαρίσει και στη συνέχεια να απειλήσει σοβαρά τους γηπεδούχους με ήττα, αφού κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο και δημιούργησε ευκαιρίες.

Στα αξιοσημείωτα του ματς ήταν και η ισχνή παρουσία του κόσμου στο ΔΑΚΛ, ο οποίος φθίνει από παιχνίδι σε παιχνίδι, γεγονός που πρέπει να κοιτάξει να διορθώσει η διοίκηση της ΠΑΕ, αφού πλέον τα εισιτήρια που κόβονται στα εντός έδρας ματς είναι λιγότερα από αυτά που κόβονταν σε επίπεδο Β’  Εθνικής!

Και βέβαια καλείται το Δ.Σ. να διερευνήσει αν κάποιοι από αυτούς που «γυροφέρνουν» με διάφορες ιδιότητες την ομάδα, κάνουν καλό τελικά στον ΠΑΣ Λαμία ή διαθέτουν διαχρονικά τον… ιό του «ανθρωποδιώκτη».

22′ Μεγάλη επέμβαση του Γιαννιώτη με το ένα χέρι στην κεφαλιά του Παντελιάδη μετά από εκτέλεση φάουλ του Ακόστα.

29′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ουάρντα, έπεσε και μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

30′ Ο Βάντερσον έκανε ωραία ατομική προσπάθεια από δεξιά, έκανε σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

39′ Ο Ντάουντα βρέθηκε μόνος απέναντι στον Παπαδόπουλο από κοντά, έπειτα από κόρνερ του Γιαννούλη και κεφαλιά – πάσα του Χατζηισαΐα, έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από το δοκάρι.

41′ Πολύ κακό σουτ του Πίτι έξω από την περιοχή, η μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

51′ Σουτ του Κιβρακίδη μέσα από την περιοχή με το αριστερό, έδιωξε με το σώμα ο γκολκίπερ της Λαμίας.

55′ Απίθανη εκτέλεση φάουλ από τον Πίτι, η μπάλα στα δίχτυα! Ο Γιαννιώτης ίσα, ίσα βρήκε τη μπάλα, αλλά ήταν ανέφικτο να αποσοβήσει το τέρμα…1-0

65′ Ο Ντιγκινί εκτέλεσε φάουλ λίγο έξω από την περιοχή και αριστερά, η μπάλα στο τείχος. Ο Μπούντνικ χρησιμοποίησε χέρι και δέχεται δεύτερη κίτρινη. Οι παίκτες του Ατρόμητου διαμαρτύρονται και υποστηρίζουν ότι το χέρι έγινε μέσα στην περιοχή και πως ήταν πέναλτι.

68′ Νέα εκτέλεση φάουλ από τον Ντιγκινί, έδιωξε με υπερένταση ο Παπαδόπουλος.

70′ Βαθιά μπαλιά του Μάντσον, ο Πριντέτα μπερδεύτηκε με τον Παπαδόπουλο που είχε βγει εκτός περιοχής για να απομακρύνει, η μπάλα έφτασε στον Ντιγκινί, ο οποίος με πλασέ έξω από την περιοχή σκόραρε προ κενής εστίας…1-1

71′ Ο Πριντέτα προσπάθησε με τακουνάκι να σκοράρει από κοντά, η μπάλα λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

75′ Ο Ουάρντα σηκώθηκε στον αέρα με τον Ασίγκμπα και τον χτύπησε στο πρόσωπο με το χέρι. Μάτωσε στο πρόσωπο ο Γκανέζος.

76′ Ο Βάντερσον έδωσε στον Μπλάζιτς, αυτός έκανε προσποίηση και σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

86′ Σουτ του Ουάρντα έξω από την περιοχή, έπεσε και έδιωξε ο Παπαδόπουλος. Πήρε το ριμπάουντ ο Ντάουντα, που έκανε την προβολή, απέκρουσε εκ νέου ο τερματοφύλακας της Λαμίας

87′ Πλασέ στην κίνηση του Ντάουντα, η μπάλα ψηλά πάνω από το δοκάρι.

91′ Ο Όμο προσπάθησε να διώξει, η μπάλα πήγε στην πλάτη του Μάντσον και  πέρασε ελάχιστα άουτ.

93′  Κεφαλιά του Χατζηϊσαΐα από κοντά, από σέντρα του Γιαννούλη, έδιωξε δύσκολα ο Παπαδόπουλος.

Διαιτησία: Σκουλάς (Μαγνησίας)

Κόκκινη: Μπούντνικ 65’

Κίτρινες: Παντελιάδης 33’, Μπλάζιτς 52’, Μπούντνικ 57’, Πίτι 58’, Ασίγκμπα 72’, Παπαδόπουλος 88’ – Ντιγκινί 15’, Μπουσούλατζιτς 21’, Κιβρακίδης 53’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Πριντέτα (74’ Αναστασόπουλος), Αναστασιάδης, Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Ακόστα (37’ λ.τρ. Πίτι), Βάντερσον (84’ Καραγιάννης), Βασιλαντωνόπουλος, Μπούντνικ.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Κάναντι): Γιαννιώτης, Κιβρακίδης (80’ Σάκιτς), Χατζηϊσαΐας, Καρασαλίδης, Γιαννούλης, Μάντσον, Μπουσούλατζιτς (69’ Φελίπε), Ντιγκινί, Βασιλακάκης (69’ Ούμπιδες), Ουάρντα, Ντάουντα.

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Μελίσσας, Ορτέγκα, Τσούκαλος, Παπαργυρίου.