Ένας… Τρικαλινός «καθάρισε» την ΑΕΛ μέσα στη Λάρισα! (video)

Εντυπωσιακή νίκη πέτυχε πριν από λίγο μέσα στη Λάρισα, ο ΠΑΣ Λαμία κερδίζοντας την ΑΕΛ με 3-0, στο ματς που έκλεισε την 10η αγωνιστική της Α’ Εθνικής.

Η ομάδα του Άκη Μάντζιου στάθηκε πολύ καλά μέσα στο γήπεδο, ήταν ουσιαστική απέναντι στους νευρικούς γηπεδούχους, που δεν μπόρεσαν να σπάσουν την παράδοση και να κερδίσουν τη Λαμία. Οι νικητές μετά τη νίκη στο ΔΑΚΛ κόντρα στο Βόλο, που ήταν η πρώτη τους για φέτος, πήραν και το δεύτερο σερί γειτονικό ντέρμπι ξεφεύγοντας από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και ατενίζουν τη συνέχεια με περισσότερη αισιοδοξία.

Ο Βραζιλιάνος φορ της Λαμίας άνοιξε το σκορ στο α΄ ημίχρονο και μετά η νίκη κλέιδωσε μ’ έναν Τρικαλινό, τον Γιάννη Σκόνδρα, που πέτυχε δύο γκολ, «σφραγίζοντας» την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ομάδας του για φέτος. Ο Σκόνδρας σκόραρε δύο φορές, για πρώτη φορά στην καριέρα του, ενώ είναι η πρώτη φορά που σκόραρε ο πρώην παίκτης του Ατρόμητου και του ΠΑΟΚ από το 2014-2015.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Το παιχνίδι

Το ματς στο πρώτο μισάωρο ήταν απόλυτα προσαρμοσμένο στα «θέλω» της Λαμίας. Η ΑΕΛ είχε μεγάλες αποστάσεις ανάμεσα στο κέντρο και την επίθεση. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο Ουάρντα που δεχόταν συνεχώς πίεση, αλλά και αρκετά μαρκαρίσματα να εκνευριστεί και να βγει εκτός ρυθμού, ενώ και ο Ντάουντα δεν μπορούσε να μπει στο πνεύμα του παιχνιδιού.

Έτσι ο Θεοδωρόπουλος είχε ένα από τα πιο εύκολα ημίχρονα κάτω από τα δοκάρια της Λαμίας, με δύο μόνον κεφαλιές του Ουάρντα ν’ αποτελούν τις απειλητικές φάσεις. Αφού οι παίκτες του Άκη Μάντζιου εξασφάλισαν στο πρώτο ημίωρο το μηδέν, άρχισαν να ξεθαρρεύουν και να βγαίνουν μπροστά, αφού η ΑΕΛ άρχισε ν’ αφήνει χώρους.

Στο 34’ ο Δημούτσος είχε την ευκαιρία, αλλά σούταρε μετά από τις κόντρες και τα λάθη στην άμυνα πάνω από την εστία. Στο 38’ ο Ρόμανιτς έφυγε από αριστερά έκοψε την μπάλα στο πέναλτι με τον Τουράμ να σουτάρει πάνω στον Κρίστινσον. Στο αμέσως επόμενο λεπτό έγινε ακριβώς η ίδια φάση, ο Ρόμανιτς γύρισε την μπάλα στο πέναλτι κι αυτή τη φορά ο Τουράμ έκανε το κοντρόλ και κεραυνοβόλησε τον Κρίστινσον για το 0-1.

Στο β’ μέρος η ΑΕΛ, έκανε μια και μοναδική φάση, στο 58’ μετά την σέντρα του Μόρα και τον Μπούστος ν’ αστοχεί από κοντά για την ισοφάριση. Από το 60’ και μετά οι «βυσσινί» αρχίζουν και παίρνουν περισσότερα ρίσκα και έτσι έρχεται και το 2ο γκολ της Λαμίας, με τον Ρόμανιτς να φεύγει από αριστερά και να γυρίζει την μπάλα στον επερχόμενο Σκόνδρα που με δυνατό σουτ από 30 μέτρα, νίκησε τον Κρίστινσον για να γράψει το 0-2. Πριν καλά-καλά συνέλθουν οι γηπεδούχοι, ήρθε και το 0-3, αφού ο Σκόνδρας έκλεψε από τον Κάτσε, έδωσε στον Ρόμανιτς και αυτός του την επέστρεψε άμεσα για να κάνει το 0-3.

Στο φινάλε υπήρχε μεγάλος εκνευρισμός στις κερκίδες με αποδοκιμασίες για τον Αλέξη Κούγια, αλλά και μια αντιπαράθεση του Μόρα με κάποιους από τις κερκίδες.

8′ Σέντρα του Τσετσέρβιτς, κεφαλιά του Ουάρντα, μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.

27′ Σουτ ο Κάτσε, κόντρα στον Αντέτζο και κόρνερ για την ΑΕΛ.

28′ Νέο κόρνερ του Κάτσε, κεφαλιά του Ουάρντα, μπλοκάρει ο Θεοδωρόπουλος.

30′ Σουτ του Ουάρντα, βάζει την κόντρα ο Πλιάτσικας, κόρνερ για την ΑΕΛ.

33′ Καλό σουτ του Μπέρτου, λίγο πάνω από τα δοκάρια.

34‘ Συγχυση στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Δημούτσος σουτάρει από το όριο της περιοχής, πάνω από την εστία

38′  Ο Ρόμανιτς πάει στα αριστερά και κόβει ωραία στον Τουράμ που σουτάρει πάνω στον Κρίστινσον.

39’ Ίδια φάση με αυτή πριν από ένα λεπτό, ο Ρόμανιτς είχε ν’ αντιμετωπίσει τον Μόρα, έβγαλε την τέλεια συρτή σέντρα στον Τουράμ και αυτός αφού έκανε άψογα το κοντρόλ, «σκότωσε» τον Κρίστινσον …0-1.

54′ Πήγαν να μπερδευτούν Θεοδωρόπουλος και Πλιάτσικας, στη συνέχεια όπως απομακρύνει ο δεύτερος, συγκρούεται με τον Μπέρτο που τραυματίστηκε, προσωρινά.

56′ Ο Μόρας βγάζει σέντρα από πολύ μακριά ο Στάνκοβιτς ολομόναχος από κοντά δεν μπορεί με το δεξί και σουτάρει άουτ από κοντά.

64’ Ο Ρόμανιτς από αριστερά βλέπει τον Σκόνδρα έρχεται με φόρα του στρώνει την μπάλα και ο πρώην αμυντικός του Ατρόμητου πιάνει ένα εκπληκτικό σουτ από μακριά…0-2

67′ Σουτ ο Μπούστος, σε κόρνερ ο Θεοδωρόπουλος

72’ Ο Γιάννης Σκόνδρας σκοράρει για δεύτερη φορά σε λιγότερο από δέκα λεπτά. Και τις τρεις ασίστ στο ματς ο Ρόμανιτς. Ο σκόρερ έκλεψε την μπάλα, έξω από την περιοχή, έδωσε αριστερά στον Ρόμανιτς που του την επέστρεψε για να κάνει το 0-3 σαν σε προπόνηση.

77′ Εκτέλεσε ο Κάτσε, ο Νούνιτς πιάνει την προβολή, ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε.

82′ Δύσκολη επέμβαση του Θεοδωρόπουλου σε σουτ του Ουάρντα.

88′ Σουτ του Ουάρντα, πάλι αποκρούει ο Θεοδωρόπουλος.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)

Κίτρινες: Κάτσε 41’, Νούνιτς 85’ – Μπεχαράνο 62’

ΛΑΡΙΣΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Κρίστινσον, Μιχαήλ, Μόρας, Μπράλιτς (46’ Ασούμπρε), Στάνκοβιτς, Μπέρτος, Σεσέροβιτς (71΄ Νούνιτς), Κάτσε, Μιλοσάβλιεβιτς (46’ Μπούστος), Ουάρντα, Ντάουντα

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας (90’ Τζανετόπουλος), Βάντερσον, Βύντρα, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Καραμάνος (81’ Τιρόνε), Δημούτσος, Τουράμ (65΄Σάλιακας), Μπεχαράνο, Ρόμανιτς

***  Στο πάγκο της Λαμίας ήταν και οι: για την φιλοξενούμενη: Κατσίκας, Ασίγκμπα, Μπουλούλης, Βασιλόγιαννης. Εκτός 18άδας έμειναν οι: Μπαχανάκ, Ανάκογλου.