Εθνικά Ποδόσφαιρο

Ένα αυτογκόλ άνοιξε το δρόμο στον ΠΑΣ Λαμία για τη νίκη-βάλσαμο!

Έστω και με αγχώδη τρόπο ο ΠΑΣ Λαμία πήρε αυτό που ήθελε στα Περιβόλια, κερδίζοντας 2-1 τον Πλατανιά και απέκτησε απόσταση ασφαλείας από την επικίνδυνη ζώνη, ξαναγυρίζοντας μετά από αρκετό καιρό στις νίκες.

Οι νικητές παρά το κακό ξεκίνημα κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 62’ με αυτογκόλ του 27χρονου Δημήτρη Στάμου και να διπλασιάσουν τη διαφορά στο 78’ με τη σταθερή αξία της ομάδας τον 33χρονο Σέρβο Μάρκο Μπλάζιτς.

Στο 85’ ο Πλατανιάς με πέναλτι μείωσε το σκορ, αλλλά δεν πρόλαβε να κάνει το ματς ροντέο…

Περισσότερα σε λίγο…

6′ Ωραία προσπάθεια και γύρισμα του Νίλι από δεξιά, ο Κασάλιτσα δεν πρόλαβε να κάνει επαφή με τη μπάλα και να απειλήσει.

8′ Σουτ του Ουντότζι από το ύψος της περιοχής, έβαλε την κόντρα ο Αναστασιάδης.

14′ Σέντρα-σουτ του Πίτι από δεξιά, η μπάλα είχε κατεύθυνση στην δεξιά γωνιά του Κλιάιτς αλλά ο γκολκίπερ του Πλατανιά έδιωξε με υπερένταση.

17′ Γύρισμα του Βασιλαντωνόπουλου από δεξιά, κανείς παίκτης της Λαμίας στο ύψος του πέναλτι για να εκτελέσει.

25′ Ο Νίλι έψαξε τον Κασάλιτσα στη μικρή περιοχή, σωτήριο τάκλιν του Ασίγκμπα! Κόρνερ για τον Πλατανιά.

27′ Ωραίο σλάλομ κατά μέτωπο του Ενσικουλού, ο Αναστασιάδης έκοψε την κάθετη πάσα προς τον Κασάλιτσα.

30′ Εκτέλεσε το κόρνερ ο Νίλι, στο πρώτο δοκάρι ο Ουντότζι έπιασε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

33′ Ο Ουντότζι από αριστερά γύρισε στον Νίλι, ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ το πλασέ του Ισπανού στην κίνηση από την μικρή περιοχή.

39′ Ο Παπαδόπουλος βγήκε εκτός περιοχής και έδιωξε με το κεφάλι προ του Κασάλιτσα. Συγκρούστηκαν οι δύο παίκτες και έμειναν στο έδαφος. Δεν έχουν κάτι σοβαρό.

43′ Ατομική προσπάθεια του Βάντερσον από δεξιά, μπήκε στην περιοχή ο Βραζιλιάνος αλλά στο γύρισμα του ο Ακόστα δεν μπόρεσε να εκτελέσει.

53′ Ο Νίλι απειλεί ξανά για τον Πλατανιά από θέση μέσα δεξιά στην περιοχή, σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος κλείνοντας σωστά τη γωνία του.

55′ Σέντρα του Ακόστα από δεξιά, κεφαλιά του Μπούντνικ από το ύψος της μικρής περιοχής, μπλόκαρε στην αριστερή του γωνία ο Κλιάιτς!

57′ Κόρνερ ο Πίτι, κεφαλιά του Αναστασιάδη, άουτ η μπάλα.

59′ Σέντρα του Μπλάζιτς από δεξιά, κεφαλιά – ψαράκι του Μπούντνικ στο πρώτο δοκάρι, ο Κλιάιτς έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα στην αριστερή του γωνία.

62′ Γύρισμα του Βασιλαντωνόπουλου από δεξιά, ο Στάμου βάζει το λάθος πόδι για να διώξει τη μπάλα και τη στέλνει στην δεξιά γωνία του εμβρόντητου Κλιάιτς…0-1

64′ Σουτ του Παντελιάδη με το αριστερό εκτός περιοχής, άουτ η μπάλα.

65′ Ο Βάντερσον βγαίνει φάτσα με το γκολ, ο Κλιάιτς έσωσε στο τετ-α-τετ με τον Βραζιλιάνο!

69′ Ωραία ανάπτυξη από τη Λαμία, τελικός αποδέκτης της μπάλας ο Μπλάζιτς που έκανε το τεχνικό πλασέ από το ημικύκλιο της περιοχής αλλά δεν βρήκε στόχο.

72′ Σέντρα του Νίλι από δεξιά, ο Στόιτσεφ στο δεύτερο δοκάρι έκανε το πλασέ εν κινήσει αλλά έστειλε τη μπάλα άουτ!

75′ Ο Κλιάιτς έπεσε στα πόδια του Τσούκαλου και δεν του επέτρεψε να πλασάρει.

78′ Ο Μπλάζιτς άνοιξε για τον Βασιλαντωνόπουλο, αυτός επέστρεψε τη μπάλα στον συμπαίκτη του και Σέρβος με δεξί σουτ εντός περιοχής διπλασίασε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων…0-2

85′ Ο Ενσικουλού εκτέλεσε το πέναλτι στο κέντρο της εστίας και νίκησε τον Παπαδόπουλο, μειώνοντας σε 1-2 για τους γηπεδούχους. Το πέναλτι υποδείστηκε όταν ο Παπαδόπουλος γκρέμισε στον αέρα τον Κασάλιτσα.

Διαιτητής: Κουτσιαύτης (Άρτας)

Κόκκινη: Πίτι 91’ (2η κάρτα)

Κίτρινες: Στόιτσεφ 58’ – Βάντερσον 50’, Παντελιάδης 55’, Πίτι 74’

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ (Χατζηνικολάου): Κλιάιτς, Πλιάτσικας, Ουντότζι (51’ Στόιτσεφ), Κασάλιτσα, Καρυπίδης, Στάμου, Μάλσα, Δημούτσος, Ουές (80’ Γκζέλτσακ), Νίλι, Ενσικουλού.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Παπαδόπουλος, Βασιλαντωνόπουλος, Παντελιάδης, Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Μπεν Τζεμιά (22’ Ακόστα), Μπλάζιτς, Αναστασόπουλος, Μπούντνικ (68’ Τσούκαλος), Πίτι, Βάντερσον (82’ Καραγιάννης).

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Πίτκας, Φράγκος, Κουκόλης, Μπουλούλης.