Ένα όνειρο που έγινε… εφιάλτης

Η υπόθεση πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας φάνταζε από την αρχή πολύ δύσκολη για τον ΠΑΣ Λαμία (ειδικά μετά το 2-0 του ΟΑΚΑ), αλλά κανένας δεν περίμενε ότι ο σημερινός επαναληπτικός ημιτελικός θα κατέληγε σε εφιάλτη για το συγκρότημα του Μάκη Χάβου, που γνώρισε βαριά ήττα από μια εντυπωσιακή ΑΕΚ, η οποία πέρα από τα 4 τέρματα είχε δύο δοκάρια, ένα γκολ που κακώς δεν μέτρησε, απέναντι στους γηπεδούχους που ήταν κατώτεροι του αναμενομένου, παρ΄ ότι δημιούργησαν  ευκαιρίες και είχαν δύο δοκάρια.

Γενικά έγινε ένα ανοιχτό ματς που ικανοποίησε τους 3.500 και πλέον φιλάθλους που τον παρακολούθησαν, αφού είχε φάσεις, ένταση κατά διαστήματα και σίγουρα η έκταση του σκορ αδικεί τη Λαμιώτικη ομάδα.

Η Ένωση θα δώσει το «παρών» για τέταρτη συνεχόμενη σεζόν και για τρίτη σερί θα παίξει κόντρα στον ΠΑΟΚ, ο οποίος της στέρησε το τρόπαιο τα δύο προηγούμενα χρόνια! Ενδεχομένως και γι’ αυτό τον λόγο οι παίκτες του Χιμένεθ δεν έπαιξαν απλά για την πρόκριση (με δεδομένο ότι είχαν και το 2-0 του πρώτου αγώνα) αλλά έδειξαν και μια τελείως διαφορετική εικόνα σε σχέση με τα τελευταία ματς στο ΟΑΚΑ.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι «κιτρινόμαυροι» κέρδισαν για πρώτη φορά στη Λαμία μετά από 49 χρόνια, στέλνοντας το δικό τους μήνυμα ενόψει του τελικού που θα διεξαχθεί στις 11 Μάη. Εκεί όπου θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν το τρόπαιο, το οποίο μπορεί να σώσει μια σεζόν που δεν εξελίχθηκε όπως θα ήθελαν στην ΑΕΚ.

«Μελανά» σημεία σε έναν γενικά πολύ καλό αγώνα για την «Ένωση» ήταν ο τραυματισμός του Μπογέ και οι ενοχλήσεις που ένιωσε στην προθέρμανση ο Μελίσσας, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει και η ομάδα να κατέβει στο ματς με έναν τερματοφύλακα, τον νεαρό Κατσίκα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η Λαμία προσπάθησε να πιέσει την ΑΕΚ αλλά στο πρώτο 20λεπτο η αναμέτρηση δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό. Για την ακρίβεια κυριάρχησαν τα σκληρά μαρκαρίσματα με τον Τζήλο να δείχνει τρεις κίτρινες.

Σταδιακά η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοση της και στο 24ο λεπτό είχε την πρώτη καλή στιγμή της όταν μετά τη σέντρα του Σιμόες από τα δεξιά ο Πόνσε πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να χτυπά στο οριζόντιο δοκάρι της Λαμίας. Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι «κιτρινόμαυροι» είχαν και δεύτερο δοκάρι!

Μάλιστα, αυτό προήλθε έπειτα από πολύ όμορφη συνεργασία των παικτών του Χιμένεθ! Ο Λιβάγια έδωσε με το στήθος στον Μπακασέτα, ο οποίος με τη μια πάσαρε στον Μάνταλο. Ο αρχηγός της «Ένωσης» έκανε το σουτ, με την μπάλα να βρίσκει στο δεξί δοκάρι. Στο 33ο λεπτό, ο Χουλτ έκανε την κούρσα από τα αριστερά και βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Κατσικά, ο οποίος, όμως, έκλεισε σωστά τη γωνία του κι έδιωξε την μπάλα.

Τελικά, η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό κι ενώ στην αμέσως προηγούμενη φάση η Λαμία είχε δικό της δοκάρι, με τον Μπερτόλιο να σημαδεύει το οριζόντιο του Μπάρκα μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Στην εξέλιξη του αγώνα, ο Λιβάγια βρέθηκε μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά μετά από κόντρα και χτύπησε το αριστερό δοκάρι της Λαμίας. Στην επαναφορά ο Πόνσε με κοντινό πλασέ έκανε άνοιξε το σκορ για την «Ένωση».

Οι παίκτες του Χιμένεθ, έχοντας ουσιαστικά «καθαρίσει» την υπόθεση πρόκριση, πέτυχαν και δεύτερο γκολ με τον Οικονόμου στο 41’. Ο αμυντικός της ΑΕΚ ξεκίνησε από θέση οφσάιντ αλλά η μπάλα έφτασε σε εκείνον μετά από παρέμβαση του Αντέτζο. Ο πρώτος επόπτης, Γκάγκας, αρχικά ακύρωσε το τέρμα αλλά μετά από συζήτησε με τον Τζήλο, το γκολ μέτρησε σωστά.

Αντίθετα, ο διαιτητής της αναμέτρησης ακύρωσε εκείνο που πέτυχε στις καθυστερήσεις ο Μάνταλος, καθώς θεώρησε ότι έκανε φάουλ πριν πάρει την μπάλα. Τελικά, το τρίτο γκολ ήρθε στο ξεκίνημα (53’) του δεύτερου ημιχρόνου για τους φιλοξενούμενους. Ο Μπακασέτας συνδυάστηκε ωραία με τον Μάνταλο κι έκανε το σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στον Σκόνδρα και να καταλήγει στα δίχτυα, καθώς άλλαξε πορεία.

Η ΑΕΚ συνέχισε να παίζει σε υψηλό τέμπο και στο 66’ βρήκε και τέταρτο τέρμα, όταν ο Χουλτ έκανε ωραία ενέργεια από τα αριστερά. Ο μπακ της «Ένωσης» έκανε τη σέντρα κι ο Βάντερσον, έχοντας την πίεση του Λιβάγια, έστειλε με κεφαλιά στην μπάλα στο βάθος της εστίας της ομάδας του.

Στο 83’, η Λαμία είχε το δεύτερο δοκάρι της όταν ο Πίτι έπιασε στην κίνηση το σουτ, με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο του Μπάρκα και στη συνέχεια στη γραμμή της εστίας, ενώ στο 87’ ήρθε ο τραυματισμός του Μπογέ που «χάλασε» λίγο το κλίμα.

9′ Πρώτο σουτ από τον Μπερτόλιο με τη μπάλα να περνάει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπάρκα.

22′ Ο Μπερτόγλιο έκανε το σουτ με τον Μπάρκα να αποκρούει τη μπάλα.

24′ Πρώτη καλή στιγμή για τους «κιτρινόμαυρους». Σε σέντρα από τα δεξιά του Σιμόες ο Πόνσε πήδηξε και πήρε την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

28′ Τρομερή φάση για τους «κιτρινόμαυρους» ο Λιβάγια έδωσε στον Μπακασέτα με το στήθος και αυτός με τη μία στον Μάνταλο ο οποίος έκανε το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει και πάλι στο δοκάρι, αυτή τη φορά, ήταν στο δεξί κάθετο δοκάρι.

33′ Η μπάλα θα φτάσει αριστερά στον Χουλτ ο οποίος θα μπει στην περιοχή θα πλασάρει αλλά ο γκολκίπερ της Λαμίας θα διώξει τη μπάλα σε μια σπουδαία επέμβαση.

35′ Φάουλ σε καλό σημείο έχει κερδίσει η Λαμία. Ο Μπερτόλιο ανέλαβε την εκτέλεση του με το δεξί και την έστειλε στη συμβολή των δυο δοκαριών. Τρομερό σουτ από τον μέσο της Λαμίας.

36′ Ο Λιβάγια βρέθηκε μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι, το τρίτο για την ΑΕΚ. αλλά στην επαναφορά ο Πόνσε από κοντά με πλασέ σκόραρε και έδωσε προβάδισμα στους «κιτρινόμαυρους».

41′ Σε εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά ο Αντέτζο άπλωσε το πόδι και βρήκε τη μπάλα η οποία εν συνεχεία έφτασε στον Οικονόμου ο οποίος παρά το γεγονός πως αρχικά ήταν σε θέση οφσάιντ από τη στιγμή που βρήκε τη μπάλα ο αμυντικός της Λαμίας δεν υπήρχε οφσάιντ. Ο πρώτος επόπτης της αναμέτρησης, κ. Γκάκας σήκωσε τη σημαία, αλλά εν συνεχεία και αφού συζήτησε με τον διαιτητή του αγώνα. τον κ. Τζήλο μέτρησε κανονικά το γκολ του Οικονόμου. Όταν εκτελείται το φάουλ από τον Μπακασέτα, είναι οφσάιντ ο Οικονόμου και προτού φτάσει η μπάλα σε αυτόν βρίσκει με πρόθεση την μπάλα ο Αντέτζο. Στη συνέχεια ο Έλληνας στόπερ εκτελεί σε δεύτερο χρόνο. Προφανώς το διαιτητικό τιμ κρίνει ότι πρέπει να μετρήσει το τέρμα επειδή πρόκειται για κακό παίξιμο. Πάντως, ο παίκτης των κιτρινόμαυρων είναι εκτεθειμένος από την αρχή της φάσης και όχι όταν γίνεται το κακό παίξιμο…

45′  Μετά από κόρνερ,  ο Αντέτζο πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

45+ Σκοράρει ξανά η ΑΕΚ με τον Μάνταλο με τον Τζήλο να ακυρώνει το γκολ ως οφσάιντ. Ο Τζήλος στο γκολ του Μάνταλου, έδωσε φάουλ στον αρχηγό της ΑΕΚ, αλλά όπως δείχνει το ριπλέι δεν υπήρχε τίποτα.

50′ Ο Μπακασέτας εκτέλεσε με τον Σβάρνα να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα έξω.

53′ Ο Μάνταλος έδωσε στον Μπακασέτα ο οποίος έκαν το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Σκόνδρα, άλλαξε πορεία και έγινε το 3-0 για την ΑΕΚ.

66′ Οι φιλοξενούμενοι βγήκαν όμορφα στην επίθεση από τα αριστερά. Ο Χουλτ έκανε τη σέντρα με τον Βάντερσον στην προσπάθεια του να κόψει να στέλνει με το κεφάλι τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

75′  Ο Πίτι εκτέλεσε από τα δεξιά ένα φάουλ αλλά ο Μπάρκας δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει σταθερά τη μπάλα.

76′ Ο Λιβάγια βρέθηκε σε καλή θέση μέσα στην περιοχή. Έκανε και το σουτ με τον γκολκίπερ της Λαμίας να διώχνει σε κόρνερ.

80′ Σέντρα από τα δεξιά για την ΑΕΚ, η μπάλα πέρασε, έφτασε στον Μπογέ ο οποίος την έφερε μπροστά του με το στήθος, έκανε και το βολέ με τον γκολκίπερ της Λαμίας να απομακρύνει τη μπάλα.

83′ Σέντρα προς τον Πίτι ο οποίος απευθείας με το δεξί έπιασε στην κίνηση το σουτ με τη μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι να πέφτει στη γραμμή της εστίας του Μπάρκα και στη συνέχεια η μπάλα απομακρύνθηκε.

85′ Ένταση στα επίσημα ανάμεσα σε οπαδούς των δυο ομάδων. Ο Τζήλος σταμάτησε και το ματς προσωρινά.

87′ Τραυματίστηκε ο Μπογέ ο οποίος αποχωρεί με φορείο από τον αγωνιστικό χώρο. Στο αριστερό γόνατο είναι η ζημιά για τον επιθετικό της ΑΕΚ. Με 10 παίκτες συνεχίζει η  ΑΕΚ

91′ Μακρινό σουτ του Πίτι, λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Μπάρκα.

Διαιτητής: Τζήλος (Λάρισας)

Κίτρινες: Μπαράλες 3’, Σκόνδρας 21’  – Πόνσε 17’, Μπακάκης 56’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Κατσίκας, Σκόνδρας, Βάντερσον,  Αντέτζο, Πλιάτσικας, Μπεχεράνο, Καραμάνος, Ασούμπρε (69’ Βασιλαντωνόπουλος), Μπαράλες (46’ Μπλάζιτς), Μπερτόλιο, Ρόμανιτς (58’ Πίτι)

ΑΕΚ ( Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Χουλτ, Οικονόμου, Σβάρνας, Μπακάκης, Κρίστιτσιτς (76’ Μπότος), Σιμόες, Μάνταλος (67’ Γιούσης), Λιβάγια, Μπακασέτας, Πόνσε (59’ Μπογέ).

***  Στον Λαμιώτικο πάγκο ήταν ακόμη οι: Καρυπίδης, Τομάς, Κωστίκα. Εκτός 18άδας έμεινε ο Ασίγκμπα.