Εθνικά Ποδόσφαιρο

Ήττα-καμπανάκι, μετά… αποβολής, για τον ΠΑΣ Λαμία ενόψει Άρη

Στο τελευταίο του φιλικό, πριν την έναρξη του πρωταθλήματος Α’  Εθνικής, ο ΠΑΣ Λαμία γνώρισε σήμερα στο σχεδόν άδειο ΔΑΚΛ, την πρώτη του ήττα, σε επίπεδο προετοιμασίας,  από έναν ψυχωμένο Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος αν και αγωνίστηκε με αρκετές απουσίες, άφησε καλές εντυπώσεις, κερδίζοντας στην πρόβα τζενεράλε με 1-0.

Το παιχνίδι μπορεί να μην παρουσίασε ποιότητα, ήταν δυνατό, νευρικό, είχε… αποβολή (και 4 κίτρινες!) κι έναν διαιτητή που όρισε η ΚΕΔ από τον πίνακα της… Γ’ κατηγορίας!

Γεγονός είναι ότι οι λιγοστοί φίλαθλοι  που βρέθηκαν στο γήπεδο έφυγαν προβληματισμένοι από την εικόνα της ομάδας, αλλά και με την ελπίδα ότι η Λαμία τη μεθεπόμενη Δευτέρα κόντρα στον Άρη θα δείξει το καλό της πρόσωπο και θα ξεκινήσει το πρωτάθλημα με νίκη.

Η Λαμία (που αγωνίστηκε για πρώτη φορά με… πορτοκαλί εμφάνιση) είναι γεγονός ότι έκανε σήμερα ευκαιρίες για γκολ, έχοντας μοιραίο παίκτη τον Μπαράλες, ειδικά στο α΄ ημίχρονο, αλλά και αρνητικό πρωταγωνιστή, αφού «κατάφερε» να αποβληθεί στο 80’ για σκληρό μαρκάρισμα στον Βαφέα κι ενώ λίγο νωρίτερα είχε δεχτεί κι άλλη κάρτα. Στη φάση αυτή το ματς διεκόπη για 4 λεπτά (δεν κρατήθηκαν στο τέλος), λόγω διαμαρτυριών από τους γηπεδούχους.

Σίγουρα απαράδεκτη η ενέργεια από τον έμπειρο ποδοσφαιριστή και πλέον εναπόκειται στη διοίκηση αν θα του επιβληθεί κάποια ποινή.

Αγωνιστικά τώρα η Λαμία μπήκε διστακτικά στο ματς αφήνοντας πολύ χώρο στους παίκτες του Βαλεριέν Ισμαέλ και με τον Μπερτόλιο να είναι ο μόνος δραστήριος μπροστά. Στο πρώτο 20λεπτο δημιούργησε τρεις αξιόλογες φάσεις στις οποίες θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ, αν ο Μπαράλες ήταν πιο δραστήριος σε ισάριθμες περιπτώσεις.

Μόλις στο 3’ μετά από προσπάθεια του Μπλάζιτς από δεξιά και σέντρα δεν κατάφερε εξ επαφής να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα. Στο 15’ ο Μπερτόλιο έκανε  ατομική ενέργεια, μπήκε στη περιοχή και από θέση μέσα δεξιά γύρισε για τον Μπαράλες, που πλάσαρε χλιαρά η μπάλα χτύπησε και σε κάποιο πόδι και κατέληξε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα ο Ασίγκμπα με κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Αργεντίνο φορ τετ α τετ, αλλά αδράνησε και τον πρόλαβε ο Κύργιας.

Κι αφού δεν κατάφερε η Λαμία να σκοράρει, στις τρεις περιπτώσεις, το γκολ ήρθε από τον Απόλλωνα στο 27’. Βαθιά σέντρα του Βαφέα από αριστερά, αδράνησε η Λαμιώτικη άμυνα, ο 30χρονος Γερμανός επιθετικός Τζάστιν Άϊλερς κυνήγησε τη φάση και με διαγώνια κεφαλιά σχεδόν από τη γραμμή του άουτ, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα…0-1.

Το ημίχρονο τέλειωσε χωρίς κάτι το αξιόλογο, αφού η Λαμιώτικη ομάδα στα λεπτά που απέμειναν δεν μπόρεσε να αντιδράσει, δείχνοντας νωχελική και δειλή επιθετικά.

Στην επανάληψη η Λαμία προσπάθησε να ανατρέψει το αποτέλεσμα με κάποια στημένα και σουτ μακρινά, αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Ήρθε και το… κερασάκι στο 80’ με την ηλίθια αποβολή του Μπαράλες (σήμερα πραγματικά έδειχνε να είναι εκτός παιχνιδιού από την αρχή) και πλέον στο επόμενο διάστημα χρειάζεται να γίνει ένα… ηλεκτροσόκ στην ομάδα, ώστε η πρεμιέρα με τον Άρη να είναι νικηφόρα.

Αγωνιστικά στο β΄ μέρος η Λαμία απείλησε στις ακόλουθες φάσεις:

47’ Ο Μπαράλες με καφαλιά έστρωσε τη μπάλα στον Μπερτόλιο που σούταρε λίγο έξω από την περιοχή για να μπλοκάρει ο Βάσιτς.

49’ Φάουλ Μπερτόλιο από αριστερά, για τον Ασίγκμπα που επιχείρησε κεφαλιά άστοχη υπό πίεση

61’ Φάουλ Μπερτόλιο από δεξιά για τον Αναστασιάδη που εξ επαφής δεν βρήκε τη μπάλα

62’ Σέντρα του Μπερτόλιο από δεξιά, προβολή Τσούκαλου εντυπωσιακή απόκρουση από τον Βάσιτς και δέυτερη από τον Κύργια.

64’ Μπαλιά Τσούκαλου στον Καραγκούνη, δυνατό σουτ από το ύψος της περιοχής, εντυπωσιακά και πάλι ο Βάσιτς

93’ Φάουλ Μπερτόλιο από δεξιά κεφαλιά κοντινή από τον Αναστασιάδη, άουτ

Από την άλλη πλευρά ο Απόλλωνας σ’ αυτό το διάστημα είχε μια πολύ καλή στιγμή στο 68’ όταν ο Τριάδης αστόχησε εξ επαφής μετά από γύρισμα του Βάρκα

Διαιτησία: Μπουμαρσόπουλος (Μάνος-Νίκζας) Λάρισας

4ος διαιτητής: Αγγελούλης (Λάρισας)

Κόκκινη: Μπαράλες  80’

Κίτρινες: Μπαράλες 67’ – Γκίνο 38’, Τζανετόπουλος 60’, Ρόσση 90’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Μελίσσας, Ασίγκμπα, Βάντερσον (70’ Παπαργυρίου), Αντέτζο, Αναστασιάδης, Δημούτσος (57’ Τσούκαλος), Μπουλούλης (46’ Καραγκούνης), Μπλάζιτς (75’ Οσμάν), Μπαράλες, Μπερτόλιο, Επστάιν

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Ίσμαελ): Χουάντερσον (46’ Βάσιτς), Κύργιας, Τζανετόπουλος, Βαφέας, Κοντοές (75’ Ρόσση), Στάθης, Γκονζάλες, Γκίνο (46’ Κονέ), Μπεντινέλι (65’ Βάρκας), Άϊλερς (65’ Τριάδης).

***  Από τη Λαμία δεν αγωνίστηκαν για διαφόρους λόγους οι Σαράνοβ, Κατσίκας, Βασιλαντωνόπουλος, Πλιάτσικας, Άντρονικ, Μπούντνικ, Κωστίκας, Ρόμανιτς, Λαμπρόπουλος, Πινιώτης και Καρυπίδης