Ήττα στην πρόβα τζενεράλε για τον ΠΑΣ Λαμία, 1-2 από Ιωνικό

Παίζοντας με αρκετούς αναπληρωματικούς, ο ΠΑΣ Λαμία ηττήθηκε σήμερα στο ΔΑΚΛ με 2-1 από τον Ιωνικό, στο 5ο φιλικό προετοιμασίας της ενόψει της νέας σεζόν, στο οποίο γνώρισε την πρώτη του ήττα σε επίπεδο προετοιμασίας.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 22′ με τον Α. Βλαχομήτρο και διπλασίασαν τα τέρματά τους στο 48′ με τον Ματσούκα. Η Λαμιώτικη ομάδα μείωσε στο 70’ με τον Μπλάνκο.

Με νέα πρόσωπα παρατάχθηκε η Λαμία κόντρα στον Ιωνικό, ένα 24ωρο μετά το φιλικό με την ΑΕΛ. Στο α’ ημίχρονο οι γηπεδούχοι δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό και μόνο με κάποιες ενέργειες του Μπιανκόνι μπορούσα να απειλήσεσουν.

Ο Ιωνικός από την άλλη είχε τον έλεγχο του αγώνα και στο 22’ κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Ματσούκας έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Βλαχομήτρος με δυνατό σουτ έκανε το 0-1.

Στη συνέχεια και οι δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές στιγμές, με τον Μπλάνκο των γηπεδούχων να προσπαθεί να βρει ρήγματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων.

Ο Ιωνικός πάντως ήταν αυτός που μπήκε ορεξάτος και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στο 48’ από πάσα του Μάναλη, ο Ματσούκας με σουτ μέσα από την περιοχή έγραψε το 0-2.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε, με την ομάδα του Σπανού να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 67’ όμως άλλαξε η ισορροπία του ματς, καθώς ο Φαζός αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία.

Αμέσως η Λαμία ανέβασε στροφές και στο 68’ ο Προβυδάκης σημάδεψε το δοκάρι με εκτέλεση φάουλ και στο 70’ ο Μπλάνκο με πλασέ, μετά από γύρισμα του Τσούκαλου, μείωσε σε 1-2.

Στα τελευταία λεπτά πάντως ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, έγιναν πολλά φάουλ και δεν σημειώθηκαν πολλές φάσεις, με το σκορ να μην αλλάζει.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Γιώργος Πετράκης): Κατσίκας, Προβυδάκης, Τρούμπουλος (69’ Μαργαρίτης), Τζανετόπουλος, Μπουλούλης, Βλαχομήτρος (62’ Κωστίκας), Τσούκαλος, Μπλάνκο, Ζιούλης, Μπιανκόνι, Καραγιάννης (86’ Τσώκος).

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος (46’ Φυλακτός), Σινγκ, Μουστάκης, Φαζός, Τσιριγώτης, Τιεντσέ, Γκοτσούλιας, Βλαχομήτρος, Ματσούκας (50’ Κουϊρουκίδης), Ρόλε (68’ Φουρλάνος), Κάστρο (46’ Μάναλης).