Ήττα του ΠΑΣ Λαμία στη Ριζούπολη από τον Απόλλωνα με 1-0

Με γκολ του πρώην παίκτη του, Σάββα Σιατραβάνη στο 58΄, ο ΠΑΣ Λαμία ηττήθηκε πριν από λίγο στη Ριζούπολη από τον Απόλλωνα Σμύρνης με 1-0 μία εβδομάδα πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Παρά την ήττα του (πρώτη στην περίοδο των φιλικών) το Λαμιώτικο συγκρότημα ικανοποίησε αγωνιστικά (ειδικά στο α΄ ημίχρονο) και δείχνει έτοιμο για την επίσημη πρεμιέρα στην Ξάνθη το ερχόμενο Σάββατο.

Το φιλικό των νεοφώτιστων στην Α’  Εθνική ήταν αρκετά καλό από πλευράς θεάματος, είχε δύναμη και πάθος κι έγινε κάτω από αισθητή ζέστη.

Οι ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο. Ο ΠΑΣ Λαμία φάνηκε πιο δραστήριος στο α΄ μέρος, δημιούργησε ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αλλά τελικά δεν τα κατάφερε.

Στην επανάληψη ο Απόλλωνας ανέβασε ρυθμούς έγινε πιο ουσιαστικός  και κατάφερε να σκοράρει στο 58’ με τον πρώην «Λαμιώτη» Σάββα Σιατραβάνη ο οποίος είχε μπει στο ματς ένα λεπτό πριν!

Οι Λαμιώτες στο τελευταίο φιλικό πριν την έναρξη του πρωταθλήματος γνώρισαν την πρώτη τους ήττα στα φιλικά τεστ που έδωσαν, όμως η γενική εμφάνισή τους ήταν ικανοποιητική, ενώ η αγωνία παραμένει στις τάξεις της ομάδας αφού αναμένεται η απόκτηση 2-3 ακόμη έμπειρων παικτών (11άδας) για να ολοκληρωθεί το ρόστερ.

Και μιλάμε για το κέντρο της άμυνας και την επίθεση όπου και σήμερα φάνηκε ότι δύσκολα η ομάδα φτάνει στο γκολ.

4′: Σουτ Ελμπάζ, εύκολα στην αγκαλιά του Πίτκα.

7′: Μακρινό σουτ από τον Μπλάζιτς, πάνω από την εστία του Απόλλωνα.

13′: Φάουλ για τη Λαμία με τον Πίτι από τα αριστερά, στην αγκαλιά του Ταΐρη.

14′: Ο Μενδρινός τώρα για τον Απόλλωνα σε φάουλ από τα αριστερά. Ούτε γέμισμα ούτε σουτ, άουτ.

26′: Φάουλ για τον Απόλλωνα στα αριστερά του ημικύκλιου και λίγο έξω, Μενδρινός απευθείας, η μπάλα τρία μέτρα μακριά από το δεξί δοκάρι του Πίτκα.

29′: Φάουλ για τη Λαμία στα 25 μέτρα και στην ευθεία, εκτελεί Πίτι, ψηλά άουτ.

38′: Σέντρα Παντελιάδη από τα αριστερά, Βασιλαντωνόπουλος απευθείας σουτ από θέση μέσα δεξιά, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

45’+: Διαγώνιο δυνατό σουτ από τον Μπλάζιτς, ο Ταΐρης διώχνει ασταθώς, η μπάλα “σερβίρεται” στον Βουό, αλλά χάνει τον βηματισμό του από θέση τετ α τετ και δεν βρίσκει καλά το σουτ με αποτέλεσμα ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα να μπλοκάρει σταθερά…

50′: Ο Αλμπάνης “αδειάζει” τον Παπαργυρίου, μπαίνει από τα δεξιά στην περιοχή της Λαμίας, σουτ από πλάγια θέση, άουτ.

55′: Αδύναμο σουτ Φράγκου από θέση έξω αριστερά, εύκολα ο Ζαρόπουλος.

58’: Γρήγορη αντεπίθεση για τους γηπεδούχους, ο Αλμπάνης από τα δεξιά μπαίνει στην περιοχή, βγάζει την παράλληλη σέντρα κι από το ύψος του πέναλτι ο Σιατραβάνης με απευθείας φαλτσαριστό σουτ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα, 1-0.

70′: Μπαλιά στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας από τον Ανιέτε, ο Αλμπάνης στην κίνηση δεν πλασάρει καλά και η μπάλα φεύγει άουτ.

78′: Δυνατό σουτ Μπουλούλη έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Ζαρόπουλος.

82′: Καλός συνδυασμός από τους παίκτες της Λαμίας, ο Φράγκος αφήνει για τον Όμο, που έρχεται από πίσω, δυνατό μακρινό σουτ, δεν βρίσκει στόχο.

83′: Σέντρα Ανιέτε από τα αριστερά, κεφαλιά από τον αφύλακτο Καστιγιέχος, άουτ.

84′: Οι παίκτες της Λαμίας παίζουν το 1-2, ο Βάντερσον, μπαίνει στην περιοχή από τα δεξιά, ο Βαλλιάνος τον μαρκάρει από κοντά, ο Βραζιλιάνος πέφτει. Ζήτησαν πέναλτι οι της Λαμίας.

86′: Σουτ Λινάρδου έξω από την περιοχή, πάνω από την εστία του Απόλλωνα.

90′: Φάουλ για τον Απόλλωνα με τον Κονέ, άουτ.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μάντζιος): Ταΐρης, Κοντοές, Κύργιας, Μπαρτολίνι, Μπαρμπιάζ, Μάατσεν, Ελμπάζ, Μαάτσι, Χουάρεζ, Κούρος, Μενδρινός, Ελμπάζ (αρχική 11άδα), Ζαρόπουλος, Παπάζογλου, Κονέ, Αλμπάνης, Ανιέτε, Καστιγιέχος, Σιατραβάνης, Βαλλιάνος, Βαφέας, Καλλέργης, Μπιτζιμίν.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Πίτκας, Βασιλαντωνόπουλος (46’ Μπουλούλης), Παντελιάδης (46’ Παπαργυρίου), Κουκόλης, Αναστασιάδης (63’ Λινάρδος), Όμο, Ακόστα (46’ Φράγκος), Ασίγκμπα (46’ Κουτρουμάνος), Βουό, Μπλάζιτς (46’ Καραγιάννης), Πίτι (46’ Βάντερσον).

ΦΑΣΕΙΣ: a-sports