Αδικείται ο ΠΑΣ Λαμία από το 0-0 στην Ξάνθη (video)

Μια ακόμη ισοπαλία (η 11η) για τον ΠΑΣ Λαμία, πριν από λίγο στα Πηγάδια, κόντρα στην Ξάνθη, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’ Εθνικής, σ’ ένα κακό ματς που δεν βλέπονταν στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στην επανάληψη έκρυβε αρκετές συγκινήσεις και σίγουρα η λευκή ισοπαλία φάινεται ότι αδικεί τους Λαμιώτες, που αν είχαν έστω έναν ικανό επιθετικό θα έφευγαν με το τρίποντο!

Το 0-0 σαν εικόνα δεν αντικατοπτρίζει όσα είδαμε στο β΄45λεπτο, όμως και οι δύο ομάδες φανέρωσαν τις ολοφάνερες αδυναμίες που έχουν στις επιθετικές τους γραμμές σε σημείο τραγικό.

Η Ξάνθη ήταν αυτή που πήγε λίγο πιο επιθετικά στο παιχνίδι στο α΄ημίχρονο. Ξεκίνησε πιο δυνατά, έχοντας δύο τελικές πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο, αλλά από εκεί και πέρα, δεν απείλησε επί της ουσίας με τις τελικές που είχε.

Ο Κάστρο έπιασε κεφαλιά στο 5’ έπειτα από κόρνερ, ο Δημούτσος έδιωξε σχεδόν πάνω στη γραμμή, αλλά όχι μακριά και ο Καμαρά, που έγινε αποδέκτης της μπάλας βρήκε σε ετοιμότητα τον Θεοδωρόπουλο κι ενώ θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ ο παίκτης της ακριτικής ομάδας, αν έκανε ένα απλώς καλό τελείωμα.
Ο Αργεντινός πήρε και νέα κεφαλιά από κόρνερ του Μουλέν λίγο μετά και κάπου εκεί σημειώθηκε η τελευταία καλή φάση του δεύτερου μέρους. Αφού, ο Κάστρο είδε στο 32’ τον Τζανετόπουλο να του βάζει κόντρα σε σουτ που προσπάθησε να επιχειρήσει μέσα στην περιοχή και στη συνέχεια ο Μπαξεβανίδης έστειλε την μπάλα πολύ ψηλά. Η Λαμία δεν απείλησε ούτε μία φορά στο πρώτο μέρος δείχνοντας τραγική εικόνα μπροστά. Μια προσπάθεια έκανε επιθετικά, αλλά ο Νιάσε δεν ανησύχησε τον Αμπάντ.

Διαφορετική όμως ήταν η εικόνα του β’ μέρους. Ήταν πιο θεαματικό και σε αυτό βοήθησε το γεγονός ότι είχε εντελώς διαφορετική προσέγγιση επιθετικά η Λαμία. Μάλιστα, λίγο έλειψε να… πιάσει στον ύπνο τους γηπεδούχους, με το ξεκίνημα που έκανε. Το πλάνο του Άκη Μάντζιου σε αυτό το διάστημα θα μπορούσε να είναι απόλυτα επιτυχημένο, αν ο Νιάσε δεν αστοχούσε σε εξ επαφής κεφαλιά.

Όπως κι αν ο Σάλιακας κατάφερνε να νικήσει τον Αμπάντ σε δύο περιπτώσεις (71’ και 80’). Ο παίκτης της Λαμίας αποδείχτηκε αρνητικός πρωταγωνιστής, χάνοντας την ευκαιρία να αναδειστεί σε χρυσή αλλαγή. Ειδικά στη δεύτερη περίπτωση, όπου έφυγε στην κόντρα και είχε καλό οπτικό πεδίο, αλλά και χρόνο για να εκτελέσει καλύτερα. Ωστόσο, η τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα και η μεγαλύτερη στον αγώνα άνηκε στην Ξάνθη, με τον Τζουρίσκοβιτς να στέλνει την μπάλα στο δεξί δοκάρι του Θεοδωρόπουλου, μετά το κραυγαλέο λάθος του Τζανετόπουλου.

Φάσεις…

5′ Κεφαλιά του Κάστρο έπειτα από κόρνερ, διώχνει, αλλά όχι μακριά ο Δημούτσος και ο Καμαρά με κάπως αδύναμο σουτ βρίσκει τον Θεοδωρόπουλο σε ετοιμότητα.

8′ Κεφαλιά του Κάστρο μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα ψηλά άουτ.

32′ Σουτ του Κάστρο στον Τζανετόπουλο και στη συνέχεια πολύ άστοχο σουτ του Μπαξεβανίδη

34′ Σουτ του Νιάσε, δεν ανησυχεί τον Αμπάντ

51′ Πρώτη απειλή από τη Λαμία. Ο Νιάσε για τον Βασιλόγιαννη, που έκανε γύρισμα για το ύψος της περιοχής. Η προσπάθεια της Λαμίας κόβεται με ανύπαρκτο οφσάιντ!

53′ Κεφαλιά του Βασιλόγιαννη, έπειτα από σέντρα του Μπεχαράνο, έφυγε παράλληλα με την αντίπαλη εστία η μπάλα

56′ Σουτ του Βιγιάλμπα, που ήταν κάπως πλάγια, σε ετοιμότητα ο Αμπάντ

57′ Κεφαλιά του Νιάσε εξ επαφής, η μπάλα λίγο άουτ.

71′ Ο Νιάσε πέρασε στον Καραμάνο, αυτός δεν πρόλαβε να τσιμπήσει τη μπάλα προ του Αμπάντ, που απομάκρυνε για λίγο. Ο Σάλιακας πήγε να πάρει το ριμπάουντ, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.

75′ Εκτέλεση φάουλ του Ντουρίτσκοβιτς, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

78′ Μακρινό σουτ του Εντουάρντο, η μπάλα ψηλά άουτ.

80′ Ο Σάλιακας έφυγε μόνος απέναντι στον Αμπάντ, από ασίστ του Μπεχαράνο, μπήκε στην περιοχή αλλά έκανε το απογοητευτικό πλασέ, πάνω στον τερματοφύλακα!

85′ Σουτ του Ντε Αμορίμ μέσα από την περιοχή, η μπάλα στο σώμα του Ασίγκμπα, κόρνερ.

86′ Ολέθριο λάθος του Τζανετόπουλου που στην πρόσπάθειά του να διώξει τη μπάλα την έστρωσε στον Ντουρίτσκοβιτς που σούταρε με το δεξί μέσα από τη περιοχή, στέλνοντας τη μπάλα στο δεξί δοκάρι.

88′ Διαμαρτυρίες για πέναλτι εκ μέρους της Ξάνθης, για μαρκάρισμα του Μπεχαράνο στον Κασάδο. Δεν υπήρχε παράβαση σύμφωνα με τον Σιδηρόπουλο.

94′ Σουτ του Κοβάτσεβιτς από κοντά, η μπάλα πάνω από το δοκάρι.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Κίτρινες: Στάρτζεον 18’, Κάστρο 33’, Σόσα 37’,  – Καραμάνος 20’, Βιγιάλμπα 38’, Ασίγκμπα 46’, Τζανετόπουλος 82’

ΞΑΝΘΗ (Γιώργος Παράσχος): Αμπάντ, Μπαξεβανίδης, Εντοάρντο (79’ Ντε Αμορίν), Φοσέ (53’ Ντουρίσκοβιτς), Σόσα, Καμαρά (73’ Κοβάσεβιτς), Κασάδο, Καρασαλίδης, Μουλέν, Στάρτζεον, Κάστρο

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Ασίγκμπα, Σκόνδρας, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Δημούτσος (81’ Τιρόνε), Βασιλόγιαννης (86’ Σισέ), Μπεχαράνο, Καραμάνος Νιασέ, Βιγιάλμπα (65’ Σάλιακας)

***   Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Επασί, Μπιανκόνι, Μπουλούλης, Βύντρα. Εκτός 18άδας έμειναν οι Μπαχανάκ, Καραγιάννης.