Αηδίασε όλη η Λαμία από την διαιτητική κλοπή, που έκανε μια καθαρή νίκη… λευκή ισοπαλία!

Μια ολοφάνερη και πανάξια νίκη του ΠΑΣ Λαμία, απόψε στα Πηγάδια, κόντρα στην Ξάνθη, μετατράπηκε σε λευκή ισοπαλία με τα εγκληματικά σφυρίγματα και των τριών διαιτητών, στερώντας από το συγκρότημα του Μάκη Χάβου δύο υπερπολύτιμους βαθμούς μένοντας στο 0-0 κόντρα στη γηπεδούχο και παρά τις βασικές ελλείψεις που είχε.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου παρά το γεγονός ότι έπαιξε με πολλές ελλείψεις στάθηκε παληκαρίσια στη Θράκη και το ότι δεν κέρδισε οφείλεται αποκλειστικά σ΄ ένα ανίκανο διαιτητή που εκτέθηκε βάναυσα και θα πρέπει η διοίκηση της ΠΑΕ επιτέλους να ξυπνήσει και να στείλει σαφές μήνυμα στην ΚΕΔ για όλα αυτά που συμβαίνουν στην ομάδα από τη διαιτησία, σ΄ ένα ιδιαίτερα κρίσιμο σημείο για τη Λαμία.

Τα παρατράγουδα ξεκίνησαν από το ματς με τον ΠΑΟΚ, όμως φαίνεται ότι η άρνηση αντίδρασης από την ΠΑΕ, που ουσιαστικά έχει αφήσει απροστάτευτη την ομάδα, έδωσε το δικαίωμα στον κάθε… διαιτητάκο να ασελγεί πάνω στην ομάδα, που παίζει καλό ποδόσφαιρο, από τη στιγμή που απέκτησε στον πάγκο της πραγματικό προπονητή, αλλά της κλέβουν τους βαθμούς με προκλητικό τρόπο!

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Αγωνιστικά  τώρα, σ’ ένα σχεδόν άδειο γήπεδο, η… ταξιαρχία του Χάβου έδειξε από την αρχή τις διαθέσεις της, όταν μόλις στο πρώτο λεπτό ο Τσούκαλος σκόραρε αλλά ο…Πειραιάς ανακάλυψε οφσάιντ κι ετσι το γκολ δεν μέτρησε ποτέ!

Η Λαμία είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς και φαινόταν ότι η ισοπαλία δεν χάνεται με τίποτε… Όμως οι Λαμιώτες ήθελαν το τρίποντο για να σβήσουν το άτυχο αποτέλεσμα με τον Παναιτωλικό, προσπάθησαν σε όλο το ματς, παρά τις σημαντικές απουσίες, ήταν καλύτεροι κι αν υπήρχε αξιοπρεπής διαιτησία η νίκη θα έρχονταν φυσιολογική για το συγκρότημα του Χάβου.

Είναι εκπληκτικό το γεγονός ότι η αδικία σήμερα για τη Λαμία ήταν εξώφθαλμη και από τα τρία μέτωπα (διαιτητής και βοηθοί), αφού την έκλεψαν τόσο ο Ευβοιώτης διαιτητής Λάμπρου, όσο και οι… βοηθοί του, ο Σερραίος Σάββας και ο Πειραιώτης Γιαννίκος…

Πλέον στο στρατόπεδο της Φθιωτικής ομάδας θα πρέπει να γίνουν έντονες και δραστικές κινήσεις προς την ΚΕΔ, γιατί ακολουθεί κι άλλο εκτός έδρας ματς (με ΟΦΗ), ώστε να αποφευχθεί νέο… χειρουργείο.

Αρκετά με την αδράνεια και την χαλαρότητα…

Γιατί κάποιοι το εξέλαβαν σαν αδυναμία με αποτέλεσμα η Λαμία να το πληρώσει με απώλεια βαθμών που μπορεί στο μέλλον να αποβούν μοιραίοι. Εγρήγορση λοιπόν στα υπόλοιπα ματς ώστε η ομάδα να κερδίζει στους αγωνιστικούς χώρους αυτό που της αναλογεί…

Φάσεις…

1′  Κόβεται με ανύπαρκτο οφσάιντ ο Τσούκαλος, ο οποίος βγήκε στην αντεπίθεση και πέτυχε κανονικό τέρμα (βοηθός ο Πειραιώτης Γιαννίκος).

4′ Ωραία πάσα του Μπερτόλιο για τον Καραμάνο, ο Ζίβκοβιτς όμως έχει βγει.

7′ O Αντέτζο βγαίνει πρώτος στην μπάλα και κόβει στον Μπαξεβανίδη.

9′ Ο Τσούκαλος χάνει τη μονομαχία με τον Λισγάρα στην περιοχή της Ξάνθης.

15′ O Δημούτσος κάνει το λάθος, ο Σαρπόνγκ βγαίνει από αριστερά, συγκλίνει, κάνει το σουτ με το δεξί, ο Σκόνδρας βάζει την κόντρα στο σουτ που επιχείρησε ο Ολλανδός.

17′ Σέντρα του Κασάδο από αριστερά, ο Αντέτζο βγαίνει στο πρώτο δοκάρι κι απομακρύνει.

18′ Κεφαλιά του Λισγάρα στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Μελίσσα.

21′ Σέντρα του Κασάδο από αριστερά, ο Μπαριέντος εντός περιοχής κάνει το δεξί διαγώνιο σουτ, η μπάλα ψηλά πάνω από την εστία του Μελίσσα.

25′ Σουτ του Δημούτσου, η μπάλα πάνω από την εστία του Ζίβκοβιτς.

34′ Σύγχυση στην άμυνα της Λαμίας, η μπάλα χτυπά στον Σκόνδρα και ο Μελίσσας μπλοκάρει.

38′ Κάθετη πάσα του Μπερτόλιο, ο Τσούκαλος βγαίνει τετ-α-τετ με τον Ζίβκοβιτς, ο Σέρβος τον νικά και στέλνει την μπάλα κόρνερ.

40′ Ο Ζίβκοβιτς βγαίνει έξω από την εστία του κι απομακρύνει την μπάλα.

50′ Σουτ του Καμαρά από μακριά, ο Μελίσσας μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

52′ Σέντρα του Σκόνδρα από δεξιά, ο Μπερτόλιο πιάνει το σουτ από το ύψος της περιοχής χωρίς αποτέλεσμα.

55′  Με ανύπαρκτο οφσάιντ κόβεται ο Σκόνδρας (βοηθός ο Σερραίος Σάββας).

58′ Ο Τομάς βγαίνει από αριστερά, αλλά δεν κάνει καλό κοντρόλ. Ο Μπαξεβανίδης του παίρνει την μπάλα.

65′ Ο Κασάδο γυρίζει από αριστερά, ο Κοβάτσεβιτς δεν μπορεί υπό πίεση να κάνει καλά το σουτ. Ο Μελίσσας μπλοκάρει.

73′ Σουτ του Μπερτόγλιο με το δεξί εκτός περιοχής, δεν ανησυχεί τον Ζίβκοβιτς.

77′ Σουτ του Κοβάτσεβιτς, ο Μελίσσας μπλοκάρει σταθερά.

81′ Ο Καραμάνος βγαίνει στην επίθεση από αριστερά, ο Ζίβκοβιτς μπλοκάρει.

86′ Ο Επστάιν φεύγει μόνος του ανατρέπεται  λίγο έξω από την περιοχή αλλά το ολοκάθαρο φάουλ δεν δίνεται από τον Ευβοιώτη «διαιτητή» Λάμπρου, ούτε κάρτα στον Λισγάρα που ήταν τελευταίος παίκτης!!!

93′ Ο Τζουρίτσκοβιτς παίρνει την μπάλα στην περιοχή, κάνει το σουτ, ο Μελίσσας απομακρύνει.

Διαιτητής: Λάμπρου (Εύβοιας)

Κίτρινες: Σκόνδρας 67’, Μελίσσας 91’ – Μπαξεβανίδης 62’, Τζουρίτσκοβιτς 67’

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Αλμέιδα, Κασάδο, Καντά (61’ Μπρίτο), Μπαριέντος (46’ Τζουρίτσκοβιτς), Καμαρά, Σαρπόνγκ (71’ Ουίλιαμ), Κοβάτσεβιτς, Κάστρο.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Σκόνδρας, Βάντερσον, Αντέτζο, Καρυπίδης, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Τομάς (61’ Επστάιν), Καραμάνος, Μπερτόλιο (88’ Μπουλούλης), Τσούκαλος (69’ Ασούμπρε).

*** Στον πάγκο της Λαμίας ήταν οι: Σαράνοβ, Καραγκούνης, Ασίγκμπα, Τζανετόπουλος. Εκτός 18άδας έμεινε ο Κωστίκας.