Εθνικά Ποδόσφαιρο

Ανοιχτή η ρεβάνς για ΠΑΣ Λαμία και Ολυμπιακό (video)

Ανοιχτούς λογαριασμούς άφησε απόψε ο πρώτος προημιτελικός του κυπέλλου Ελλάδας που έγινε στο ΔΑΚΛ ανάμεσα στον ΠΑΣ Λαμία και τον Ολυμπιακό.

Το 0-0 αντικατοπτρίζει σε μεγάλο βαθμό την εικόνα του αγώνα, αφού οι δύο ομάδες παίζοντας με πολλούς αναπληρωματικούς, δεν ικανοποίησαν με την απόδοσή τους, τους 2000 περίπου φιλάθλους που βρέθηκαν στο γήπεδο.

Στο α΄ μέρος το παιχνίδι ήταν κάκιστο και από τις δύο πλευρές. Στην επανάληψη ο Ολυμπιακός φάνηκε περισσότερο επιθετικά, δημιούργησε ευκαιρίες, χωρίς όμως ουσιαστικό αποτέλεσμα. Η Λαμία επιθετικά ήταν σχεδόν ανύπαρκτη.

Φάσεις

17′ Ο Σασί έκανε το σουτ έξω από την περιοχή, ο Σισέ έβαλε το πόδι και η μπάλα κατέληξε κόρνερ.

22′ Ο Φορτούνης επιτέθηκε κατά μέτωπο, η μπάλα έφτασε στον Χασάν, ο οποίος έκανε το πλασέ από κοντά, αλλά έβαλε το πόδι ο Ασίγκμπα. Ήταν κόρνερ, ο διαιτητής δεν το υπέδειξε.

24′ Ο Βιγιάλμπα έκανε το δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή, από τον άξονα, αλλά ο Αβραάμ με τάκλιν εμπόδισε τον Αργεντινό να βρει δίχτυα.

26′ Βαθιά μπαλιά του Αβραάμ στον Χασάν, αυτός έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή υπό την πίεση του Βύντρα, η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

39′ Φοβερό σουτ του Ραντζέλοβιτς, ο Θεοδωρόπουλος “απογειώθηκε” στο δεξί παραθυράκι και έδιωξε σε κόρνερ.

45′ Ο Φορτούνης εκτέλεσε φάουλ, έδιωξε ο Θεοδωρόπουλος. Στην προσπάθειά του αυτή, μάλιστα, του έγινε φάουλ από τον Αβραάμ.

49′ Εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη, έδιωξε με το κεφάλι ο Βύντρα. Στην εξέλιξη της φάσης το δυνατό σουτ του Καμαρά “έβγαλε” ο Θεοδωρόπουλος. Ο Ραντζέλοβιτς πήρε το ριμπάουντ, έκανε το σουτ από θέση βολής, αλλά έστειλε τη μπάλα δίπλα από το αριστερό δοκάρι. Ο Σέρβος θα μπορούσε κάλλιστα να δώσει αριστερά στον αμαρκάριστο Τοροσίδη.

53′ Ο Φορτούνης εκτέλεσε το κόρρνερ, ο Αβραάμ έπιασε την κεφαλιά και την ώρα που ο Τοροσίδης ετοιμαζόταν να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από κοντά, ο Σισέ του πήρε τη μπουκιά από το στόμα, κάνοντας προβολή που πέρασε άουτ. Ζήτησε συγγνώμη ο Σενεγαλέζος.

62′ Σέντρα σουτ του Λοβέρα, έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ ο Θεοδωρόπουλος.

68′ Ο Μπουλούλης έκλεψε τη μπάλα, πήρε μέτρα, έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή αλλά αστόχησε.

71′ Μακρινό σουτ του Λοβέρα, έπεσε και μπλόκαρε ο Θεοδωρόπουλος.

76′  Ο Αβραάμ ανέτρεψε τον Μπιανκόνι, ύστερα από γύρισμα του Μπουλούλη. Τελικά ο Βρέσκας πήρε πίσω τον καταλογισμό, αφού ο Βραζιλιάνος ήταν οφσάιντ. Ο ρέφερι από την Πιερία πήρε την ορθή απόφαση μετά τη βοήθεια του VAR. Ο Αβραάμ μάλιστα είχε δεχτεί αρχικά κίτρινη, την οποία πήρε πίσω αργότερα ο διαιτητής.

80′  Γύρισμα του Τοροσίδη από αριστερά, μπλόκαρε σταθερά ο Θεοδωρόπουλος.

89′ Η κεφαλιά του Σισέ μετά το κόρνερ του Φορτούνη πέρασε πάνω από το δοκάρι.

93′  Κεφαλιά του Τζανετόπουλου στο πρώτο δοκάρι μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Βρέσκας (Πιερίας)

Κίτρινες:  Σασί 66’, Μπουλούλης 82’ – Γασπάρ 41’, Τοροσίδης 92’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μάντζιος): Θεοδωρόπουλος, Βύντρα, Βάντερσον, Τζανετόπουλος, Ασίγκμπα, Μπουλούλης, Μπεχαράνο (88’ Βλαχομήτρος), Σασί (69’ ,Μπιανκόνι), Βιγιάλμπα, Σάλιακας,Τιρόνε (73’ Νιάσε)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτινς): Αλέν, Γκασπάρ, Αβραάμ, Σισέ, Τοροσίδη, Καφού, Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (55’ Μορ), Φορτούνη, Λοβέρα (84’ Μασούρας), Χασάν (82’ Σουντανί).

***  Στο πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Κάχριμαν, Βασιλόγιαννης, Νικολόπουλος, Καραγιάννης.