Εθνικά

Ανώμαλη προσγείωση του ΠΑΣ Λαμία από τον καλύτερο Παναιτωλικό

Το νικηφόρο σερί του ΠΑΣ Λαμία τελείωσε απόψε στο ΔΑΚΛ, με οδυνηρό τρόπο, από τον Παναιτωλικό ο οποίος ήταν καλύτερος κερδίζοντας πανάξια την τοπική ομάδα με 0-2, στο παιχνίδι που άνοιξε την  αυλαία της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α΄ Εθνικής.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου παρουσιάστηκε σήμερα κατώτερη του αναμενομένου, είχε σοβαρά προβλήματα σε όλες τις γραμμές, με πολλά λάθη, με αποτέλεσμα η ομάδα του Αγρινίου που ήταν «φωτιά» στις αντεπιθέσεις να εκμεταλλευτεί απόλυτα τις αδυναμίες των γηπεδούχων και να πάρει μια σπουδαία νίκη.

Αντίθετα η Λαμία που φιλοδοξούσε να κάνει μια ακόμη νίκη και να απομακρυνθεί περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη, δεν κατάφερε να πάρει κάτι από αυτό το ματς και πλέον η συνέχεια αναμένεται με μεγαλύτερο ενδιαφέρον.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και φάνηκαν ιδιαίτερα «διαβασμένοι», ώστε να εξουδετερώσουν τον ιδιαίτερα φορμαρισμένο αντίπαλό τους. Με τον Μπαρμπόσα και τον Γκούγκα να απειλούν διαρκώς μπροστά και τους Λουσέρο και Τσιγγάρα να κάνουν «κτήμα» τους στο κέντρο, είχαν δυο καλές στγμές (8’, 20’) με τον Πορτογάλο μέσο πριν η ανωτερότητα της ομάδας του Δέλλα μετουσιωθεί σε έργα.

Αυτό συνέβη στο 25’, όταν ο Μπαρμπόσα σκόραρε για δεύτερη φορά στη σεζόν, ανοίγοντας το σκορ στο ΔΑΚΛ. Ο Γκούγκα σούταρε, η κόντρα έφερε τη μπάλα στην περιοχή στον Μπαΐροβιτς και ο επερχόμενος Βραζιλιάνος κινήθηκε πιο γρήγορα από τον Βασιλαντωνόπουλο και τον Αντέτζο, νικώντας από κοντά τον Μελίσσα για το 0-1.

Η αντίδραση της Λαμίας ήταν ισχνή, δίχως ουσιαστική απειλή ως τέλος του α’ μέρους, που βρήκε Ττους Αγρινιώτες να διατηρούν με σχετική ευκολία το προβάδισμα.

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να θέλουν εμφανώς να απειλήσουν περισσότερο, αλλά τους περισσότερους από τους επιθετικούς τους να βρίσκονται σε κακή μέρα και να μη βάζουν δύσκολα στην οπισθοφυλακή των «καναρινιών».

Το δυνατό μακρινό σουτ του Μπουλούλη (54’) δεν αιφνιδίασε τον Κυριακίδη, ενώ ουσιαστικότερα απείλησε ο Γκούγκα (64’), που από ευνοϊκή θέση έστειλε ψηλά άουτ τη μπάλα μετά την εξαιρετική ενέργεια του Μπαρμπόσα!

Τη δουλειά ως το… τέλος έκανε ο Μπαΐροβιτς, ο οποίος στο 71’ βγήκε στην πλάτη της άμυνας των «κυανόλευκων» και με δυνατό σουτ νίκησε τον Μελίσσα, σκοράροντας με ωραίο τρόπο το πρώτο του γκολ με τα χρώματα του Παναιτωλικού!

Το ματς στη συνέχεια κύλησε με τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν τον χαμηλό ρυθμό ως το τέλος και να πανηγυρίζουν τη νίκη.

7′ Ο Γκούγκα έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε, και ο Μελίσσας μπλόκαρε χωρίς δυσκολία

8’ Βάντερσον από τα αριστερά με τον Καραμάνο να πιάνει την κεφαλιά αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

11′ Ο Γκούγκα έκανε το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

20′ Ο Μπαρμπόσα μπήκε στην περιοχή από τα αριστερά μετά από ωραία κάθετη πάσα, έκανε το πλασέ αλλά ο Αντέτζο έβαλε την προβολή και έδιωξε τον κίνδυνο.

25′ Πάσα προς τον Μπαίροβιτς από τον Τσοκάνη, έκανε το κοντρόλ με την μπάλα να πηγαίνει στον Μπαρμπόσα ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 της ομάδας του Αγρινίου.

27′ Σουτ του Μπερτόλιο μέσα από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

41′ Ο Μιχάι στην προσπάθειά του να διώξει γλίστρησε και έκανε… κοντρόλ με το χέρι με τους γηπεδούχους να διαμαρτύρονται για πέναλτι

44′  Ο Δημούτσος επιχείρησε ένα σουτ από μακριά. Ο Κυριακίδης αρχικά έδειξε να αιφνιδιάζεται αλλά δεν υπήρχε κάποιος παίκτης της Λαμίας για να τον απειλήσει.

48′  Κερδίζει κόρνερ η Λαμία, το πρώτο στο δεύτερο μέρος, από τα αριστερά. Το εκτελεί ο Τομάς έδιωξε με τις γροθιές ο Κυριακίδης, η μπάλα πήγε ξανά στον Μπαράλες που έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ.

54′ Ο Μπουλούλης από μακριά ένα ωραίο σουτ προς το δεξί γάμα της εστίας του Κυριακίδη ο οποίος έστω και με δυσκολία μπλόκαρε τη μπάλα.

64′ Λάθος του Βασιλαντωνόπουλου με τον Γκούγκα να μπαίνει στην περιοχή από τα αριστερά, έκανε και το σουτ το οποίο έφυγε πάνω από την εστία του Μελίσσα.

68′ Εκτέλεσε κόρνερ ο Πίτι ο Μπαράλες πήρε την πρώτη κεφαλιά με τον Γιαννακόπουλο να διώχνει εκ νέου σε κόρνερ.

69′  Στην αντεπίθεση ο Παναιτωλικός με ωραίο συνδυασμό αλλά η τελική πάσα προς τον Μπαϊροβιτς δεν ήταν καλή με αποτέλεσμα αυτός να βγει αρκετά πλάγια και το γύρισμα του να κοπεί από την άμυνα των γηπεδούχων.

71′ Ωραία κάθετη πάσα από τα αριστερά προς τον επιθθετικό των γηπεδούχων ο οποίος μπήκε από τα αριστερά και έκανε ένα τρομερό διαγώνιο σουτ για το 2-0 του Παναιτωλικού.

81′  Αριστερό σουτ του Πίτι και η μπάλα έφυγε λίγο έξω από την εστία του Γιαννακόπουλου.

94′ Ο Αμαράλ έκανε ένα ωραίο σουτ με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα έξω από τα δοκάρια του Μελισσά.

Διαιτητής: Γρατσάνης (Τρικάλων)

Κίτρινες: Βάντερσον 88’ – Τσοκάνης 32’, Μπα’ί’ροβιτς 45’, Ντίας 82’, Μπαρμπόσα 88’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Δημούτσος, Μπουλούλης (70’ Επστάιν), Καραμάνος (60’ Πίτι), Μπερτόλιο, Τομάς (83’ Σκόνδρας), Μπαράλες.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κυριακίδης (62’ λ.τρ. Γιαννακόπουλος), Λιάβας, Άργκους, Μιχάι, Τσοκάνης, Λουσέρο, Τσιγγάρας, Μπαρμπόσα, Ντίας, Γκούγκα (82’ Αμαράλ), Μπαΐροβιτς (74’ Μαλής).

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Κατσικάς, Καρυπίδης, Πίτι, Σκόνδρας, Επστάιν, Τσούκαλος, Ασίγκμπα. Εκτός 18άδας έμειναν οι Ασούμπρε και Ρόμανιτς.