Ανώτερη η ΑΕΚ, 3-0 τον ΑΟ Λαμίας

Από την αρχή το γνώριζαν όλοι ότι ο ΑΟΛ θα έχει πολύ δύσκολη αποστολή κόντρα στην ΑΕΚ. Και επαληθεύτηκαν αφού οι «κιτρινόμαυρες» κέρδισαν εύκολα τις Λαμιώτισσες με 3-0 και πέρασαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα (έστω προσωρινά αφού οι Αμαζόνες παίζουν σήμερα) της προΑ1 Γυναικών βόλεϊ.

Η ΑΕΚ ήταν ανώτερη και στα τρία σετ τα οποία πήρε με χαρακτηριστική άνεση.

Όσον αφορά το συγκρότημα του Ηλία Αγγέλη, σκέφτεται ήδη το ματς με το Ναύαρχο Βότση, το ερχόμενο Σάββατο στο Χαλκιοπούλειο (18.00), με στόχο να πάρει το πρώτο τρίποντο για το 2020.

Στο πρώτο σετ, οι παίκτριες της γηπεδούχου πήραν… αέρα 4 πόντων (6-2), τον οποίο διατήρησαν έως το 15-11. Οι φιλοξενούμενες δεν μπορούσαν να διασπάσουν το μπλοκ της Ένωσης που έδινε συνεχώς δεύτερες μπάλες με το σκορ να ξεφεύγει στο 23-15 και το 1-0 στα σετ να διαμορφώνεται με 25-16.

Στο δεύτερο σετ, οι «κιτρινόμαυρες» με όπλο το σερβίς και πίεση στο φιλέ, προηγήθηκαν με 5-0. Η διαφορά αυξανόταν συνεχώς με τη Λαμία να αδυνατεί να επιστρέψει στο παιχνίδι και το 2-0 σημειώθηκε με 25-11.

Όμοια ήταν και η κατάσταση στο τρίτο σετ, με την ΑΕΚ να ξεκινάει με ένα γρήγορο 3-0. Η Ένωση διατήρησε μία ασφαλή διαφορά έως το 18-14, όταν και με εντυπωσιακό σερί 6-0 έφτασε στο 24-14, κατακτώντας το σετ με 25-15 και τη νίκη με 3-0.

Τα σετ: 25-16, 25-11, 25-15

AEK (Μπακοδήμος): Κουντουρά, Ράπτη, Διάλλα, Μπίσκου, Καραγκούνη, Νομικού / Μπελιά (λ), Σπηλιωτοπούλου (λ).

ΑΟ ΛΑΜΙΑΣ (Αγγέλης): Σαββίδου, Παπαδοπούλου, Νούσια, Παπαμίχου, Κόγιτς, Φαλιάγκα / Μάρκου (λ), Κλέτσα (λ), Καϊμάκη.