Εθνικά Ποδόσφαιρο

Αποκλεισμός με ισοπαλία για τον ΠΑΣ Λαμία, 1-1 με ΠΑΟΚ

Σ΄ ένα παιχνίδι που ουσιαστικά ήταν ευκαιρία στους δύο προπονητές να δουν παίκτες  με λίγα λεπτά συμμετοχής, ΠΑΣ Λαμία και ΠΑΟΚ, μετά από ένα ανοιχτό παιχνίδι με αρκετές συγκινήσεις, αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 1-1 στο ΔΑΚΛ, με τον δικέφαλο να παίρνει το εισιτήριο της πρόκρισης για τα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας, αφού στο πρώτο ματς είχε κερδίσει με 5-2.

Έτσι η αποψινή αναμέτρηση είχε καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα με αποτέλεσμα ο Μιχάλης Γρηγορίου είχε την ευκαιρία να δει αρκετές ρεζέρβες, ξεκουράζοντας τους βασικούς ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος.
Ο Νινούα άνοιξε το σκορ στο 14’ για τον ΠΑΟΚ, με τον Μάντρεκαρ να ισοφαρίζει στο 52’. Οι Θεσσαλονικείς έχασαν πέναλτι (απέκρουσε ο Θεοδωρόπουλος)

Ο αγώνας

Τα πρώτα δέκα λεπτά του παιχνιδιού κύλησαν περισσότερο αναγνωριστικά, με την Λαμία και τον ΠΑΟΚ να προσπαθούν να βρουν ρυθμό.

Ο Καγκάβα όμως στο 14ο λεπτό έστρωσε στον Νινούα, ο οποίος με όμορφο πλασέ άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους . Δυο λεπτά αργότερα στο 16’ η Λαμία είχε διπλή ευκαιρία όταν ο Πίτι απείλησε έξω από την περιοχή, ο Πασχαλάκης απέκρουσε και ο Βασιλακάκης πήρε το ριμπάουντ μέσα από την περιοχή, για να διώξει ξανά ο τερματοφύλακας του Δικεφάλου.
Ο Καγκάβα ήταν ο κινητήριος μοχλός, η μπάλα περνούσε πολύ από τα πόδια του και ήταν αυτός που οργάνωνε το παιχνίδι του ΠΑΟΚ. Με τον Πίτι από την άλλη μεριά να είναι ο πιο δημιουργικός παίκτης της Λαμίας. Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο, πίεζε για το δεύτερο γκολ και έχασε την ευκαιρία να το βρει στο φινάλε του ημιχρόνου, όταν κέρδισε πέναλτι στο 43’, αλλά με κακή εκτέλεση του Σβαμπ που έβγαλε ο Θεοδωρόπουλος, ενώ ούτε ο Νινούα στην εξέλιξη της φάσης κατάφερε να σκοράρει με το 1-0 να παραμένει μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε δυνατά το β’ ημίχρονο, όταν στο 46’ ύστερα από κόρνερ του Νινούα, πήρε την κεφαλιά ο Μιχαηλίδης, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.
Στο 52ο λεπτό μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Τζέιμς από τη μικρή περιοχή σκόραρε με κεφαλιά και έφερε το ματς στα ίσα. Στην συνέχεια ο ΠΑΟΚ  δυσκολευόταν να δημιουργήσει κλασική ευκαιρία, με εξαίρεση τη φάση με τον Λάμπρου λίγο πριν το φινάλε.

3′ Ο Πίτι έκανε ένα μακρινό σουτ, η μπάλα άουτ

9′  Ο Καγκάβα βρήκε τον Σφιντέρσκι στα όρια της περιοχής, αυτός έκανε το διαγώνιο σουτ, αλλά ο Θεοδωρόπουλος έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ

12′ Σέντρα του Μουργκ, ο Νινούα έκανε το σουτ στην κίνηση, αλλά η μπάλα βρήκε στον Μάντρεκαρ.

14′  Ωραία κυκλοφορία από τους παίκτες του Δικέφαλου, με τον Καγκάβα να στρώνει στον Νινούα και αυτός με ωραίο πλασέ να ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους…0-1

16′  Ο Πίτι απειλεί έξω από την περιοχή, ο Πασχαλάκης του λέει “όχι”, ο Βασιλακάκης παίρνει το ριμπάουντ και σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ το έβγαλε και αυτό.

34′ Κεφαλιά του Γκαζαριάν, βγήκε κόρνερ.

37′ Σέντρα-σουτ του Μπάμπα, περνάει από όλους η μπάλα

43′ Ο Μάντρεκαρ ανέτρεψε τον Σφιντέρσκι μέσα στην περιοχή και δόθηκε πέναλτι. Εκτελεί ο Σβαμπ, αλλά ο Θεοδωρόπουλος αποκρούει. Ο Μουργκ στην συνέχεια σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά δεν βρήκε τέρμα από πλεονεκτική θέση. Πολύ άσχημη εκτέλεση πέναλτι του Σβαμπ.

46′  Κόρνερ ο Νινούα, παίρνει την κεφαλιά ο Μιχαηλίδης, αλλά η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

52′ Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Μάντρεκαρ από τη μικρή περιοχή σκοράρει με κεφαλιά και ισοφαρίζει…1-1

58′ Κεφαλιά του προωθημένου Βύντρα, η μπάλα περνάει άουτ.

66′ Σουτ του Λύρατζη, ωραία επέμβαση του Θεοδωρόπουλου

87′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Λάμπρου να μην μπορεί να σκοράρει με δυνατό σουτ μέσα από την περιοχή.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)

Κίτρινες: Μουργκ 34’,

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Θεοδωρόπουλος, Προβυδάκης (68’ Χατζηστραβός), Σαραμαντάς, Μάντρεκαρ, Βύντρα, Παλαβαντισβίλι, Βασιλακάκης (83’ Νικολόπουλος), Γκαζαριάν (46’ Κωστίκα), Μπιάρνασον (75’ Μπουλούλης), Πίτι, Ρόμανιτς (46’ Σταμούλης)

ΠΑΟΚ (Πάμπλο Γκαρσία): Πασχαλάκης, Ίνγκασον, Μιχαηλίδης (80’ Κρέσπο), Λύρατζης, Μπαμπά, Νινούα (68’ Τσιγγάρας), Σβαμπ (64’ Λάμπρου), Καγκάβα, Μουργκ (80’ Κούτσιας), Τζόλης (64’ Ελ Καντουρί), Σβιντέρσκι

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Κάτσικας, Ασίγκμπα, Βλαχομήτρος