Ασταμάτητος ο Πιερικός, 4-0 την Αταλάντη

Καλύτερος ο πρωτοπόρος Πιερικός κέρδισε στην Κατερίνη την αξιόμαχη Αταλάντη με 4-0 και συνεχίζει την τρελή κούρσα του στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, μία αγωνιστική πριν το φινάλε του α΄  γύρου.

Το παιχνίδι σημαδεύτηκε από το γεγονός ότι έγινε σ΄ ένα άδειο γήπεδο λόγω της αποχής των φιλάθλων από τα ματς του Πιερικού!

Οι Λοκροί, παρά τα πολλά προβλήματα, στάθηκαν πολύ καλά στο α΄ ημίχρονο, τουλάχιστον για 40 λεπτά, όταν οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν. Εκεί που όλα κρίθηκαν σε βάρος της ομάδας του Μάκη Ζαχαρόπουλου, ήταν το γκολ που πέτυχε ο Πιερικός στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, όταν δεν τήρησε το fair play και σκόραρε, με αποτέλεσμα να διαμαρτυρηθούν οι της Αταλάντης, χωρίς βέβαια να αλλάξει κάτι. Μάλιστα στο τέλος του ματς ο προπονητής  των γηπεδούχων ζήτησε συγγνώμη για το θέμα αυτό.

Στο 40΄ο Χαρτσιάς θα βγάλει την σέντρα μέσα στην περιοχή του Καπετάνου ο Σαχινίδης θα πιάσει την δυνατή καρφωτή κεφαλιά και με όμορφο τελείωμα θα κάνει το 1-0 για την ομάδα του.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Παπαδόπουλος θα πάρει την μπάλα αριστερά, θα κλείσει προς τα μέσα και θα πασάρει στον αμαρκάριστο Μακρή που απο το σημείο του πέναλτι θα διπλασιάσει με δυνατό σουτ τα τέρματα της ομάδας του. Σε αυτή τη φάση θα διαμαρτυρηθούν οι φιλοξενούμενοι γιατί στο ξεκίνημα της υπήρχε τραυματισμένος ποδοσφαιριστής τους για τον οποίο οι του Πιερικού δεν σταμάτησαν το ματς και μάλιστα πέτυχαν γκολ.

Στο 62΄ ο Ιβανίδης θα βγάλει τη σέντρα απο δεξιά, με την μπάλα να περνάει αρχικά απο το κεφάλι του Δεμηρτζόγλου που έπεσε αλλά δεν την βρήκε και να φτάνει στον Σαχινίδη που με ωραίο δύσκολο πλασέ, θα διπλασιάσει τα προσωπικά του τέρματα και να κάνει το 3-0 για την ομάδα του.

Στο 72΄ ο Τουλίκας θα κλείσει με την μπάλα απο αριστερά προς τα μέσα και θα κερδίσει μια κόντρα με την μπάλα να φτάνει στον Κριεμάντι. Αυτός απο το ύψος της μεγάλης περιοχής θα σουτάρει δυνατά…4-0

Διαιτητής ήταν ο Μιχαηλίδης (Πέλλας)

ΠΙΕΡΙΚΟΣ (Σάκης Παπαβασιλείου): Γουναρίδης, Ιβανίδης, Χαρτσιάς, Γιαλαμίδης, Τακίδης (85΄ Πατζιάλας), Μακρής (78΄ Παγωνίδης), Μπενίσκος (65΄ Τουλίκας), Δεμηρτζόγλου (72΄ Μηλιώτης), Σαχινίδης, Κριεμάντι, Παπαδόπουλος

ΑΤΑΛΑΝΤΗ (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καπετάνος, Τσακανίκας, Πάππος, Σαλιάι, Μακρόπουλος, Λυτάκης, Αλ. Μαλισσόβας (85΄ Σίδερης), Κων. Μαλισσόβας, Δουβάρας, Λαμπρόπουλος (72΄ Τσανούλας), Χαϊκάλης (56΄ Ντζιός)

ΠΗΓΗ: pieriasport-news.gr