Αταλάντη-Νέο Κρίκελλο στον τελικό του κυπέλλου Φθιώτιδας

Υπόθεση Α’ κατηγορίας θα είναι ο φετινός τελικός του κυπέλλου Φθιώτιδας. Αυτό αποδείχτηκε σήμερα μετά τη διεξαγωγή των επαναληπτικών ημιτελικών αγώνων, που κρίθηκαν και οι δύο στο ένα γκολ!

Στην Αταλάντη η τοπική ομάδα και πρωτοπόρος του πρωταθλήματος, αν και βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, κατάφερε να κερδίσει στην παράταση την, εκπρόσωπο της Φθιώτιδας στη Γ’  Εθνική, Στυλίδα με 3-2 (0-0 το πρώτο ματς) και να πάρει το ένα εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης.

Το άλλο εισιτήριο πήρε το Νέο Κρίκελλο που αναδείχτηκε ισόπαλο με 2-2, στο γήπεδό του, κόντρα στα Καλύβια, αλλά είχε κερδίσει 2-1 στο «Αλ. Παπαγεωργίου».

Έτσι ο φετινός τελικός του κυπέλλου θα έχει τον χαρακτήρα του ντέρμπι κορυφής, αφού θα παίξει ο πρώτος με τον δεύτερο του βαθμολογικού πίνακα.

Να σημειώσουμε ότι οι δύο ομάδες σε επίπεδο πρωταθλήματος έχουν αγωνιστεί μόνο στην Αταλάντη με την γηπεδούχο ομάδα να επικρατεί με 2-1.

Στο παιχνίδι της Αταλάντης, που είχε αρκετή ένταση, η Στυλίδα προηγήθηκε στο 23’ με τον Βαρυπάτη, για να ισοφαρίσουν οι γηπεδούχοι στο 81’ με τον Μιχαήλ και να στείλουν τον ημιτελικό στην παράταση. Νωρίτερα είχαν αποβληθεί οι Μπουγιώτας (45’+) και Κ. Κουφιώτης (40’).

Στον έξτρα χρόνο η ομάδα του Κώστα Αλεξίου πήρε και πάλι το προβάδισμα με τον Μαντέ (105’), για να ισοφαρίσει ο Κλωτσοτήρας στο 108’.

Πέντε λεπτά αργότερα ο Πάππος έκανε το 3-2 κι έστειλε την ομάδα του στον τελικό.

Να σημειώσουμε ότι στις καθυστερήσεις της παράτασης η ομάδα του Μάκη Ζαχαρόπουλου έμεινε με 9 παίκτες, αφού αποβλήθηκε και ο Ηλιόπουλος.

Στον άλλο ημιτελικό τα Καλύβια προηγήθηκαν με τον Ταμάμη (15’), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν σχετικά γρήγορα και ισοφάρισαν με τον Λατσούδα λίγο πριν τη συμπλήρωση του ημιώρου. Η ομάδα του Γιάννη Αποστόλου έκανε την ολική ανατροπή στο 86’ με σκόρερ τον Λέντα και ουσιαστικά εξασφάλισε την πρόκριση, αφού το γκολ του Τσιγκόλη στην εκπνοή του ματς δεν ήταν αρκετό για τους παίκτες του Βασίλη Πάντου να προλάβουν κάτι.