«Ατρόμητος» και… άτυχος ο ΠΑΣ Λαμία στο Περιστέρι, έμεινε στο 1-1

Για δεύτερο σερί ματς ο ΠΑΣ Λαμία βρέθηκε αγκαλιά με τη νίκη, αλλά τουλάχιστον απόψε δεν έχασε όπως στο ΟΑΚΑ. Το τελικό 1-1 κόντρα στον Ατρόμητο μπορέι φαινομενικά να ακούγεται σαν ένα δίκαιο αποτέλεσμα, αλλά όσοι είδαν το ματς, η Λαμία έπρεπε να κερδίσει!

Η αναμέτρηση ήταν κακή στο α΄ ημίχρονο με την ομάδα του Άκη Μάντζιου να κρατάει άνετα το μηδέν, αλλά μπροστά να μην μπορεί να κάνει πολλά πράγματα για τους γνωστούς λόγους.

Στην επανάληψη ο αγώνας βελτιώθηκε και από τις δύο πλευρές με αποτέλεσμα να δημιουργηθούν φάσεις και σίγουρα το δεύτερο  45λεπτο… βλέπονταν. Η Λαμία, ανανεωμένη μετά την είσοδο του Ρόμανιτς ,κατάφερε να προηγηθεί με μια προσωπική ενέργεια του Βραζιλιάνου Τουράμ, αλλά λίγο πριν το τέλος δέχτηκε μέσα από πολλά σπρωξίματα ένα τέρμα κι έχασε την ευκαιρία να φύγει από το Περιστέρι μ’ ένα διπλό που το άξιζε.

Πλέον στο στρατόπεδο της Λαμίας το ματς θεωρείται παρελθόν και το μυαλό όλων είναι ήδη στο ΔΑΚΛ, όπου το Σάββατο (20.00) ο ΠΑΣ Λαμία θα υποδεχτεί την ΑΕΚ

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΟ ΒΙΝΤΕΟ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

1′ Ο Ρισβάνης βγάζει μπροστά για τον Κιβρακίδη, αυτός προσπαθεί με τη μία. Διώχνει ο Αντέτζο.

16′ Ο Αντέτζο κουβαλά την μπάλα, κάνει τη βαθιά μπαλιά, όμως δεν βρίσκεται συμπαίκτης του στην πορεία της μπάλας.

22′ O Μανούσος κάνει το σουτ με το αριστερό, καλή έμπνευση καθώς βρήκε χώρο, αλλά όχι και στόχο.

35′ Ο Ουγκράι μπαίνει από αριστερά, γυρίζει, αλλά ο Μανούσος μπερδεύεται με τον Αντέτζο. Εξαιρετική η ενέργεια του Ούγγρου.

37′ Ο Τουράμ κάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει και καταλήγει κόρνερ.

40′  Ο Δημούτσος κάνει το σουτ, αυτή τη φορά από καλύτερη θέση, χωρίς αποτέλεσμα

41′ Ο Ουγκράι κάνει το σουτ, ο Ασίγκμπα βάζει το κεφάλι και παραχωρεί κόρνερ.

43′  O Τιρόνε μπαίνει στην περιοχή, αλλά κόβεται καθαρά.

45′ Ο Βάντερσον έκανε τη σέντρα, ο Μανούσος έβαλε την κόντρα κι έδιωξε σε κόρνερ. Στη συνέχεια ο Αντέτζο τσιμπάει την μπάλα από τον Ρισβάνη, αλλά δεν αιφνιδιάζεται ο Μέγερι.

47′ Ο Δημούτσος βγάζει την μπαλιά, κοντράρει στην πλάτη του Ουγκράι και καταλήγει κόρνερ.

49′ Ο Ρόζα κάνει ό,τι θέλει στην περιοχή του Ατρόμητο, περνά με κλειστές ντρίμπλες όποιον βρίσκει μπροστά του. Κάνει τη σέντρα, ο Ασίγκμπα απομακρύνει πριν ο Βέλλιος εκτελέσει.

60′ Ο Τουράμ βγαίνει στην αντεπίθεση, δεν προλαβαίνει τον Μέγερι και τραυματίζει τον Ούγγρο τερματοφύλακα.

64′  Ο Μανούσος βγαίνει από δεξιά, περνά τον Αντέτζο, κάνει τη σέντρα, ο Βέλλιος πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα ωστόσο περνά παράλληλα από την εστία του Καχριμάν.

66′ Σέντρα του Ρόμανιτς από δεξιά, ο Τουράμ εκτελεί με τη μία. Δίχως όμως αποτέλεσμα.

69′ Σέντρα του Καραμάνου από δεξιά, ο Τουράμ δεν μπορεί υπό πίεση να πιάσει την κεφαλιά.

72′  Μπαλιά από πίσω για τον Τουράμ, ο Βραζιλιάνος φεύγει από αριστερά, συγκλίνει και περνά τον Ρισβάνη, σκοράρει και νικά τον Μέγερι…0-1

77′ Ο Βασιλόγιαννης κάνει το σουτ αριστερά εκτός περιοχής με το δεξί, η μπάλα πάνω από την εστία του Μέγερι.

79′ Σέντρα από αριστερά, ο Ούμπιδες μέσα στην περιοχή κάνει την προβολή, ο Καχριμάν ενστικτωδώς μπλοκάρει.

84′  Ο Ασίγκμπα κάνει το φάουλ στον Γιακουμάκη.  O Ούμπιδες εκτελεί, ο Βέλλιος με κεφαλιά νικά τον Καχριμάν.

86′ Ο Τουράμ βγαίνει στην αντεπίθεση, αλλά αυτή τη φορά κόβεται.

Διαιτητής: Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Κίτρινες: Κιβρακίδης 27’ – Βάντερσον 37’, Ασίγκμπα 84’

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Μέγερι, Κιβρακίδης, Γούτας, Ρισβάνης, Κατράνης, Μάντσον, Χαρίσης (64’ Ούμπιδες), Ρόζα (54’ Ανδρούτσος), Μανούσος, Ουγκράι (74’ Γιακουμάκης), Βέλλιος.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Άκης Μάντζιος): Καχριμάν, Ασίγκμπα, Βάντερσον, Πλιάτσικας, Αντέτζο, Δημούτσος, Βασιλόγιαννης (80’ Βύντρα), Σκόνδρας, Τουράμ, Τιρόνε (65’ Ρόμανιτς), Καραμάνος

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Θεοδωρόπουλος, Ανάκογλου, Τζανετόπουλος, Σάλιακας, Μπουλούλης. Εκτός 18άδας έμειναν οι Βλαχομήτρος, Χ. Καραγιάννης.