Αυτόν τον ΠΑΣ Λαμία θέλει η πόλη κι ας έχασε σήμερα από τον ΠΑΟΚ

Άδικη ήττα υπέστη πριν από λίγο ο πολύ καλός ΠΑΣ Λαμία, στο μισοάδειο ΔΑΚΛ, χάνοντας από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ με 0-1, στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’  Εθνικής.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου πραγματοποίησε στο α΄ ημίχρονο εκπληκτική εμφάνιση, ζόρισε αφάνταστα τον δικέφαλο που πρέπει να αισθάνθηκε πολύ τυχερός που πήγε στα αποδυτήρια χωρίς να έχει δεχτεί γκολ, από μια Λαμία που δεν της δόθηκε ολοκάθαρο πέναλτι, είχε δοκάρι κι ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ.

Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να εκμεταλλευτεί τη μοναδική ίσως αδράνεια στη Λαμιώτικη άμυνα και να προηγηθεί. Στο τελευταίο ημίωρο οι πρωτοπόροι έμειναν με 10 παίκτες, αλλά με συνεχείς καθυστερήσεις και διακοπές κατάφεραν να πάρουν μια ομολογουμένως ιδιαίτερα δύσκολη νίκη και να διατηρηθούν στην κορυφή χωρίς απώλειες.

Η Λαμία μόνο κερδισμένη βγήκε από το αποψινό ματς κι ας έχασε! Και δεν είναι σχήμα λόγου, κυριολεκτώ! Παίζοντας με τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος, έδειξε χαρακτήρα, κοίταξε στα μάτια τον δικέφαλο, τον δυσκόλεψε πάρα πολύ κι αν ο Πειραιώτης Τσαμούρης τιμούσε την σφυρίχτρα του και η γηπεδούχος ομάδα είχε την τύχη με το μέρος της, ίσως να είχαμε άλλη εξέλιξη στο ματς…

Το πιο σπουδαίο όμως για τον ΠΑΣ Λαμία είναι ότι μέρα με τη μέρα δείχνει φανερή βελτίωση, δείχνει αξιοπρέπεια, δείχνει ότι επιτέλους πετάει από πάνω της την… επάρατη περίοδο των δύο τελευταίων χρόνων, που ήταν βουτηγμένη μέσα στη μιζέρια και στην παρακμή και αποδεικνύει ότι πλέον είναι ΟΜΑΔΑ Α’ Εθνικής!

Σ’ αυτή τη μεταμόρφωση,  μεγάλη συμμετοχή έχει ο Μάκης Χάβος και το επιτελείο του, που έδωσε οντότητα στην ομάδα η οποία δυστυχώς για πολλούς μήνες είχε εγκλωβιστεί σε μια κατάσταση αυτοκαταστροφής.

Αξίζει να αναφέρουμε ότι στο περσινό ματς των δύο ομάδων που έγινε στο ΔΑΚΛ στις 17 Φλεβάρη ο ΠΑΟΚ είχε ανοίξει το σκορ στο 56’ με τον Πέλκα (ο δικέφαλος είχε κερδίσει τότε με 0-2), ενώ  σήμερα πέτυχε το μοναδικό τέρμα ένα λεπτό νωρίτερα.

Ακολουθούν τώρα δύο δύσκολα ματς στο λεκανοπέδιο, το Σάββατο με ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ και μετά στο Γ. Καραϊσκάκης (16/12) με τον Ολυμπιακό για να κλείσει ο α’ γύρος παραμονές Χριστουγέννων (23/12) με τον ουραγό Απόλλωνα Σμύρνης στο ΔΑΚΛ.

Στη συνέχεια θα γίνουν οι απαραίτητες προσθαφαιρέσεις ώστε η ομάδα να μπει στο 2019 υγιέστατη και ενισχυμένη ώστε να πετύχει το στόχο της.

Το πιο δυσάρεστο όμως από τη σημερινή αναμέτρηση δεν ήταν η ήττα, αλλά η ισχνή παρουσία των φιλάθλων στο ΔΑΚΛ, που έκανε αίσθηση (ζήτημα να κόπηκαν 2.000 εισιτήρια) και αυτό ίσως να οφείλεται και στη γκρίνια που προηγήθηκε όλη την εβδομάδα σχετικά με τα εισιτήρια.

Θυμίζουμε ότι και στον περσινό αγώνα με τον ΠΑΟΚ είχε δημιουργηθεί παρόμοιο θέμα με αποτέλεσμα τότε να κοπούν μόνο 1.040 εισιτήρια.

Πάντως με τόσο λίγο κόσμο στο γήπεδο και χωρίς την παρουσία φιλάθλων του ΠΑΟΚ, είναι απορίας άξιο πως… κατάφεραν  οι αστυνομικές δυνάμεις να δημιουργήσουν ένταση μετά τη λήξη του ματς και να στείλουν στο Νοσοκομείο Λαμίας κάποια… κεφάλια για ράμματα!

Πρώτη τελική για τους γηπεδούχους με τον Μπαράλες να παίρνει την κεφαλιά και να στέλνει τη μπάλα έξω.

10′ Κλέβει τη μπάλα ο ΠΑΟΚ και προσπαθεί να βγει στην επίθεση με τον Μπίσεσβαρ να δίνει για τον Πρίγιοβιτς αλλά ο Σαράνοφ βγήκε και μπλόκαρε.

12′ Εκτέλεση του κόρνερ με τη μπάλα να φτάνει στον Επστάιν ο οποίος έκανε το σουτ και η μπάλα βρήκε στο απλωμένο χέρι του Βιεϊρίνια με τον διαιτητή να δίνει συνέχεια στο ματς και να μην υποδεικνύει το ολοκάθαρο πέναλτι.

17′ Ο Καραμάνος θα μπει και πάλι από τα δεξιά θα κάνει τη σέντρα σουτ με τον Πασχαλάκη να απομακρύνει σωτήρια.

20′ Ο Κάνιας έκανε το σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να χτυπάει στον μηρό και εν συνεχεία στο χέρι του Αντέτζο που ήταν σε φυσική θέση και σωστά ο ρέφερι έδωσε συνέχεια στο ματς.

23′ Ωραία επίθεση για τον ΠΑΟΚ με τον Κάνιας να περνάει όμορφα στον Πρίγιοβιτς με τον Σέρβο φορ να τσιμπάει τη μπάλα με το δεξί του πόδι αλλά έκανε κακό πλασέ και ο Σαράνοφ που είχε βγει γρήγορα απομάκρυνε τη μπάλα.

28’ Ο Κάνιας έγινε αποδέκτης της μπάλας εκτός περιοχής, επιχείρησε και το σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο πάνω από την εστία της Λαμίας.

33′ Ωραία επίθεση για τον ΠΑΟΚ με τον Μαουρίσιο να δίνει στον Λημνιό, αυτός επιχείρησε τη σέντρα αλλά ο Σαράνοφ μπλόκαρε.

35′ Ο Μπίσεσβαρ έγινε αποδέκτης της μπάλας μέσα στην περιοχή και έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Σαράνοφ.

45′ Φάουλ σε καλό σημείο κερδίζει η Λαμία. Ελάχιστα έξω από την περιοχή. Τρομερή εκτέλεση φάουλ του Μπερτόλιο με τον Πασχαλάκη να βρίσκει τη μπάλα και να την στέλνει στο αριστερό κάθετο δοκάρι και σώζει την εστία του ΠΑΟΚ από το 1-0

46′ Από την εκτέλεση του κόρνερ ο Μπαράλες κατάφερε να κάνει το σουτ υπό πίεση, η μπάλα στην αγκαλιά του Πασχαλάκη.

48′ Γύρισμα του Πέλκα από τα αριστερά, ο Πρίγιοβιτς έπιασε ανενόχλητος την κεφαλιά από το ύψος της μικρής περιοχής αλλά έστειλε τη μπάλα πάνω στον Σαράνοφ που μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια. Η μεγαλύτερη στιγμή του «Δικεφάλου» στο ματς.

51′ Ο Σαράνοφ έκανε το βολέ, δύο παίκτες της Λαμίας βγήκαν στην πλάτη της άμυνας του ΠΑΟΚ, ο Πασχαλάκης απέκρουσε σωτήρια με το πόδι το διαγώνιο αριστερό σουτ του Επστάιν μέσα από την περιοχή.

55′ Εκτέλεση φάουλ του Πέλκα από τα δεξιά, ο Βαρέλα κατάφερε παρά την πίεση του Μπαράλες να πιάσει το σουτ στην κίνηση και να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας της Λαμίας παρά την προσπάθεια του Σαράνοφ.

62′ Αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ, η μπάλα έφτασε στον Πέλκα που δοκίμασε το πόδι του, όμως η μπάλα κόντραρε σε σώμα παίκτη της Λαμίας και ο Σαράνοφ μπλόκαρε χωρίς δυσκολία.

80′ Σέντρα από τα δεξιά του Μπερτόλιο, ο Μπαράλες κέρδισε την κεφαλιά, ο Πασχαλάκης μπλόκαρε.

82′ Ταχύτατη αντεπίθεση για τον ΠΑΟΚ, ο Λημνιός έφυγε πίσω από τη σέντρα (μετά από πάσα του Βιεϊρίνια) και μπήκε μέσα στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το πλασέ και ο Σαράνοφ απέκρουσε με το δεξί πόδι κρατώντας το 0-1.

86′ Σουτ εκτός περιοχής από τον Ρόμανιτς, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και έφυγε έξω από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Πασχαλάκη.

88′ Ευθύβολο σουτ εκτός περιοχής του Μπερτόλιο, ο Πασχαλάκης μπλόκαρε σταθερά στην αριστερή γωνία της εστίας του.

89′ Σέντρα του Βάντερσον από τα αριστερά, ο Μπαράλες έπιασε την ψηλοκρεμαστή κεφαλιά, η μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

91′ Σουτ του Ουάρντα εκτός περιοχής, εύκολα στην αγκαλιά του Σαράνοφ

Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά)

Κόκκινη: Κάνιας 63’ (2η κίτρινη)

Κίτρινες: Μπαράλες 75’ – Κάνιας 30’, Βαρέλα 38’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Βασιλαντωνόπουλος, Ασίγκμπα (68’ Ρόμανιτς), Αντέτζο, Πλιάτσικας, Δημούτσος, Καραμάνος, Μπλάζιτς (76’ Βάντερσον), Μπαράλες, Μπερτόλιο, Επστάιν (85’ Μαστούρ)

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Μαουρίσιο, Κάνιας, Μπίσεσβαρ (53’ Ουάρντα), Πέλκας (72’ Άκπομ), Λημνιός, Πρίγιοβιτς (65’ Βέρνμπλουμ).

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι Μπαντής, Παπαργυρίου, Σκόνδρας και Αναστασιάδης. Εκτός 18άδας έμεινε ο Κωστίκα.