«Βουλιάζει»… ακυβέρνητος ο ΠΑΣ Λαμία

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 2-0 στη Λαμία με σκόρερ των Καρλίτος στο 8’ και στο 60’, πήρε το πρώτο του τρίποντο. Ο Ισπανός με κεφαλιά από εκτέλεση κόρνερ του Χατζηγιοβάνη και με πλασέ από πλάγια θέση, σε απόκρουση του Θεοδωρόπουλου έδωσε το τρίποντο στον Παναθηναϊκό που μετά από πέντε αγώνες χωρίς νίκη στη Λαμία, έφυγε για πρώτη φορά με το τρίποντο. Οι «πράσινοι» έκαναν σεφτέ στις νίκες για το φετινό πρωτάθλημα, με τους μπροστινούς ακραίους του να έχουν ουσιαστική συμμετοχή στο ματς, (ασίστ ο Χατζηγιοβάνης στο πρώτο γκολ, ενώ συμμετείχε στο δεύτερο γκολ με το σουτ που απέκρουσε ο πορτιέρο της Λαμίας, ενώ ο Σαβιέρ έχτισε τη φάση του 0-2).

Για να συμβούν αυτά βέβαια χρειάστηκε να μιλήσει και η ικανότητα του Σωκράτη Διούδη, αφού ο Κουρμπέλης σε εκτέλεση φάουλ του Μπεχαράνο στο 17’ έκανε χέρι. Ο Ρόμανιτς εκτέλεσε χλιαρά και έδωσε την ευκαιρία στον πορτιέρε των «πράσινων» να εξουδετερώσει για 8η φορά πέναλτι στην καριέρα του. Προς το φινάλε του ματς, έκανε την πρώτη του εμφάνιση για τη σεζόν και ο Βιγιαφάνιες, μπαίνοντας στη θέση του Σαβιέρ.

Οι «πράσινοι» είχαν προβλήματα μετά το πρώτο γκολ, αλλά μετά το 35’ και ειδικά στο δεύτερο μέρος, βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους και με το δεύτερο γκολ του Καρλίτος στο 60’, διαχειρίστηκαν πολύ καλά το τελευταίο ημίωρο.
Από την άλλη πλευρά οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ακόμη μια προβληματική εμφάνιση, δεν μπόρεσαν να πάρουν έστω ένα βαθμό, παρουσιάζοντας κακή εικόνα, με κακή ψυχολογία κι έτσι έχασαν από μια μέτρια ομάδα που θα μπορούσε στο τέλος να πετύχει κι άλλα γκολ.

Η Λαμία δείχνει απρόσωπη, ακυβέρνητη και δίκαια βρίσκεται στην ουρά του βαθμολογικού πίνακα, αν αναλογιστούμε τι έχει γίνει από το καλοκαίρι. Δυστυχώς στα περισσότερα παιχνίδια παρουσιάζει συγκρότημα κατώτερης κατηγορίας και αν θέλει να ανακάμψει και να κερδίσει πάλι τη χαμένη της προσωπικότητα, θα πρέπει άμεσα να αποκτήσει… τιμονιέρη ικανό, επιπέδου Α’  Εθνικής…

Γιατί αυτή τη στιγμή δεν έχει και το βλέπουν ξεκάθαρα, όσοι δεν εθελοτυφλούν…

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός έκανε το τέλειο ξεκίνημα στη Λαμία, αφού ύστερα από δύο απανωτά κόρνερ, ο Χατζηγιοβάνης βρήκε τον Καρλίτος στο πρώτο δοκάρι που βρήκε την μπάλα με το πίσω μέρος του κεφαλιού και έστειλε την μπάλα στην απέναντι γωνία του Θεοδωρόπουλου, για να γράψει το 0-1.
Ωστόσο αυτό το γρήγορο γκολ των «πράσινων» αντί να τους δώσει φτερά, μάλλον τους άγχωσε, αφού στη συνέχεια για μεγάλο διάστημα και ιδιαίτερα μέχρι το 35’, η ομάδα του Μπόλονι, παρουσίασε έντονα σημάδια εκνευρισμού, με πολλά πουλήματα της μπάλας και τρεις κίτρινες κάρτες, αλλά και ένα μάλλον φτηνό πέναλτι που παραχώρησε ο Κουρμπέλης, μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπεχαράνο από πλάγια αριστερά, βάζοντας το χέρι του. Ο Παπαδόπουλος υπέδειξε την εσχάτη των ποινών, αλλά ο Ρόμανιτς εκτέλεσε άσχημα, για να δώσει την ευκαιρία στον Διούδη να εξουδετερώσει για 8η φορά στην καριέρα του πέναλτι στην καριέρα του.
Μετά το 35’ και με την σταδιακή άνοδο του Χατζηγιοβάνη στο ματς, ο Παναθηναϊκός αρχίζει να πατά κάπως καλύτερα. Στο 38’ και πάλι από στημένη μπάλα και συγκεκριμένα κόρνερ, θα φτάσει στο δεύτερο δοκάρι στον Μακέντα που την έστρωσε στον Πούγγουρα, όμως ο Σκόνδρας θα απομακρύνει. Στο 41’ ο Σαβιέρ θα γίνει παραλήπτης της μπάλας μετά από απομάκρυνση σε σέντρα του Καρλίτος, αλλά θα αστοχήσει από καλή θέση, ενώ στις καθυστερήσεις, μετά τον συνδυασμό του Χατζηγιοβάνη με τον σκόρερ, η παράλληλη σέντρα του τελευταίου θα περάσει μπροστά από το απλωμένο πόδι του Μακέντα, που έβαλε την προβολή, αλλά δεν πρόλαβε, για να μείνει το 0-1 στο πρώτο μέρος.
Ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε ένα καλό πεντάλεπτο στην επανάληψη για να μπορέσει να βρει το γκολ. Το έπραξε από το 55’ μέχρι το 60’ και τελικά με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα έβαλε το γκολ που του «κλείδωσε» τη νίκη. Ωραίος συνδυασμός αρχικά στον άξονα του Σαβιέρ με τον Μακέντα, ο Σαβιέρ την «έσπασε» δεξιά στον Χατζηγιοβάνη, που έκανε σέντρα σουτ, ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε και ο Καρλίτος από πλάγια αριστερά, αφού έστειλε πρώτα την μπάλα στο κάτω μέρος του δοκαριού, σημείωσε το δεύτερο προσωπικό τέρμα και 4ο συνολικά για το 0-2.
Η Λαμία από μια γρήγορη εκτέλεση πλαγίου άουτ, βρέθηκε κοντά στη μείωση του σκορ στο 69’ ωστόσο το σουτ του Αραμπούλι από πλάγια δεξιά με το αριστερό, ήταν απελπιστικά άστοχο. Στο 75’ ο Καρλίτος θα χάσει την ευκαιρία για το χατ-τρικ, μετά από σέντρα του Ζαγαρίτη με κεφαλιά να σκοράρει, αφού έστειλε την μπάλα άουτ. Οι «πράσινοι» απείλησαν προς το τέλος με δύο ακόμα σουτ του Μαουρίτσιο που πέρασαν άουτ , ενώ ο Βιγιαφάνιες, μετά από γύρισμα του Μολό και την κόντρα του Αντέτζο στο σουτ του Καμπετσή, είχε ευκαιρία να σκοράρει, αλλά ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε, ενώ αμέσως μετά ο Μαουρίτσιο με κεφαλιά θα χάσει νέα ευκαιρία να σκοράρει, αφού τον σταμάτησε ο πορτιέρε των γηπεδούχων. Το 0-2 δεν άλλαξε για να πάρουν οι «πράσινοι», το πρώτο τρίποντο για φέτος με τη νίκη στη Λαμία.

8′ Ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε κόρνερ στο πρώτο δοκάρι με τον Καραμάνο να διώχνει εκ νέου σε κόρνερ. Πάλι στο πρώτο δοκάρι το κόρνερ από τον Χατζηγιοβάνη με τον Καρλίτος  να παίρνει την κεφαλιά για να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα…0-1

17′  Ο Μπεχαράνο έκανε το φάουλ, ο Κουρμπέλης προσπάθησε να διώξει, έστειλε τη μπάλα κόρνερ με τους παίκτες της Λαμίας να διαμαρτύρονται για χέρι και τον Παπαδόπουλο να περιμένει το VAR. Ο διαιτητής αφού πήγε και είδε ο ίδιος το VAR έδωσε το πέναλτι και κίτρινη στον Κουρμπέλη. Ο Ρόμανιτς εκτέλεσε το πέναλτι στην αριστερή γωνία με τον Διούδη να πέφτει και να μπλοκάρει.

32′  Καρλίτος και Ζαγαρίτης έκαναν σουτ μέσα στην περιοχή τα οποία κόντραραν στους αμυντικούς της Λαμίας.

37′  Κερδίζει κόρνερ ο Παναθηναϊκός μετά από προσπάθεια του Σάντσες. Αυτή τη φορά το κόρνερ έγινε στο δεύτερο δοκάρι, ο Μακέντα κατέβασε τη μπάλα, έδωσε πάσα στον Πούγγουρα ο οποίος από το ύψος της μικρής περιοχής έκανε το πλασέ με τον Σκόνδρα να διώχνει σωτήρια.

40′  Σέντρα του Σαβιέρ από τα αριστερά με τον Μαουρίσιο να πιάνει την κεφαλιά και τον γκολκίπερ της Λαμίας να μπλοκάρει τη μπάλα.

41′ Σέντρα από τα δεξιά ο Κουρμπέλης δεν μπόρεσε να πάρει την κεφαλιά, η μπάλα δεν έφυγε από την περιοχή με τον Σαβιέρ να παίρνει τη μπάλα στην κατοχή του, να κάνει την ντρίπλα και το σουτ αλλά έστειλε τη μπάλα έξω.

44′ Η Λαμία προσπάθησε να μπει στην περιοχή με τον Σένκεφελντ να πέφτει αλλά την τελευταία στιγμή ο Χατζηγιοβάνης με τάκλιν απομάκρυνε τη μπάλα.

45’+ Στην επίθεση και πάλι ο Παναθηναϊκός με τον Χατζηγιβάνη να ανοίγει στον Καρλίτος αυτός έκανε την παράλληλη μπαλιά με τον Μακέντα να μην προλαβαίνει με την προβολή τη μπάλα, ο Σαβιέρ γύρισε ο Χατζηγιοβάνης έκανε το σουτ με τη μπάλα να κοντράρει στα σώματα.

49′  Ο Σαβιέρ βρέθηκε στα αριστερά, έκανε τη σέντρα με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ.

60′ Ωραία ανάπτυξη από τον Παναθηναϊκό με τους Σαβιέρ-Μακέντα να αλλάζουν τη μπάλα, εν συνεχεία αυτή έφτασε στον Χατζηγιοβάνη που έκανε το πλασέ ο Θεοδωρόπουλος μπλόκαρε προς τα αριστερά με τον Καρλίτος να πλασάρει και να στέλνει πρώτα τη μπάλα στο δοκάρι και εν συνεχεία στα δίχτυα. Το γκολ ελέγχθηε και από το VAR.

69′  Γρήγορο πλάγιο άουτ από τα δεξιά προς τον Αραμπούλι ο οποίος μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά, έκανε το σουτ με το αριστερό και έστειλε τη μπάλα έξω.

71′   Πλάγιο από τα δεξιά για τον Παναθηναϊκό, ο Μακέντα πήρε την κεφαλιά πάσα προς τον Καρλίτος ο οποίος έκανε το γυριστό και ο Θεοδωρόπουλος απέκρουσε.

74′ Ο Σάντσες έκανε την ενέργεια από τα δεξιά και τη σέντρα προς τον Καρλίτος με τον Σκόνδρα να διώχνει σε κόρνερ.

75′   Σέντρα από τα αριστερά του Ζαγαρίτη, ο Καρλίτος πήρε την κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

90′  Ωραία συνεργασία και καλό σουτ του Μαουρίσιο που πέρασε λίγο έξω από το δοκάρι του Θεοδωρόπουλου.

93′ Ο Μολό έκανε ωραία ενέργεια γύρισε παράλληλα ο Καμπετζής έκανε το σουτ η μπάλα κόντραρε στον Αντέτζο, έφτασε στον Βιγιαφάνες ο οποίος πλάσαρε με τον Θεοδωρόπουλο να διώχνει σε κόρνερ.

94′  Ο Βιγιαφάνιες έκανε την εκτέλεση κόρνερ με τον Μαουρίσιο να παίρνει την κεφαλιά και τον Θεοδωρόπουλο με το πόδι να διώχνει σε κόρνερ.

95′ Ο Βιγιαφάνιες έβαλε τη μπάλα μπροστά, έκανε και το σουτ και έστειλε τη μπάλα λίγο έξω.

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).

Κίτρινες: Μπουλούλης 53’ – Σένκεφελντ 9’, Σάντσες 16’, Κουρμπέλης 17’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ: Θεοδωρόπουλος, Σκόνδρας, Ασίγκμπα (46’ Βιγιάλμπα), Αντέτζο, Βύντρα, Μπαχανάκ, Ντέλετιτς, Μπουλούλης (88’ Σαραμαντάς), Καραμάνος (29’ λ.τρ. Αραμπούλι – 86’ Τσούκαλος), Μπεχαράνο, Ρόμανιτς (74’ Μπιανκόνι).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Διούδης, Σάντσες, Πούγγουρας, Σένκεφελντ, Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης, Μαουρίσιο, Σαβιέρ (88’ Καμπετσής), Χατζηγιοβάνης (77’ Μολό), Μακέντα (82’ Αλεξανδρόπουλος), Καρλίτος (88’ Βιγιαφάνες).

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Επασί, Τζανετόπουλος, Παλαβαντισβίλι.