Βραζιλία-Αργεντινή στον ημιτελικό του Κόπα Αμέρικα

Μπορεί στην φάση των ομίλων να προβλημάτισε πολύ με την εικόνα της, πλέον όμως η Αργεντινή δείχνει να φορμαρίζεται την κατάλληλη στιγμή. Η «αλμπισελέστε» επικράτησε με 2-0 της Βενεζουέλας στα προημιτελικά του Κόπα Αμέρικα και προκρίθηκε στους «4» της διοργάνωσης, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Βραζιλία.

Η ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 10ο λεπτό της αναμέτρησης. Επτά λεπτά αργότερα ο Μέσι εκτέλεσε το κόρνερ, οι αμυντικοί της Βενεζουέλας δεν κατάφεραν να απομακρύνουν, ο Αγουέρο έκανε το σουτ, ο Λαουτάρο Μαρτίνες μπήκε στην πορεία της μπάλας και με τακουνάκι την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0 της Αργεντινής.

Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, η Βενεζουέλα ανέβασε την απόδοση της, πήρε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, ωστόσο δεν κατάφερε να φτάσε στο γκολ της ισοφάρισης με το 0-1 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Με εξαίρεση ένα δυνατό 10λεπτο της Αργεντινής στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Βενεζουέλα συνέχισε να πιέζει και να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία στο 74′, όταν ο Αρμάνι απέκρουσε εντυπωσιακά σουτ του Ερνάντεζ.

Την νίκη και παράλληλα την πρόκριση στα ημιτελικά για την Αργεντινή, «κλείδωσε» ο Λο Σέλσο στο 74′ όταν πήρε το ριμπάουντ από σουτ του Αγουέρο και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Οι παίκτες της Βενεζουέλας συνέχισαν να πιέζουν μέχρι το τελευταίο λεπτό για να βρουν έστω ένα γκολ, αυτό όμως δεν ήρθε ποτέ με το 0-2 να παραμένει μέχρι το σφύριγμα της λήξης.

Έτσι, η Αργεντινή προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κόπα Αμέρικα, εκεί όπου τα ξημερώματα της Τετάρτης θα αντιμετωπίσει την Βραζιλία, που χθες επικράτησε της Παραγουάης στα πέναλτι.

ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ: Φαρίνιες, Μάγκο, Τσανσέγιορ, Ροσάλες, Ερέρα, Ρινκόν, Μορένο, Ματσίς (72′ Μαρίνεζ), Μουρίγιο, Ερνάντεζ, Ροντόν.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Αρμάνι, Φόιθ, Πεσέλα, Οταμέντι, Ταγλιαφίκο, Ακούνια (68′ Λο Σέλσο), Παρέδες, Ντε Πολ, Μέσι, Λαουτάρο Μαρτίνες (64′ Ντι Μαρία), Αγκουέρο (85′ Ντιμπάλα).

Στα πέναλτι η Βραζιλία

Η Βραζιλία έστω και μετά κόπων και βασάνων βρίσκεται στα ημιτελικά του Copa America, επικρατώντας της Παραγουάης στα πέναλτι με 5-4.

Η πεντακαμπεάο μπήκε ως το απόλυτο φαβορί στην Arena do Gremio του Πόρτο Αλέγκρε. Ωστόσο το πρώτο ημίχρονο πέρασε ήσυχα για τους Παραγουανούς που κράτησαν με σχετική ευκολία το 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η αποβολή του Μπαλμπουένα εκτός περιοχής στον Φιρμίνο, επέφερε την κόκκινη κάρτα στον κεντρικό αμυντικό των φιλοξενούμενων στο 58’. Από εκεί και πέρα είχαμε… κατηφόρα, με τους Βραζιλιάνους να βομβαρδίζουν την εστία του Φερνάντες.

Λίγο όμως οι ικανότητες του κίπερ της Παραγουάης που σταμάτησε δύο φορές τους επιθετικούς των γηπεδούχων (70’, 89’), λίγο η αστοχία των Άλβες (59’), Ζεσούς (74’) και Φιρμίνο (76’) και το 0-0 παρέμενε. Οι παίκτες του Τίτε μάλιστα είχαν και την τελευταία μεγάλη φάση της κανονικής διάρκειας, αλλά ο Γουίλιαν στο 91’ σημάδεψε το δοκάρι.

Τελικά όλα έμελλε να κριθούν στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι. Εκεί ο Άλισον απέκρουσε την εκτέλεση του Γκόμες, αλλά μετά από εύστοχες εκτελέσεις των Γουίλιαν, Αλμιρόν, Μαρκίνιος, Βαλντέζ, Κουτίνιο και Ρόχας, ο Φιρμίνο ισοφάρισε τις άστοχες εκτελέσεις με την μπάλα να φεύγει εκτός εστίας στο δικό του πέναλτι.

Για καλή του τύχη όμως με το σκορ στο 4-4, ο Γκονζάλες αστόχησε και αυτός, για να έρθει ο Χόρζε Ζεσούς με ψυχραιμία να κάνει το 5-4 και να λυτρώσει τους Βραζιλιάνους.