Γιουρόπα Λιγκ: Αποκλείστηκε με το… καλημέρα ο ΟΦΗ

Η επιστροφή του ΟΦΗ στα Κύπελλα Ευρώπης έπειτα από 20 χρόνια, δεν συνδυάστηκε με πρόκριση.  Ο Απόλλων Λεμεσού αποδείχθηκε πολύ πιο έτοιμος και σαφώς πιο «έμπειρος» στα ευρωπαϊκά ματς από την κρητική ομάδα (συμμετείχε στους ομίλους του Γιουρόπα τη σεζόν 2018-19) και με τη νίκη του με 1-0 στο «Θ. Βαρδινογιάννης», πήρε το «εισιτήριο» για τον γ’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

Ο ΟΦΗ μπήκε λίγο πιο δυνατά στο παιχνίδι και στο πρώτο ημίωρο είχε καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, αλλά δεν μπορούσε να φτάσει με αξιώσεις μπροστά από την εστία του Δημητρίου.

Την ίδια ώρα, οι παίκτες του Απόλλωνα έψαχναν διαρκώς την κόντρα επίθεση με «αιχμή του δόρατος» τον Νταμπό, τον οποίο σταμάτησαν δύο φορές σε κρίσιμο σημείο οι Βούρος και Σελίμοβιτς.

Στο 42′ οι Κρητικοί έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ, όταν από ωραία κίνηση και ντρίμπλα του Σαρδινέρο η μπάλα κατέληξε στον Φιγκεϊρόδο που πλάσαρε, αλλά απέκρουσε εντυπωσιακά ο Δημητρίου.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Κύπριοι μπήκαν στο γήπεδο, με διάθεση να… αιφνιδιάσουν τον ΟΦΗ και το κατάφεραν στο 50′, όταν από μακρινή μπαλιά του Γιούστε, ο Νταμπό έμεινε όρθιος παρά την πίεση του Σελίμοβιτς, απέφυγε τον Βούρο και την κατάλληλη στιγμή «σέρβιρε» τη μπάλα στον Ζαλάι που έκανε το 0-1.

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να αντιδράσει με τις αλλαγές του Σίμου και την είσοδο των Ναμπί και Σολίς στον αγωνιστικό χώρο, όμως η άμυνα του Απόλλωνα «έσφιξε» ακόμη περισσότερο στο τελευταίο ημίωρο, περιορίζοντας κι άλλο τους χώρους μπροστά από την περιοχή του Δημητρίου.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι Κρητικοί δεν είχαν ούτε μία τελική προς την εστία στο β’ ημίχρονο και μοιραία γνώρισαν τον αποκλεισμό από την κυπριακή ομάδα.

Διαιτητής: Φάμπιο Μαρέσκα (Ιταλία)
ΟΦΗ (Γ. Σίμος): Βάτερμαν, Βούρος, Σελίμοβιτς, Μαρινάκης (67′ Ναμπί), Γιαννούλης (80′ Κοροβέσης), Νέιρα, Μεγιάδο, Στάικος (67′ Σολίς), Ουές, Σαρδινέρο, Φιγκεϊρέδο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΕΜΕΣΟΥ (Σ. Αυγουστή): Δημητρίου, Πέδρο (46′ Πίττας), Γιούστε, Ρομπέργκε, Ζαλάι, Σακέτι, Ντιγκινί, Ματέι (46′ Μπένσοπ), Ντένιτς, Αγκίρε, Νταμπό (78′ Γιαννιώτας).

***  Ο Απόλλων Λεμεσού θα αντιμετωπίσει στον γ’ προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ την πολωνική Λεχ Πόζναν, σε μονό παιχνίδι που θα πραγματοποιηθεί στην Κύπρο στις 24 Σεπτέμβρη.

Η «πρωτάρα» Κοβαλίβκα απέκλεισε τον Άρη

Το 29ο εντός έδρας ευρωπαϊκό παιχνίδι του Άρη ήταν και το μοιραίο. Η πρωτάρα Κόλος Κοβαλίβκα επικράτησε 2-1 στο «Κλεάνθης Βικελίδης», υποχρέωσε τους «κίτρινους» στην πρώτη τους ήττα σε ευρωπαϊκή διοργάνωση στο γήπεδό τους και, παράλληλα, πήρε την πρόκριση για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα λιγκ.
Ο Μίχαελ Ένινγκ αιφνιδίασε, χρησιμοποιώντας τον Λούκας Σάσα στο δεξί άκρο της άμυνας. Οι Φακούντο Μπερτόλιο και Κρίστιαν Λόπεθ, μετά τα γκολ που σημείωσαν μπαίνοντας ως αλλαγή στο 3-1 επί της Λαμίας στην πρεμιέρα της Α’  Εθνικής, βρήκαν θέση στο αρχικό σχήμα ενώ οι υπόλοιπες επιλογές ήταν οι… φυσιολογικές.

Ένα σουτ του Μπρούνο Γκάμα στο 10′, που μπλόκαρε σχετικά εύκολα ο Γιεβγέν Βόλινετς, ήταν η πρώτη αξιόλογη προσπάθεια των γηπεδούχων. Δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Αντρέι Μπογκντάνοφ ήταν η «απάντηση» των Ουκρανών, ωστόσο ήταν άστοχο. Σαφώς πιο επικίνδυνη η φάση του 22′, με τον Αλεξέι Ζοζούλια να μην προλαβαίνει στο… τσακ προ του Χουλιάν Κουέστα. Στο 33′, από λάθος του Λίντσεϊ Ρόουζ, ο Ντένις Αντιούκ έκανε τη σέντρα-σουτ, με τον Κουέστα να σώζει εξ επαφής την κεφαλιά-ψαράκι του Γιεβγέν Σμιρνί, στη σπουδαιότερη φάση του πρώτου ημιχρόνου. Τρία λεπτά μετά, το καλοτραβηγμένο φάουλ του Χαβιέ Ματίγια «έξυσε» το οριζόντιο δοκάρι του Βόλινετς.

Δίχως αλλαγές, αλλά με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος. Σε φάουλ από τα αριστερά, ο Γιεβγένι Νόβακ αφύλακτος έσπρωξε από κοντά την μπάλα στα δίχτυα με το κεφάλι, ανοίγοντας το σκορ – η ιστοσελίδα της UEFA ωστόσο έδωσε για σκόρερ τον Μπογκντάνοφ που εκτέλεσε το φάουλ! Οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν άμεσα. Το σουτ του Γιάννη Φετφατζίδη στο 54′ μπορεί να ήταν άστοχο, αλλά δύο λεπτά μετά, το πείσμα του Μπερτόλιο να μην αφήσει την μπάλα να βγει κόρνερ, έδωσε την ευκαιρία στον Γκάμα για το 1-1! Το ματς έγινε… άνω-κάτω.

Στο 63′ από σέντρα του Σμιρνί, ο Μπογκντάνοφ έκανε το σουτ, ο Κουέστα απέκρουσε αλλά στην επαναφορά ο Αντιούκ πέτυχε το 1-2! Το νέο φάουλ του Μπογκντάνοφ στο 69′ παραλίγο να αιφνιδιάσει τον Ισπανό τερματοφύλακα του Άρη, με τον Ένινγκ να τα παίζει όλα για όλα περνώντας στο ματς τον Δημήτρη Μάνο αντί του Κριστιάν Γκάνεα. Ο Γιεβγέν Σελέζνιοφ, που είχε επίσης περάσει αλλαγή, αρχικά αστόχησε με το κεφάλι ενώ στη συνέχεια ανάγκασε με σουτ σε απόκρουση με τις γροθιές τον Κουέστα, με την Κόλος να απειλεί στις αντεπιθέσεις. Όπως και στο 83′ με τον τερματοφύλακα του Άρη να σταματάει τον Αντιούκ σε τετ α τετ. Αφού κι ο Ντάνιελ Μαντσίνι δεν βρήκε στόχο στο 92′, τα πάντα είχαν τελειώσει…

Παρά τα υψηλά ποσοστά κατοχής μπάλας (έφτασαν το 68%) οι γηπεδούχοι απέτυχαν να φτάσουν στην ισοφάριση.

Διαιτητής: Λιονέλ Τσούντι (Ελβετία).
ΑΡΗΣ (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Σάσα (78′ Μαντσίνι), Ρόουζ, Ντάτκοβιτς, Γκάνεα (69′ Μάνος), Τζέγκο, Ματίγια, Μπερτόλιο, Φετφατζίδης, Γκάμα, Λόπεθ.

ΚΟΛΟΣ ΚΟΒΑΛΙΒΚΑ (Ρουσλάν Κοστιούσιν): Βόλινετς, Ζοζούλια (50′ Μορόζκο), Γιαβρίς, Πετρόφ, Νόβακ, Γέμετς, Σμιρνί (88′ Κοστιούσιν), Μπογκντάνοφ, Ζαντόια, Αντιούκ, Λισένκο (64′ Σελέζνιοφ).

***  Η Κόλος Κοβαλίβκα με το 2-1 πήρε την ιστορική πρόκριση εξασφαλίζοντας παράλληλα ένα ραντεβού με τη Ριέκα στην Κροατία (Πέμπτη 24/9) για τον 3ο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ.

***  Παρών στις εξέδρες του «Κλεάνθης Βικελίδης» και ο Ολεγκ Προτάσοφ, νυν αντιπρόεδρος της Ουκρανικής Ομοσπονδίας Ποδοσφαίρου και πρώην άσος του Ολυμπιακού και της Βέροιας, μεταξύ άλλων.

Παρελθόν ο Ένινγκ

Οι Θεόδωρος Καρυπίδης και Άγγελος Χαριστέας είχαν έκτακτη συνάντηση μετά τη λήξη της αναμέτρησης με τον ουκρανικό σύλλογο για το 2ο προκριματικό γύρο της διοργάνωσης. Ο διοικητικός ηγέτης και ο διευθυντής το ποδοσφαιρικού τμήματος των «κίτρινων» αποφάσισαν να προχωρήσουν στη λύση της συνεργασίας με τον 54χρονο Γερμανό τεχνικό – κι ας είχαν αποφασίσει να επεκτείνουν το συμβόλαιό του στα τέλη Ιουλίου.

Ο Άρης είναι πλέον σε αναζήτηση νέου προπονητή, με τον Απόστολο Τερζή να κάθεται στον πάγκο της ομάδας στο Κυριακάτικο παιχνίδι κόντρα στο Βόλο, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της Α’  Εθνικής (Κυριακή 20/9, 20:30 – Πανθεσσαλικό).

Αποτελέσματα β’ προκριματικού γύρου

Με τον Κάρλος Ζέκα βασικό και τον Μάριο Οικονόμου στον πάγκο η Κοπεγχάγη προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Γιουρόπα Λιγκ, καθώς  επιβλήθηκε στο «Ούλεβι» με 2-1 της Γκέτεμποργκ, την εστία της οποίας υπερασπίστηκε ο Γιάννης Ανέστης.

Η ποιότητα της Τότεναμ απέτρεψε μία «βόμβα μεγατόνων» στην Βουλγαρία. Η ομάδα του Μουρίνιο βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 71΄ από την Λοκομοτίβ Πλόβντιβ, αλλά μέσα σε πέντε λεπτά (80΄-85΄) ανέτρεψε τα εις βάρος της δεδομένα και με τα γκολ των Κέιν (πέναλτι) και Ντομπελέ πήρε τη νίκη πρόκριση με 2-1. Θα πρέπει να σημειωθεί ότι μετά το γκολ του Μίντσεβ, οι γηπεδούχοι δέχτηκαν δύο κόκκινες κάρτες στο ίδιο λεπτό (στο 79΄ αποβλήθηκαν οι Καραγκερέν και Αλμέιδα) με τους Λονδρέζους να το εκμεταλλεύονται στο έπακρο.

Απιστευτη εξέλιξη είχε ο αγώνας της σέρβικης Μπάτσκα Τόπολα με τη Στεάουα Βουκουρεστίου, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν… ακόμα. Η κανονική διάρκεια έληξε 4-4, η παράταση ολοκληρώθηκε στο 6-6 και στα πέναλτι αναδείχθηκαν νικητές οι Ρουμάνοι με 5-4 (συνολικό σκορ 11-10). Τα γκολ, σ’ αυτό το ιστορικό παιχνίδι, σημείωσαν οι Μιλίτσεβιτς (11′), Ντούρονγιτς (14′), Λούκιτς (51′), Τομάνοβιτς (94′, 117′), Τουμπάσεβιτς (105’+) για την Τόπολα και οι Κομάν (25′), Μαν (50′, 63′, 105′), Μπάλαζ (αυτ. 9’3), Πέτρε (108′) για τη Στεάουα.

Τέλος η Μίλαν πέρασε εύκολη βραδιά απέναντι στους Σάμροκ Ρόβερς της Ιρλανδίας, επικρατώντας εκτός έδρας με 2-0 (23′ Ιμπραΐμοβιτς, 67′ Τσαλχάνογλου).

Τα αποτελέσματα του Β` προκριματικού γύρου του Γιουρόπα Λιγκ έχουν ως εξής:

Προγκρές (Λουξεμβούργο) – Βίλεμ (Ολλανδία)                        0-5

Χάμαρμπι (Σουηδία) – Λεχ Πόζναν (Πολωνία)                         0-3

Τόρσχαβν (Νησιά Φαρόε) – TNS (Ουαλία)             5-4 πεν. (κ.αγ. 1-1, παρ. 2-2)

Ίντερ Εσκάλντες (Ανδόρα) – Ντάνταλκ (Ιρλανδία)                    0-1

Κουόπιο (Φινλανδία) – Σλόβαν Μπρατ. (Σλοβακία)       4-3 πεν. (κ.αγ. 0-0, παρ. 1-1)

Λίνφιλντ (Βόρεια Ιρλανδία) – Φλοριάνα (Μάλτα)                     0-1

Ρίγα (Λετονία) – Τρε Φιόρι (Σαν Μαρίνο)                Αναβλήθηκε (θα διεξαχθεί 18/9)

Τζουργκάρντεν (Σουηδία) – Γιουρόπα (Γιβραλτάρ)                    2-1

Φλόρα Ταλίν (Εσθονία) – KR Ρέικιαβικ (Ισλανδία)                   2-1

Σίλεκς (Βόρεια Μακεδονία) – Ντρίτα (Κόσοβο)                       0-2

Αστάνα (Καζακστάν) – Μπούντουτσνοστ Ποντγκόριτσα (Μαυροβούνιο)    0-1

Αραράτ-Αρμένια (Αρμενία) – Φόλα Ες (Λουξεμβούργο)            4-3 παρ. (κ.αγ. 3-3)

Κόνας Κουέι Νόμαντς (Ουαλία) – Ντιναμό Τιφλίδας (Γεωργία)         0-1

Μακάμπι Χάιφα (Ισραήλ) – Καϊράτ Αλμάτι (Καζακστάν)                2-1

Μπάτσκα Τόπολα (Σερβία) – Στεάουα Βουκ. (Ρουμανία) 4-5 πεν. (κ.αγ. 4-4, παρ. 6-6)

Σφιντούλ (Μολδαβία) – Παρτιζάν (Σερβία)      0-1 παρ. (κ.αγ. 0-0)

Λοκομοτίβ Πλόβντιβ (Βουλγαρία) – Τότεναμ (Αγγλία)                 1-2

Χόνβεντ (Ουγγαρία) – Μάλμε (Σουηδία)                              0-2

Λίνκολν Ρεντ Ιμπς (Γιβραλτάρ) – Ρέιντζερς (Σκωτία)                0-5

Ρένοβα (Βόρεια Μακεδονία) – Χάιντουκ Σπλιτ (Κροατία)              0-1

Ντουναΐσκα Στρέντα (Σλοβακία) – Γιάμπλονετς (Τσεχία)        5-3 παρ. (κ.αγ. 3-3)

Σάμροκ Ρόβερς (Ιρλανδία) – Μίλαν (Ιταλία)                         0-2

Καϊσάρ Κιζιλόρντα (Καζακστάν) – ΑΠΟΕΛ (Κύπρος)                    1-4

Λοκομοτίβ Τιφλίδας (Γεωργία) – Ντιναμό Μόσχας (Ρωσία)             2-1

Κοουλρέιν (Βόρ. Ιρλανδία) – Μάδεργουελ (Σκωτία)         2-5 πεν. (κ.αγ. & παρ. 2-2)

Τέουτα (Αλβανία) – Γρανάδα (Ισπανία)                              0-4

Βίκινγκ (Νορβηγία) – Αμπερντίν (Σκωτία)                           0-2

ΤΣΣΚΑ Σόφιας (Βουλγαρία) – ΜΠΑΤΕ Μπορίσοφ (Λευκορωσία)            2-0

Λάτσι (Αλβανία) – Χάποελ Μπέερ Σεβά (Ισραήλ)                      1-2

Βέντσπιλς (Λετονία) – Ρόζενμποργκ (Νορβηγία)                      1-5

Σερβέτ (Ελβετία) – Ρεμς (Γαλλία)                                  0-1

Ολίμπια Λιουμπλιάνα (Σλοβενία) – Ζρίνσκι (Βοσνία)      2-3 παρ. (κ.αγ. 2-2)

Πιάστ Γκλίβιτσε (Πολωνία) – Χάρτμπεργκ (Αυστρία)                  3-2