Δεν άρεσε η Εθνική στο φιλικό κόντρα στην Τουρκία

Την ήττα με 2-1 γνώρισε η Εθνική Ελλάδας με αντίπαλο την Τουρκία, σε διεθνές φιλικό ματς που έγινε στην Αττάλεια, στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για τα προκριματικά του EURO.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα εμφανίστηκε με πολλές ελλείψεις βασικών παικτών στη σύνθεσή του (Μανωλάς, Δώνης, Παπασταθόπουλος κ.ά.), επιτρέποντας έτσι στον αντίπαλό του να δημιουργήσει ευκαιρίες και να προηγηθεί νωρίς στο σκορ.

Πριν ολοκληρωθεί, λοιπόν, το πρώτο 20λεπτό, οι Τούρκοι είχαν προβάδισμα δύο τερμάτων, με δράστες τους Ουντέρ (στο 11′) και Καραμάν (στο 17′).

Η Ελλάδα συνέχισε να έχει μέτρια εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς ούτε οι αλλαγές του Άγγελου Αναστασιάδη βελτίωσαν την κατάσταση. Ωστόσο, στην τελευταία φάση του ματς, βρήκε γκολ με τον Κουρμπέλη, διαμορφώνοντας έτσι το τελικό αποτέλεσμα.

Σε κάθε περίπτωση, η εθνική μας πρέπει να ανασυνταχθεί καθώς έχει να δώσει δύο επίσημα ματς μέσα στο πρώτο 10ημερο του Ιουνίου, κόντρα σε Αρμενία και Ιταλία.

ΤΟΥΡΚΙΑ: Ουγκουρτσάν, Καγκλάρ, Αϊχάν, Σανγκαρέ, Μεράς, Οκάι, Τουφάν (46’ Οζιακούπ), Ουντέρ (80’ Μπελόζογλου), Γιασιτσί, Καραμάν (46’ Ομούρ), Τοσούν (56’ Γκιουβέν)

ΕΛΛΑΔΑ: Πασχαλάκης, Μαυρίας, Κουρμπέλης, Σάμαρης, Κούτρης (46’ Σταφυλίδης), Σιώπης (75’ Μάνταλος), Βαλεριάνος (54’ Μπουχαλάκης), Μασούρας (65’ Ντουρμισάι), Πέλκας (46’ Κολοβός), Φορτούνης, Κουλούρης.