Εθνικά Ποδόσφαιρο

Δε νίκησε πάλι ο ΠΑΣ Λαμία, αλλά γλύτωσε τα χειρότερα

Εκπληκτικό παιχνίδι έγινε απόψε στο ΔΑΚΛ όπου ο ΠΑΣ Λαμία και ο Βόλος αναδείχτηκαν ισόπαλοι 2-2 στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής με την οποία  ξεκίνησε ο β΄ γύρος του πρωταθλήματος Α’  Εθνικής.

Και οι δύο ομάδες έπαιξαν πολύ ωραίο και θεαματικό ποδόσφαιρο, ανοιχτό, με φάσεις, δοκάρια και 4 γκολ, όμως για τη Λαμιώτικη ομάδα η… κατάρα της έδρας συνεχίστηκε, αφού ούτε αυτή τη φορά κατάφερε να κάνει νίκη στο γήπεδό της διατηρώντας το αρνητικό σερί που κρατάει από την έναρξη του πρωταθλήματος.

Ο Βόλος πήρε «κεφάλι» στο σκορ με δύο τέρματα του 31χρονου Ολλανδού Φαν Φέερτ, όμως η Λαμία «αντέδρασε» κι… έσωσε τον βαθμό με τα γκολ των Αραμπούλι και Μπεχαράνο.

Η Λαμία έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 4’ με τον Ελευθεριάδη να μην μπορεί να νικήσει τον Κότνικ με κεφαλιά. Στο 17’ πάλι ο Ελευθεριάδης βγήκε πρώτος στην μπάλα σε εκτέλεση κόρνερ του Ρόμανιτς, αλλά «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βόλου.

Στο 23’ ο Κοτνικ έκανε άλλη μία σπουδαία επέμβαση στο συρτό σουτ του Νούνιες (από τακουνάκι του Ελευθεριάδη). Κι αφού οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν δίκτυα στις ευκαιρίες που δημιούργησαν, ο Βόλος τους «τιμώρησε» στην πρώτη καλή δική του ευκαιρία. Στο 32’

Ο Ορόζ βρήκε με εξαιρετική πάσα με το αριστερό τον Φαν Φέερτ και εκείνος βγήκε απέναντι στον Γκαραβέλη, πλασάροντας εύστοχα για το 1-0.

Στο 54’ ο Ολλανδός επιθετικός του Βόλου «χτύπησε» ξανά. Από καλοτραβηγμένο κόρνερ του Νίνη από τα αριστερά, ο Φαν Φέερτ βγήκε πρώτος στην πορεία της μπάλας στο πρώτο δοκάρι και με ωραία κεφαλιά, νίκησε για δεύτερη τον Γκαραβέλη, κάνοντας το 2-0 για την ομάδα της Μαγνησίας.

Η «αντίδραση» της Λαμίας ήταν άμεση. Στο 57’ ο Ελευθεριάδης κέρδισε πέναλτι σε απρόσεκτο μαρκάρισμα του Νίνη μέσα στην περιοχή και δύο λεπτά αργότερα ο Αραμπούλι εκτέλεσε εύστοχα μειώνοντας σε 2-1.

Το ματς έγινε ακόμη πιο… ροκ στη συνέχεια. Στο αμέσως επόμενο λεπτό (60’) ο Φαν Φέερτ είχε κεφαλιά στο αριστερό δοκάρι και στο 61’ η Λαμία έφερε το ματς στα ίσα με κεφαλιά του ξεχασμένου Μπεχαράνο, έπειτα από όμορφη προσπάθεια και σέντρα του Ρόμανιτς, από αριστερά σε ένα απίστευτο κοντράστ συναισθημάτων.

Η Λαμία πίεσε στη συνέχεια για την ολική ανατροπή, όμως ο Βόλος ήταν εκείνος που έφτασε κοντά στο τρίτο γκολ στο 86’, όταν από την μπαλιά του Μπαρτόλο, ο Ρεγκατέν έφυγε στην κόντρα και πλάσαρε, αλλά ο Γκαραβέλης έδειξε πολύ καλά αντανακλαστικά, μπλοκάροντας στη γωνία του.

4′ Κεφαλιά ο Ελευθεριάδης, μπλοκάρει ο Κότνικ.

8′ Πήγε να πάρει την κεφαλιά ο Ρεγκατέν, αλλά μπήκε μπροστά ο Προβυδάκης και τον έκοψε.

10′ Σουτ ο Μπαρτόλο, η μπάλα άουτ.

15′ Σκάψιμο του Νίνη, μπλοκάρει ο Γκαραβέλης.

15′ Μακρινό σουτ ο Αραμπούλι, η μπάλα περνάει άουτ.

16′ Ο Ελευθεριάδης, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Προβυδάκη από αριστερά, πήρε την κεφαλιά, προ του Κότνικ, με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι.

18′ Τετ-α-τετ ο Ρόμανιτς, έδιωξε ο Κότνικ.

23′ Ο Νούνες μέσα από την περιοχή έκανε ένα ωραίο σουτ, αλλά ο Κότνικ έκανε μια τρομερή επέμβαση και του είπε όχι!

30′ Ευκαιρία για τον Βόλο, σουτ ο Φαν Βέερτ, διώχνει σε κόρνερ ο Γκαραβέλης.

32′  Ο Μπαρτόλο από τον άξονα βρίσκει  αριστερά τον Φαν Βέερτ, αυτός αποφεύγει σαν σταματημένους τους Αντέτζο, Προβυδάκη,  βρέθηκε σε θέση τετ-α-τετ και με δυνατό διαγώνιο σουτ που αιφνιδιάζει τον Γκαραβέλη ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους…0-1

36′ Γρήγορη αντεπίθεση ο Βόλος, τετ-α-τετ ο Όροζ, τον έκοψε ο Φαν Βέερτ.

35′ Σουτ ο Ρεγκατέν, μπλοκάρει ο Γκαραβέλης.

52′ Σουτ ο Αραμπούλι, η μπάλα περνάει άουτ.

53′ Κόρνερ για τον Βόλο, σουτ ο Όροζ, η μπάλα περνάει άουτ

54′ Ύστερα από δεύτερο σερί κόρνερ που εκτέλεσε ο Νίνης, ο Φαν Βέερτ πήρε την κεφαλιά και διπλασίασε τα τέρματα για την ομάδα του…0-2

57′ Ο Νίνης ανέτρεψε τον Ελευθεριάδη και ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα.

59′ Ο Αραμπούλι εκτέλεσε εύστοχα από τα 11 βήματα και 1-2

60′ Κεφαλιά του Φαν Βέερτ στο αριστερό δοκάρι, δεν μπορεί να σκοράρει εξ επαφής στη συνέχεια ο Όροζ.

61′ Σέντρα ο Ρόμανιτς, ο Μπεχαράνο πήρε την κεφαλιά και έφερε το ματς στα ίσα 2-2

72′ Σουτ ο Ελευθεριάδης, δεν προλαβαίνει ο Ρόμανιτς.

80′ Κεφαλιά ο Αραμπούλι, η μπάλα άουτ
84′
Κεφαλιά του Αραμπούλι, κακή περνάει άουτ
86′
Ο Γκαραβέλης σταματάει τον Ρεγκατέν!

88′ Ο Ρόμανιτς περνάει και τον Κότνικ αλλά δεν μπορεί να τελειώσει τη φάση αφού φεύγει πολύ πλάγια…

90′ Σουτ του Μπεχαράνο, η μπάλα λίγο άουτ.

Διαιτητής: Κουμπαράκης (Κυκλάδων)

Κίτρινες: Ρόμανιτς 56’, Μπεχαράνο 78’ – Ρεγκατέν 44’, Μπαρτόλο 60’                                                                                                                                                                               ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Αντέτζο (46’ Μαζουλουξής), Τζανετόπουλος, Μπεχαράνο, Νούνες, Τζανδάρης (46’ Ταϊρόν), Αραμπούλι (84’ Τσούκαλος), Ελευθεριάδης (76’ Μανουσάκης), Ρόμανιτς

ΒΟΛΟΣ (Κώστας Μπράτσος): Κότνικ, Ροσέρο (46’ Φερνάντες), Ρομέρο, Γκρίλο, Φεράρι, Σοάρες, Νίνης (85’ Γκιουλέν), Μπαρτόλο, Ρεγκατέν, Όροζ (92’ Λογαράς), Φαν Βέερτ

***   Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Σαράνοβ, Γκόλεμιτς, Σκόνδρας, Γκέντσογλου, Βύντρα.