Δηλητήριο ο ΠΑΣ Λαμία, «σκότωσε» τον ΟΦΗ! (video)

Ίσως τη νίκη της χρονιάς πέτυχε πριν από λίγο ο ΠΑΣ Λαμία, στο Γεντί Κουλέ, κερδίζοντας σ’ ένα κρίσιμο ματς και για τις δύο ομάδες παιχνίδι, τον ΟΦΗ με 3-1 κι έκανε ένα αποφασιστικό βήμα για την παραμονή του στην Α’  Εθνική.

Οι παίκτες του Μάκη Χάβου κατάφεραν μέσα σε 7 λεπτά να σημειώσουν τρία τέρματα (με Καραμάνο, Τομάς, Μπερτόλιο) και να κάνουν όλη την Ελλάδα απόψε να παραμιλάει…

Είναι πλέον κοινό μυστικό ότι η Λαμία, με την έλευση του Μάκη Χάβου,  έχει ξεφύγει από τη μιζέρια και την αρρωστημένη κατάσταση που την ταλαιπωρούσε για δύο χρόνια και βαδίζει αργά και σταθερά στο δρόμο των επιτυχιών και στο δρόμο της υλοποίησης των στόχων της.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και προσπάθησαν να φτάσουν στο γκολ, αφού δεν υπήρχαν περιθώρια απωλειών. Μάλιστα στο α΄ μέρος είχαν δοκάρι και μια εκπληκτική ευκαιρία να προηγηθούν, απέναντι στη Λαμία που μετά τα πρώτα λεπτά ισορρόπησε το ματς, το οποίο στα πρώτα 45 λεπτά ήταν συναρπαστικό με φάσεις εκατέρωθεν.

Στην επανάληψη ο ΠΑΣ Λαμία έχοντας ένα εκρηκτικό 7λεπτο πέτυχε τρία γκολ και ουσιαστικά κλείδωσε ένα τρίποντο, που τόσο πολύ ήθελε κι απ’ ότι φάνηκε ήταν στις δυνατότητές της. Ο ΟΦΗ μείωσε τη διαφορά στο τέλος, αλλά ήταν πολύ αργά για να καταφέρει κάτι θετικό, τη στιγμή μάλιστα που έπαιζε και με 10 παίκτες.

Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 13’, όταν ο Βαζ σέντραρε από δεξιά και η κεφαλιά του Μιχόγεβιτς πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μελίσσα. Στο 18′ έπειτα από εξαιρετική αντεπίθεση του ΟΦΗ, ο Ναμπί βρήκε με βαθιά πάσα τον Φερέιρα που βρέθηκε απέναντι από τον Έλληνα τερματοφύλακα, με τον τελευταίο να αποκρούει το δεξί του πλασέ.

Με τους γηπεδούχους να έχουν βρει ρυθμό και τον Μπεχαράνο κυρίως να υστερεί στον άξονα, η ένταση της πίεσης ολοένα και αυξανόταν. Στο 20’ οι Κρητικοί «άγγιξαν» το γκολ, με τον Ναμπί να συγκλίνει από αριστερά και με δεξί σουτ να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι!

Σπουδαιότερη στιγμή ήταν η χαμένη ευκαιρία του Βαζ προ κενής εστίας, μετά την κούρσα του Φερέιρα από αριστερά και το παράλληλο γύρισμα προς τον συμπαίκτη του, που πλάσαρε απελπιστικά αδύναμα!

Ως το φινάλε του 45λεπτου η Λαμία αντέδρασε και ίσως κατάφερνε να σκοράρει. Στο 42’ ο Κοροβέσης βρέθηκε στην πορεία της μπάλας μετά το δυνατό σουτ του Δημούτσου, σωτήρια για τον Στρέζο, που απέκρουσε ένα λεπτό αργότερα στο φαλτσαριστό σουτ του Μπερτόλιο έξω από την περιοχή.

Στην επανάληψη οι ισορροπίες άλλαξαν με τη Λαμία να έχει τον πρώτο λόγο,  αλλά και ξεκάθαρο πλάνο στο γήπεδο, αφού η ομάδα του Χάβου ήταν έτοιμη να εκμεταλλευτεί το παραμικρό λάθος και το κατάφερε με το… παραπάνω.

Έτσι μετά τον Βαζ που είχε μια καλή στιγμή (53’), οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν το… πάρτι. Η αρχή έγινε στο 57’, όταν ο Καραμάνος πέτυχε ένα από τα ομορφότερα γκολ της φετινής Α’  Εθνικής, βγαίνοντας στην κόντρα με τον Παπάζογλου, βλέποντας τον Στρέζο εκτός εστίας κι ανοίγοντας το σκορ με σκαφτό πλασέ έξω από την περιοχή και πλάγια δεξιά!

Σ’ εκείνο το σημείο η έκδηλη απογοήτευση των γηπεδούχων, που έπρεπε να κυνηγήσουν στο σκορ, είχε ως αποτέλεσμα την αγωνιστική και ψυχολογική τους καθίζηση. Από την άλλη η Λαμία  επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της, καθώς και την ικανότητά της να εκμεταλλεύεται τις φάσεις της.

Στο 61’ από κόρνερ του Επστάιν ο Ναμπί δεν κατάφερε να κοντρολάρει, ο Αντέτζο πάσαρε στον Τομάς που με εξουδετερωμένο τον Στρέζο από πολύ κοντά διπλασίασε τα τέρματα των Λαμιωτών  και σιγούρεψε τη νίκη, που θα γινόταν… θρίαμβος λίγο αργότερα.

Με τον Φερέιρα να αστοχεί εξ επαφής στο 69’, ήρθε ο Μπερτόλιο με κλάση στην κόντρα να βρεθεί απέναντι από τον Στρέζο, να τον ντριμπλάρει και με τη βοήθεια του δοκαριού να γκρεμίζει το Γεντί Κουλέ και να σκορπίζει ενθουσιασμό στις τάξεις των φιλοξενούμενων!

Το μόνο που κατάφερε ο ΟΦΗ ως το τέλος ήταν να μειώσει με τον Σακόρ, που ευστόχησε από κοντά στο 86’, ενώ ο Δεληγιαννίδης αποβλήθηκε για εγκληματικό τάκλιν στον Τομάς.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

9′ Ο Βαζ ελίσσεται εκτός περιοχής, κάνει και το σουτ με το αριστερό, ο Μελίσσας μπλοκάρει.

11′ Ο Μπερτόλιο κάνει το σουτ με το δεξί, η μπάλα κοντράρει στον Παπάζογλου και φεύγει κόρνερ.

12′ Ο Μπεχαράνο επιχειρεί ένα σουτ με το δεξί από μακριά, η μπάλα πολύ ψηλά άουτ.

13′ Ο Δεληγιαννίδης κάνει τη σέντρα, ο Πέρσον ξεμαρκάρεται από τον Αντέτζο. Ο Σουηδός πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα έξω.

18′ Ο Φερέιρα μπαίνει από αριστερά, βγαίνει τετ-α-τετ με τον Μελίσσα, ο γκολκίπερ της Λαμίας τον νικά.

20′ Ο Ναμπί μπαίνει από αριστερά, συγκλίνει, κάνει και το σουτ με το δεξί. Η μπάλα περνά από τον Μελίσσα και σταματά στο αριστερό δοκάρι της εστίας της Λαμίας.

21′ Ο Ναμπί μπαίνει από αριστερά, ο Μελίσσας αποκρούει ξανά σε κόρνερ

23′ Σέντρα από τον Δεληγιαννίδη, ο Κυριακίδης πιάνει την κεφαλιά. Ο Μελίσσας μπλοκάρει.

26′ Ο Φερέιρα ελίσσεται από αριστερά, μετακινείται κεντρικά με την μπάλα, κάνει και το σουτ, άουτ

27′ Ο Τσούκαλος βγαίνει δεξιά εντός περιοχής, κάνει και το διαγώνιο σουτ, η μπάλα αρκετά έξω.

29′ Ο Ναμπί εκτελεί φάουλ, η μπάλα ψηλά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μελίσσα.

31′ Ο Τομάς βγαίνει από δεξιά, κάνει τη σέντρα, αλλά ο Τσούκαλος δεν πιάνει καλά το σουτ.

36′ O Πάρσον φεύγει από δεξιά, μπαίνει στην περιοχή, προλαβαίνει να κάνει τη σέντρα, ήταν πολύ δυνατή για να την προλάβει ο Κοροβέσης στην αριστερή πλευρά.

39′ Ο Μελίσσας είναι εξουδετερωμένος, ο Βαζ κι όμως δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Τη στέλνει πάνω στον γκολκίπερ της Λαμίας.

40′ Ο Καραμάνος κάνει το πλασέ στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα άουτ

41′ Ο Δημούτσος κάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει στον Μιχόγεβιτς και καταλήγει κόρνερ.

43′ Ο Σκόνδρας από δεξιά γυρίζει πιο κεντρικά στον Μπερτόλιο, ο Αργεντινός κάνει το σουτ, ο Στρέζος εντυπωσιακά όσο και ουσιαστικά απομακρύνει σε κόρνερ.

44′ Ο Μπερτόλιο μπαίνει στην περιοχή, κάνει το σουτ, η μπάλα λίγο έξω από την εστία του Στρέζου.

53′  Σέντρα του Ναμπί με το δεξί, ο Βαζ κάνει το σουτ με το εξωτερικό δεξιά εντός περιοχής, η μπάλα έξω.

55′ Ο Τσούκαλος βγαίνει από αριστερά, περνά από την εσωτερική, βγάζει έξω στον Τομάς, ο Ισπανός κάνει το καλό σουτ, ο Στρέζος απομακρύνει σε κόρνερ.

57′ Φανταστικό γκολ από τον Καραμάνο! Ο Επστάιν βγάζει φανταστική κάθετη στον Καραμάνο, αυτός με λόμπα κρεμάει τον Στρέζο και ανοίγει το σκορ…0-1

61′ Κόρνερ για τη Λαμία, ο Αντέτζο κάνει το τακουνάκι, ο Τομάς από κοντά νικά τον Στρέζο και στέλνει την μπάλα στα δίχτυα…0-2

69′ Ο Παπάζογλου κάνει την κεφαλιά, ο Φερέιρα από κοντά δεν μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

72′ Ο Πέρσον προσπαθεί ν’ απειλήσει από δύσκολη γωνία, ο Μελίσσας ελέγχει την εστία του.

74′  Ο Δημούτσος κάνει την κάθετη στον Μπερτόλιο, ο Αργεντινός περνά και τον Στρέζο και με το αριστερό στέλνει την μπάλα στα δίχτυα…0-3

80′ Αποβολή με απευθείας κόκκινη για τον Δεληγιαννίδη, για αντιαθλητικό φάουλ στον Τομάς.

86′ Ο Νέιρα βγάζει τη σέντρα, ο Ναμπί κάνει την πρώτη κεφαλιά στην αριστερή πλευρά, ο Σακόρ από κοντά νίκησε τον Μελίσσα και μείωσε…1-3

Διαιτητής: Ζαχαριάδης (Θεσσαλονίκης)

Κόκκινη: Δεληγιαννίδης 80’ (κτύπησε τον Τομάς)

Κίτρινες: Παπάζογλου 38’, Φερέιρα 63’, Μεγιάδο 68’ – Μελίσσας 29’, Σκόνδρας 40’, Αντέτζο 84’, Πλιάτσικας 87’

ΟΦΗ (Χάιμε Βέρα): Στρέζος, Κοροβέσης, Δεληγιαννίδης, Παπάζογλου, Μιχόγεβιτς, Μεγιάδο (75’ Κουτσιανικούλης), Κυριακίδης (62’ Σακόρ), Ναμπί, Βάζ (67’ Νέιρα), Φερέιρα, Πέρσον.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Μελίσσας, Βασιλαντωνόπουλος, Σκόνδρας (46’ Ασίγκμπα), Αντέτζο, Πλιάτσικας, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Τομάς, Καραμάνος, Μπερτόλιο (76’ Πίτι), Τσούκαλος (56’ Επστάιν)

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν και οι: Σαράνοβ, Καρυπίδης, Ασούμπρε,  Μπλάζιτς. Εκτός 18άδας έμειναν οι Μπουλούλης, Ρόμανιτς.

***  Κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των τεσσάρων νεκρών στην κοίτη του Γεροπόταμου.