Εθνικά Ποδόσφαιρο

«Διαδικαστική» ήττα 2-0 του ΠΑΣ Λαμία από τον Ολυμπιακό

Ολοκληρώθηκε απόψε η 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α’  Εθνικής, με τον Ολυμπιακό να κερδίζει εύκολα 2-0 τον ΠΑΣ Λαμία στο «Γ. Καραϊσκάκης» και να περνάει πάλι στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.
Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι από το ξεκίνημα του ματς και από τη στιγμή που προηγήθηκαν νωρίς στο σκορ, το ματς ουσιαστικά πήρε διαδικαστική μορφή αφού είναι γνωστό το σοβαρό πρόβλημα που υπάρχει στην επιθετική γραμμή της Λαμίας σε συνδυασμό με το γεγονός ότι σήμερα εμφανώς η φιλοξενούμενη ομάδα κατέβηκε με καθαρά αμυντικούς προσανατολισμούς.

Ακόμη και μετά το 2-0 η Λαμία δεν φάνηκε ότι μπορεί να αντιδράσει με εξαίρεση το διάστημα 64’-69’ που απείλησε την εστία του Προτό με τους Βουό και Πίτι.

Το μυαλό όλων στη Λαμία (που αγωνίστηκε σήμερα χωρίς τον τιμωρημένο Όμο), ακόμη και πριν το σημερινό ματς ήταν στο παιχνίδι της επόμενης Κυριακής (17.15) στο ΔΑΚΛ με τον Αστέρα Τρίπολης, το οποίο πρέπει να το κερδίσει με κάθε τρόπο ώστε να επιστρέψει επιτέλους στις νίκες και να πάρει βαθιά βαθμολογική ανάσα.

Μέχρι τότε ευχής έργο είναι να ανακοινωθούν και οι αναμενόμενες μεταγραφές ώστε να «γεμίσει» η ομάδα την επιθετική της γραμμή και να παρουσιαστεί περισσότερο ανταγωνιστική στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Να σημειώσουμε ότι στο τελευταίο 20λεπτο χρησιμοποιήθηκε και ο 30χρονος νεοαποκτηθέντας  Ισπανός μεσοεπιθετικός Αρμίτσε Ορτέγκα Μεντίνα, που έμεινε ελεύθερος από τον ΟΦΗ.

Ο αγώνας

Και πριν συμπληρωθεί το δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έφτασαν στο γκολ. Στο 9’ και από υπέροχη μπαλιά του Φορτούνη, ο Μάριν ξέφυγε από τον Βασιλαντωνόπουλο, μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε έξυπνα και έκανε το 1-0.
Στη συνέχεια οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την κυριαρχία τους στο παιχνίδι, αλλά δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν φάσεις στην αντίπαλη εστία. Ωστόσο, πριν κλείσει το ημίχρονο πέτυχαν και δεύτερο γκολ, όταν στο 37’ και από λάθος του Αναστασόπουλου, ο Ζιλέ πάσαρε στον Ανσαριφάρντ κι αυτός εύκολα διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.
Με δύο ευκαιρίες στο «καπάκι» ξεκίνησε το β’ ημίχρονο. Στο 47’ ο αμαρκάριστος Φορτούνης έχασε από κοντά ένα από αυτά που… δεν χάνονται και στο 48’ ο Ανσαριφάρντ από διαγώνια θέση έστειλε την μπάλα δίπλα από το δοκάρι.

Κάπου εκεί και με τις αλλαγές του Τεννέ, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να κινούνται πιο δραστήρια. Στο 64’ η κεφαλιά του Βουό μετά από σέντρα του Παντελιάδη, ήταν η πρώτη καλή στιγμή της Λαμίας και στο 69’ το σουτ του Πίτι εξουδετέρωσε ο Προτό.
Από την άλλη μεριά, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν χάσει πλέον τον ρυθμό τους και οι αλλαγές δεν βοήθησαν σε κάτι περισσότερο.

Μέχρι το τέλος του αγώνα, ένα καλό σουτ του Πάρντο στο 85’ που έφυγε άουτ, ήταν ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει ο Ολυμπιακός.

Διαιτητής: Σέζος (Κιλκίς)
Κίτρινες: Φιγκέιρας 92’ – Πίτι 14’, Ασίγκμπα 88’
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γκαρθία): Προτό, Φιγκέιρας, Κούτρης, Μποτία, Ένχελς, Ρομαό, Ζιλέ, Μάριν, Φορτούνης (81’ Σεμπά), Μιραλάς (70’ Πάρντο), Ανσαριφάρντ (85’ Τζούρτζεβιτς).
ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα, Αναστασιάδης, Κουκόλης (71’ Ορτέγκα), Παντελιάδης, Βασιλαντωνόπουλος, Αναστασόπουλος (51’ Κουτρουμάνος), Μπλάζιτς, Πίτι, Βάρντερσον, Ακόστα (53’ Βουό).

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Πίτκας, Μπουλούλης, Καραγιάννης, Τσούκαλος.