ΕθνικάΠοδόσφαιρο

«Διπλό» του Παναιτωλικού στην Κρήτη

Σημειώνοντας από ένα γκολ στο ξεκίνημα κάθε ημιχρόνου, ο Παναιτωλικός νίκησε με 2-1 τον ΟΦΗ στο Ηράκλειο στο πλαίσιο της 7ης και τελευταίας αγωνιστικής των πλέι άουτ, περατώνοντας με στιλ (και την 9η θέση) τις εφετινές αγωνιστικές υποχρεώσεις του.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ αρκετά νωρίς και συγκεκριμένα μόλις στο 5ο λεπτό, με ένα υπέροχο γκολ του Νίκου Καρέλη ο οποίος μέσα από την περιοχή ξετίναξε τα δίχτυα του Χριστογεώργου με ένα φανταστικό γυριστό σουτ, από ασίστ του Φεντερίκο Ντουάρτε.

Ο δημιουργός του 0-1 λίγο έλειψε να δώσει και δεύτερη ασίστ στο 15΄, όταν σέντραρε από αριστερά και ο Μπουζούκης με καρφωτή κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο σώμα του Γιαννούλη.

Από την πλευρά τους, στα πρώτα 45 λεπτά οι Κρήτες είχαν μόλις μία αλλά εξόχως σημαντική ευκαιρία στο 33ο λεπτό, όταν ο Ισέκα πλάσαρε και η μπάλα κατέληξε στο δεξί δοκάρι του Τσάβες.

Τα «Καναρίνια» ξεκίνησαν σε ανάλογο ρυθμό και το δεύτερο ημίχρονο, με αποτέλεσμα να διπλασιάσουν μόλις στα 40  δευτερόλεπτα από την έναρξή του, όταν ο Χατζηθεοδωρίδης γύρισε την μπάλα από αριστερά και ο Μπουζούκης, καλά τοποθετημένος στην καρδιά της άμυνας του ΟΦΗ, πλάσαρε για το 0-2.

Ο ΟΦΗ κατόρθωσε να μειώσει στο 65ο λεπτό, όταν ο Τοράλ έβγαλε μια έξοχη κάθετη πάσα στον Αποστολάκη, που με ξεπέταγμα στην πλάτη της αγρινιώτικης άμυνας νίκησε τον Τσάβες για το 1-2, που έμεινε ως το τέλος και άφησε τους Κρήτες στην δέκατη θέση της τελικής κατάταξης.

Το αποψινό παιχνίδι ήταν το τελευταίο του Γιαννούλη με τη φανέλα του ΟΦΗ, με τον Έλληνα αμυντικό να αποχωρεί πολύ συγκινημένος όταν έγινε αλλαγή από τον Βούρο στο 55ο λεπτό.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Περράκης

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Γιαννούλης (55΄ Βούρος), Γκλάζερ, Λουκάο, Θοράρινσον, Γκαγιέγκος (55΄ Μπάκιτς), Αποστολάκης (75΄ Μοσκέρα), Θεοδοσουλάκης (55΄ Μαρινάκης), Τοράλ (75΄ Νέιρα), Ριέρα, Ισέκα.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μαυρίας, Λιάβας, Μπρούνο Ντουάρτε, Τορεχόν (86΄ Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης, Πέρες, Μπουζούκης (79΄ Ζοάο Πέδρο), Φρεντερίκο Ντουάρτε (70΄ Νικολάου), Ντίας (70΄ Λομόνακο), Καρέλης (70΄ Μπελεβώνης).

Πρώτος και καλύτερος ο Πανσερραϊκός

Ιδανικά ολοκλήρωσε την εφετινή αγωνιστική περίοδο ο Πανσερραϊκός, επιβληθείς με 2-0 της υποβιβασμένης Κηφισιάς στην έδρα του και τερματίζοντας στην πρώτη θέση των πλέι άουτ και έβδομη στην τελική κατάταξη του πρωταθλήματος.

Σε ένα πολύ μέτριο πρώτο ημίχρονο η μοναδική πραγματικά αξιόλογη στιγμή καταγράφηκε στο 31ο λεπτό και ανήκε στην μακεδονική ομάδα, με τον  Χατζηστραβό να μπαίνει στην περιοχή και να σουτάρει, τον Νικοπολίδη να αποκρούει και τον Μπετανκόρ στο ριμπάουντ να μην μπορεί να τελειώσει τη φάση.

Από την πλευρά της, η Κηφισιά είχε να επιδείξει μια ωραία ατομική προσπάθεια του Τετέι στο 40΄ που κατέληξε σε σουτ του ίδιου και απόκρουση του τερματοφύλακα Τσομπανίδη.

Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εκκίνηση στο δεύτερο 45λεπτο, καθώς σε ένα τετράλεπτο το παιχνίδι πήρε… φωτιά. Στο 50ό λεπτό η Κηφισιά έφτασε κοντά στο γκολ αλλά η κεφαλιά του Σπίνου σε εκτέλεση φάουλ του Νίνη κατέληξε στο δοκάρι του Τσομπανίδη, που απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 53΄ ο Πανσερραϊκός «ισοφάρισε» στα δοκάρια με τον Μπέργκστρομ, επίσης με κεφαλιά, αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Στάικος δεν άφησε περιθώριο στον Νικοπολίδη, ανοίγοντας το σκορ για τα «Λιοντάρια» με έναν κεραυνό από το ύψος της περιοχής.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν άριστα το momentum και στο 58΄ πέτυχαν και δεύτερο γκολ, όταν από την εκτέλεση κόρνερ του Τομάς και την κεφαλιά του Πεταυράκη, ο Χατζηστραβός έγραψε το 2-0 καλά τοποθετημένος στο δεύτερο δοκάρι.

Κάπου εκεί ολοκληρώθηκε και η προσπάθεια των φιλοξενούμενων για να αποσπάσουν κάτι από τον αγώνα, με την αθηναϊκή ομάδα να παραδίδει τα όπλα και να γλιτώνει από ένα τρίτο γκολ στο 92’, όταν η κεφαλιά του Μπέργκστρομ σταμάτησε για δεύτερη φορά στο δεξί δοκάρι του Νικοπολίδη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πολυχρόνης

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Τσομπανίδης, Ντανκερλούι, Αυλωνίτης, Μπέργκστρομ, Πηλέας, Στάικος, Ουεντραόγκο, Μούργος (46΄ Τομάς), Χατζηστραβός, Μασκανάκης (46΄ Σοφιανός), Μπετανκόρ.

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Νικοπολίδης, Σμπώκος, Βαφέας, Σπίνος, Παρράς, Νίνης (81΄ Τσάπαν), Κωνσταντακόπουλος, Μπαρμπόσα (81΄ Τζανάτζια), Τετέι, Μενέντες (57΄ Μπιφουμά), Οζέγκοβιτς.

Νίκη του Αστέρα Τρίπολης στο Περιστέρι

Με εκτός έδρας νίκη (1-0) στο Περιστέρι επί του Ατρόμητου και την όγδοη θέση στην τελική κατάταξη, καθώς ο Πανσερραϊκός υπερτερούσε στην ισοβαθμία, ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο εφετινό πρωτάθλημα ο Αστέρας Τρίπολης.

Πολύ πιο απειλητική στο πρώτο ημίχρονο η αρκαδική ομάδα, απείλησε την εστία του Τσιντώτα σε αρκετές περιπτώσεις αλλά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ.

Στο 4΄ σουτ του Ζουγλή πέρασε πάνω από το δοκάρι, στο 5΄ το πλασέ του Μάντζη είχε την ίδια κατάληξη, στο 28΄ το σουτ του Μπαρτόλο απέκρουσε ο Τσιντώτας, που έκανε το ίδιο και στο πλασέ του Ζουγλή (34΄).

Απέναντι στις ευκαιρίες του Αστέρα οι «κυανόλευκοι» είχαν να επιδείξουν ένα καλό μα άστοχο διαγώνιο σουτ του Καραμάνη στο 33΄ κι άλλο ένα του Τζοβάρα στο 43΄ που μπλόκαρε ο Τσιφτσής.

Ο Αστέρας συνέχισε να υπερέχει και στην επανάληψη, φτάνοντας τελικά στο γκολ που επιζητούσε με σκόρερ τον Μουνάφο στο 70ό λεπτό, ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Τσιντώτας με έξοχη απόκρουση δεν επέτρεψε στον Ζουγκλή να διπλασιάσει για τους φιλοξενούμενους, με το 0-1 να μένει ως το τέλος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τζήλος

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Γιώργος Κορακάκης): Τσιντώτας, Κιβρακίδης (85΄ Τριμμάτης), Τσακμάκης, Ντε Μποκ, Αθανασίου, Έντερ, Κούεν (72΄ Αγκ. Καμαρά), Καραμάνης (66΄ Φριντγιόνσον), Βαλένσια (72΄ Αντζιέλσκι), Βέργος, Τζοβάρας (66΄ Γιουμπιτάνα).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής (90΄ Κακαδιάρης), Λύρατζης, Ατιένθα, Γκρόζντανιτς, Άλβαρες, Αλάγκμπε (61΄ Μουνάφο), Γιαμπλόνσκι (72΄ Βαλιέντε), Μπαρτόλο, Παλάσιος (72΄ Καλτσάς), Ζουγλής, Μάντζης (61΄ Αγγελάκης).

ΠΑΣ Γιάννινα και Βόλος 1-1 στους «Ζωσιμάδες»

Ο ΠΑΣ Γιάννινα και ο Βόλος αναδείχθηκαν ισόπαλοι 1-1 στους «Ζωσιμάδες» για την έβδομη και τελευταία αγωνιστική των πλέι άουτ, με την ομάδα της Ηπείρου να αποχαιρετά την Α’  Εθνική και τους Θεσσαλούς να τερματίζουν 12οι στο εφετινό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά από το πρώτο σφύριγμα και στο 9ο λεπτό έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, όταν από πάσα του Κύρκου ο Κόντε δεν κατάφερε να σκοράρει με «τακουνάκι» σε κενή εστία.

Στο 14΄ ο Ισπανός επιθετικός έκανε την ατομική προσπάθεια αλλά σούταρε χωρίς δύναμη στον τερματοφύλακα Παπαδόπουλο και στο 18΄ ήταν ξανά ο Κόντε που βρήκε χώρο και σούταρε συρτά για να αποκρούσει σε κόρνερ ο γκολκίπερ του Βόλου.

Στο 38΄ οι γηπεδούχοι είχαν νέα ευκαιρία, με τον Παπαδόπουλο να αρνείται εκ νέου το γκολ στον Κόντε αποκρούοντας εντυπωσιακά το δυνατό του έμπειρου επιθετικού.

Τελικά, η ανωτερότητα του «Άγιαξ της Ηπείρου» καρποφόρησε στο 56΄, όταν ύστερα από μια ωραία οργανωμένη αντεπίθεση ο Ροσέρο έκανε την κούρσα από δεξιά και σέντραρε για τον Τζίμα, ο οποίος έγραψε το 1-0 με προβολή.

Στο 60΄ οι Ηπειρώτες έφτασαν κοντά σε δεύτερο γκολ, όταν σε νέα αντεπίθεση ο Μύγας έκοψε αρχικά την σέντρα του Ροσέρο και στη συνέχεια της φάσης ο Κόντε δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά.

Στο 80΄ και μετά από  σέντρα του Κόμπα ο Ασεχνούν σούταρε για να αποκρούσει με το αριστερό πόδι ο Αθανασίου, στο 88΄ ο Λεό ταλαιπώρησε όλη την άμυνα του Βόλου, πέρασε και τον Παπαδόπουλο αλλά αστόχησε (!), για να «τιμωρήσει» τους γηπεδούχους στο 89 ΄ ο Μωραΐτης ισοφαρίζοντας με καρφωτή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι, από σέντρα του Ασεχνούν.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κουμπαράκης

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γιώργος Γεωργουσόπουλος): Αθανασόπουλος, Πανάγου, Μπακαδήμας, Σομποτσίνσκι, Κιάκος, Τζίνο (68΄ Καραχάλιος), Λιάσος, Ροσέρο (82΄ Ναούμης), Κύρκος (57΄ Μπεγκαλά), Τζίμας (68΄ Μίνα), Κόντε (82΄ Λεό Μπατίστ).

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Παπαδόπουλος, Τάχατος (84΄ Γκαρθία), Ασλανίδης (23΄ Ράσιτς), Καλογερόπουλος, Κίτσος, Τσοκάνης, Μύγας (66΄ Άλχο), Μπαριέντος, Μπερτόλιο (66΄ Ασεχνούν), Κόμπα, Μωραΐτης.