Εθνικά Ποδόσφαιρο

Επιβλητικός ο ΠΑΣ Λαμία 1-0 μέσα στο Αλκαζάρ

Ο ΠΑΣ Λαμία κυριάρχησε απόψε στο Αλκαζάρ και μετά από πολύ καλή εμφάνιση  επιβλήθηκε δίκαια της ΑΕΛ με 1-0, κάνοντας ένα σπουδαίο βήμα για την σωτηρία της και την παραμονή της για μία ακόμη χρονιά στην Α’  Εθνική.

Οι παίκτες του Μιχάλη Γρηγορίου παίζοντας σοβαρά και μεθοδικά, πήραν το πολύτιμο τρίποντο, με σκόρερ τον Αραμπούλι (41’) και βλέπουν τη συνέχεια με ακόμη μεγαλύτερη αισιοδοξία, αφού ξέφυγαν 8β. από την ουραγό Λάρισα (που θα την αντιμετωπίσουν και μέσα στο ΔΑΚΛ), ενώ πέρασαν πάνω από τον Παναιτωλικό και ίσως την Κυριακή βάλουν από κάτω και τον ΟΦΗ.

Η ΑΕΛ παρέμεινε για μία ακόμη φορά χωρίς νίκη στο γήπεδό της και πλέον είναι σε ιδιαίτερα δύσκολη θέση. Η Λαμία έχει δύο νίκες στα τρία τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια της και μία ήττα στα 8 τελευταία στο πρωτάθλημα!

Ο αγώνας

Ορμητικό ξεκίνημα από τους γηπεδούχους, απείλησαν δις αλλά μετά από αυτό η Λαμία πήρε τα ηνία, φρενάροντάς τους. Ο Αραμπούλι στα… καπάκια έκανε κακό πλασέ, απαντώντας στις φάσεις, με την ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου να ελέγχει το παιχνίδι, να πατάει καλύτερα και να απειλεί εκ νέου με τον Μπα στο 20λεπτο. Κάπου εκεί το ματς χάλασε, ο ρυθμός έπεσε και όλα έδειχναν πως στο φινάλε του ημιχρόνου θα πάμε με το μηδέν. Αλλά ο Αραμπούλι στο 41ο λεπτό φρόντισε να σκοράρει με υπέροχη γυριστή καρφωτή κεφαλιά μετά τη σέντρα του Ορτέγκα για το 1-0 της Λαμίας στο «Αλκαζάρ».

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με διάθεση από τις δύο ομάδες. Η Λαμία έφτασε μια ανάσα από το να διευρύνει το προβάδισμά της στο 49′, αλλά ο Αραμπούλι έκανε… άψυχο πλασέ για να το βγάλει με τα πόδια ο Νάγκι, με τον Μουκαντζό πέντε λεπτά αργότερα να ρολάρει ωραία στην πλάτη ενός αντιπάλου αλλά να μην τελειώνει ιδανικά τη φάση, σπαταλώντας μια μεγάλη ευκαιρία που του παρουσιάστηκε! Ο Φέστα είχε ρίξει στο ματς τον Νικολιά κάνοντας πιο κινητική και επιθετική την ομάδα του, ωστόσο η ΑΕΛ έπαιζε άναρχα και δεν μπορούσε να απειλήσει σοβαρά. Ο Χουσίνο υποχρέωσε τον Επασί σε μεγάλη επέμβαση (68′) με σουτάρα από τα 25 μέτρα, με τον κίπερ της Λαμίας να κρατάει το μηδέν για την ομάδα του.
Ο Νάγκι… μιμήθηκε τον συνάδελφό του στο 77′ και με εντυπωσιακό τρόπο είπε «όχι» στον Μπεχαράνο, κρατώντας ζωντανή την ομάδα του στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Ωστόσο, αυτό δεν ήρθε ποτέ! Παρότι οι γηπεδούχοι πήραν μέτρα και πίεσαν, αλλά και απείλησαν με τον Χουσίνο στο 90′, δεν κατάφεραν να βρουν δίχτυα και να φρενάρουν την Λαμία που πήρε το εκτός έδρας τρίποντο και… ξεμάκρυνε από τον πάτο της βαθμολογίας.

1′ Ο Μπεν Χατίρα μπήκε από τα πλάγια στην περιοχή και έκανε τη σέντρα-σουτ αλλά ο Επασί έδιωξε σε κόρνερ.

3′ Ταχύτατη και εξαιρετική ανάπτυξη της μπάλας, ο Καραμάνος σπάει στον Αραμπούλι που αποφεύγει άνετα τον Στίφλερ αλλά κάνει κακό πλασέ από το ύψος της περιοχής.

5′ Ο Ντέλετιτς πάει να εκμεταλλευτεί την αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα, αλλά τελευταία στιγμή ο Μιχαήλ θα τον κόψει…

11′ Μακρινό σουτ του Ορτέγκα, είχε καλή θέση και μπλόκαρε ο Νάγκι.

19′ Ο Μπα κάνει το σουτ, η μπάλα κοντράρει στον Χουσίνο και μετά στον Ζίζιτς και έχει κατεύθυνση προς την εστία αλλά ο πεσμένος Νάγκι στάθηκε τυχερός καθώς η μπάλα πήγε πάνω του!

39′  Ο Ζίζιτς έριξε αντικανονικά τον Μπα στα αριστερά έξω από την περιοχή. Ένα φάουλ σε καλό σημείο για τη Λαμία. Ο Ντέλετιτς εκτέλεσε, ο Τζανετόπουλος πήρε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα άουτ.

41′  Ο Ορτέγκα έβγαλε την σέντρα από τα αριστερά και ο Αραμπούλι μέσα από την περιοχή με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα…0-1

49′ Μετά από γύρισμα του Μπα και ολιγωρία στην άμυνα της ΑΕΛ, ο Αραμπούλι βρέθηκε απέναντι από τον Νάγκι αλλά έκανε κακό-άψυχο πλασέ με τον κίπερ της ΑΕΛ να το βγάζει με τα πόδια

54′ Ο Μουκαντζό κάνει το κοντρόλ, ρολάρει σε έναν αντίπαλό του αλλά έχει κακή ισορροπία και δεν μπορεί να βρει εστία από τα 5 μέτρα!

55′ Πλασέ του Ντέλετιτς έξω από την περιοχή, η μπάλα περνάει αρκετά μέτρα άουτ.

60′ Ωραία κίνηση του Νικολιά έξω από την περιοχή και σουτ, ο Αντέτζο του βάζει την κόντρα και δεν τον αφήνει να απειλήσει

64′ Εξαιρετική σέντρα του Μπεν Χατίρα, ο Ακούνια κάνει το παράλληλο γύρισμα αλλά κανείς συμπαίκτης δεν ακολουθεί τη φάση

68′ Ο Χουσίνο έκανε το μακρινό σουτ, ο Επασί έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ…

70′ Ο Αραμπούλι έπιασε κεφαλιά, μετά από σέντρα του Ορτέγκα, ο Νάγκι μπλόκαρε.

77′ Ο Καραμάνος στρώνει στον Μπεχαράνο που πιάνει δυνατό σουτ στην κίνηση αλλά ο Νάγκι έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ

86′  Ο Μιχαήλ τρυπώνει στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και πιάνει αμαρκάριστος την κεφαλιά, αλλά δεν μπορεί για λίγο να βρει εστία. Τεράστια ευκαιρία για τους γηπεδούχους να ισοφαρίσουν…

87′ Σουτ του Ντουρμισάι, ψηλά άουτ η μπάλα

90′ Γύρισμα μέσα στην περιοχή, ο Χουσίνο πιάνει το σουτ από πλεονεκτική θέση αλλά η μπάλα σταματάει στα σώματα

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Κίτρινες: Γκράουρ 15’, Ακούνια 38’, Στίφλερ 51’, Ζίζιτς 81’ – Καραμάνος 43’, Ορτέγκα 65’

ΛΑΡΙΣΑ (Τζανλούκα Φέστα): Νάγκι, Ζίζιτς, Χουσίνο, Μιχαήλ, Καρανίκας (46΄ Νικολιάς), Γκράουρ Κολομπίνο (89’ Σπαρβ), Στίφλερ (63’ Νουρμισάι), Μπεν Χατίρα, Ακούνια, Μουκαντζό (76΄ Πινακάς)

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Ορτέγκα, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μπεχαράνο, Ντέλετιτς (89’ Μάντρεκαρ), Τζανδάρης, Καραμάνος (89’ Μπιάρνασον), Αραμπούλι, Αντάμα Μπα (69’ Γκαζαριάν)

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Θεοδωρόπουλος, Βλάχος, Βύντρα, Σαραμαντάς, Προβυδάκης, Πίτι.