Επιστροφή στις νίκες για τον ΠΑΣ Λαμία με γκολάρα του Μπλάζιτς στο 78’

Η δύναμη του ΔΑΚΛ, ο τερματοφύλακας Νίκος Παπαδόπουλος και η έμπνευση του Μάρκο Μπλάζιτς στο 78’, ήταν τα… υλικά που δημιούργησαν την αποψινή πολύ σπουδαία επιτυχία του ΠΑΣ Λαμία, ο οποίος μετά από ένα συγκλονιστικό ματς νίκησε τον πολύ καλό Πανιώνιο με 1-0 και δεν του έδωσε το δικαίωμα να ανέβει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Α’  Εθνικής.

Από την άλλη η Λαμία, στο ανακαινισμένο ΔΑΚΛ, που δεν γέμισε, πέτυχε τη δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα και πρώτη στο σπίτι της, με το καλημέρα, και ανέβηκε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Στο α’ ημίχρονο ο Πανιώνιος έδειξε ότι δίκαια θεωρείται ίσως η πιο φορμαρισμένη ομάδα του πρωταθλήματος, αφού δημιούργησε ευκαιρίες να πάρει προβάδισμα στο σκορ, όμως έπεσε πάνω σ’ έναν πρώην του, τον 27χρονο τερματοφύλακα Νίκο Παπαδόπουλο, που κράτησε το μηδέν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, κάνοντας σωτήριες αποκρούσεις.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το ματς κι άρχισαν να γίνονται απειλητικοί για την εστία των Νεοσμυρνιωτών, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάρει έναν αμφίρροπο χαρακτήρα. Κι αφού από την πλευρά των φιλοξενουμένων το γκολ δεν ήρθε ελέω Παπαδόπουλου, φτάσαμε στο 78’ και το γήπεδο πήρε φωτιά! Μετά από διώξιμο του Μπανανά η μπάλα στρώθηκε στον Σέρβο Μάρκο Μπλάζιτς που επιχείρησε φωτοβολίδα αφήνοντας… άγαλμα τον Κότνικ και γράφοντας το 1-0, που εκτός από μια μεγάλη νίκη για τη Λαμία, αποτελεί και βαθιά ψυχολογική ένεση ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

2′ Σουτ του Μασούντ έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

4′ Σέντρα του Παντελιάδη, ο Πίτι έκανε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε περίπου τρία μέτρα μακριά από το αριστερό δοκάρι της εστίας.

6′ Ο Όμο χτύπησε τον Μασούντ με τον αγκώνα, ωστόσο δεν δόθηκε ούτε φάουλ ούτε κίτρινη κάρτα στον μέσο της Λαμίας.

7′ Ο Σπιριντόνοβιτς έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας, βγήκε τετ-α-τετ και έκανε το πλασέ πάνω από τον Παπαδόπουλο αλλά ο Αναστασιάδης έδιωξε με υπερένταση πριν η μπάλα περάσει την γραμμή!

12′ Πολύ ωραία κομπίνα, με τον Μασούντ να βγάζει τον Γεσίλ απέναντι από τον Παπαδόπουλο αλλά ο πορτιέρε των γηπεδούχων βγήκε ταχύτατα και δεν του επέτρεψε να σκοράρει.

15′ Ωραίο ένα-δύο του Γεσίλ με τον Σπιριντόνοβιτς, ο τελευταίος έκανε και το σουτ έξω από την περιοχή αλλά η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

20′ Διαμαρτύρεται για πέναλτι η Λαμία. Ο Ακόστα έκανε το σουτ στην κίνηση, με την μπάλα να βρίσκει στο χέρι του Βλάχου που ήταν στο… μισό μέτρο αλλά και πολύ κοντά στο σώμα του.

21′ Ο Κόρμπος άνοιξε μέσα στην περιοχή για τον Γεσίλ, αυτός έκανε το σουτ από θέση μέσα και δεξιά αλλά ο Παπαδόπουλος του είπε ξανά «όχι».

28′ Ο Βλάχος έκοψε την μπάλα στα όρια της περιοχής, ο Γεσίλ έγινε κάτοχός της και έκανε το σουτ αλλά ο Παπαδόπουλος απομάκρυνε για ακόμη μια φορά.

30′ Ο Κότνικ δεν είχε πρόβλημα να μπλοκάρει την εκτέλεση φάουλ του Πίτι.

45′ Σουτ του Σπιριντόνοβιτς έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος.

46′ Σουτ του Μασούντ μέσα από την περιοχή, ο Αναστασιάδης έβαλε την προβολή και τον έκοψε.

52′ Ο Σπιριντόνοβιτς έδωσε στον Βλάχο, το σουτ του οποίου λίγο μέσα από την περιοχή πέρασε άουτ.

54′ Ο Πίτι εκτέλεσε το φάουλ, στέλνοντας την μπάλα στο δεύτερο δοκάρι με τον Μπλάζιτς να κάνει το σουτ στην κίνηση και τον Κότνικ να διώχνει με τα πόδια.

55′ Πλασέ του Μασούντ έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε ψηλά άουτ.

61′ Ο Αναστασιάδης έστρωσε στον Παντελιάδη, αυτός έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή αλλά ήταν αδύναμο και ο Κότνικ δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει.

64′ O Σπιριντόνοβιτς έκανε το σουτ, με τον Παπαδόπουλο να πέφτει και να διώχνει. Στη συνέχεια ο Γεσίλ από πλεονεκτική θέση σούταρε άουτ αλλά υποδείχθηκε σωστά σε θέση οφσάιντ.

72′  Ο Βλάχος με φοβερή μπαλιά έβγαλε τετ-α-τετ τον Μασούρα, αυτός νικήθηκε από τον Παπαδόπουλο και στη συνέχεια το μονοκόμματο σουτ του Σπιριντόνοβιτς μέσα από την περιοχή πέρασε ψηλά άουτ.

78′ Ο Μπανανά με κεφαλιά έδιωξε την μπάλα έξω από την περιοχή, με τον Μπλάζιτς να πιάνει ένα ασύλληπτο σουτ και να στέλνει την μπάλα στην αριστερή γωνία του Κότνικ, που έμεινε… άγαλμα!  1-0

83′ Ο Βλάχος έκανε το γύρισμα, ο Γεσίλ προσπάθησε να σουτάρει στην κίνηση αλλά έκανε κακό τελείωμα.

86′ Σουτ του Γεσίλ, η μπάλα κοντράρει και περνάει δίπλα από το δοκάρι της εστίας.

Διαιτησία: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας), Απτόσογλου (Αθήνας)-Κωστάντιος (Εύβοιας)

Κίτρινες: Αναστασιάδης 31’, Βασιλαντωνόπουλος 79’, Όμο 90’, Παπαδόπουλος 91’  –  Σαραμαντάς 39’, Γκιοατά 59’

Κόκκινη: Γκιοατά 79’ (2η κίτρινη)

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γρηγορίου): Κότνικ, Βλάχος, Μπανανά, Γκιοατά, Σαραμαντάς, Κόρμπος (87’ Κάργας), Σαββίδης (66’ Μασούρας), Σπιριντόνοβιτς, Μασούντ, Λαμπρού (66’ Σιώπης), Γεσίλ.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Παπαδόπουλος, Κουτρομάνος (34’ Βουό), Αναστασιάδης, Ασίγκμπα, Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Ακόστα (75’ Φράγκος), Πίτι (68’ Αναστασόπουλος), Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον.

***  Στον πάγκο ήταν ακόμη οι Μελίσσας, Μπουλούλης, Κουκόλης, Καραγιάννης.