Εθνικά Ποδόσφαιρο

Εύθραυστο προβάδισμα του Παναθηναϊκού, 2-1 τον Βόλο

Ο Παναθηναϊκός πήρε την τρίτη σερί νίκη του σε πρωτάθλημα και Κύπελλο μέσα στο τελευταίο δεκαήμερο, επικρατώντας του Βόλου με 2-1 στον πρώτο αγώνα για τη φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας, όμως το γκολ του Φερνάντες αμέσως μετά το 2-0 των «πράσινων» (που είχε διαμορφωθεί από τα τέρματα των Μακέντα και Αλεξανδρόπουλου), αφήνει ανοικτούς… λογαριασμούς για τη ρεβάνς του Πανθεσσαλικού (9/1/2022).

Οι «πράσινοι» χρειάστηκαν ένα τέταρτο αγώνα και μία… εσωτερική αλλαγή για να αρχίσουν να ανεβάζουν «στροφές» απέναντι στην ομάδα του Γκιγιέρμο Αμπασκάλ.

Στο 20’ ο Γιοβάνοβιτς έδωσε εντολή για να αλλάξουν πλευρές οι Παλάσιος και Αϊτόρ, με τον Αργεντινό να περνάει δεξιά και τον Ισπανό αριστερά κι αμέσως οι «πράσινοι» έγιναν πολύ πιο λειτουργικοί απ’ τις δύο πτέρυγές τους.

Στο 21’ από εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ, ο Μακέντα έπιασε την κεφαλιά, αλλά σημάδεψε μακριά απ’ την εστία του Κότνικ. Στο 25’ ωστόσο, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα. Από φάση διαρκείας μέσα στην περιοχή του Βόλου και χαμηλή σέντρα του Παλάσιος, ο Μακέντα έκανε μία τρομερή περιστροφή και πλάσαρε με το αριστερό για το «πράσινο» 1-0.

Στο 40’ από ωραία χαμηλή μπαλιά του Αϊτόρ, ο Μακέντα «τσίμπησε» πρώτος την μπάλα απ’ τους Κότνικ και Γκιουλέν, αλλά δεν μπόρεσε να τη γυρίσει προς την εστία, φεύγοντας μαζί της άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Αϊτόρ έκλεψε την μπάλα από τα αριστερά και μπήκε με ορμή μέσα στην αντίπαλη περιοχή, αλλά το τελείωμά του πέρασε λίγο έξω απ’ το δεξί δοκάρι του Κότνικ.

Η πίεση του Παναθηναϊκού έγινε ακόμη πιο έντονη και στο 44’ ο Βέλεθ έχασε απίστευτη ευκαιρία για να σημειώσει δεύτερο γκολ για τους «πράσινους», όταν βρέθηκε ολομόναχος μέσα στην περιοχή έπειτα από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Αϊτόρ, αλλά η κεφαλιά του πέρασε ελάχιστα άουτ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε με το πόδι στο… γκάζι και στο δεύτερο ημίχρονο και στο 51ο λεπτό έφτασε στο 2-0. Ο Αλεξανδρόπουλος «διάβασε» ψηλά το λάθος του Τσοκάνη, έκλεψε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή κι «εκτέλεσε» τον Κότνικ, δίνοντας «αέρα» δύο τερμάτων στους «πράσινους».

Ο Βόλος «αντέδρασε» άμεσα και στο 55’ μείωσε σε 2-1. Ο Φαν Φέερτ υποδέχθηκε την μπάλα στην περιοχή του Παναθηναϊκού, έκανε τακουνάκι προς τον Φερνάντες κι ο Πορτογάλος με εξαιρετικό πλασέ δεν άφησε κανένα περιθώριο στον Διούδη, καθώς η μπάλα πήγε στο πλαϊνό δίχτυ…

Ο Παναθηναϊκός έκανε αρκετή ώρα για να ξαναβρεί την ισορροπία του μετά το γκολ του Βόλου, δίνοντας μεγαλύτερη βαρύτητα στην κατοχή της μπάλας και στην προστασία του «εύθραυστου» 2-1, ωστόσο, έφτασε πολύ κοντά στο τρίτο γκολ στο 81’, όταν ο Βιτάλ εκτέλεσε ένα εξαιρετικό φάουλ κι ο Κότνικ έδιωξε με καταπληκτική απόκρουση στο «παραθυράκι» του, «σφραγίζοντας» το τελικό αποτέλεσμα…

Διαιτητής: Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Διούδης, Κώτσιρας, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Αλεξανδρόπουλος, Μαουρίσιο, Αϊτόρ (78’ Χατζηγιοβάνης), Βιγιαφάνιες (69’ Ρούμπεν), Παλάσιος (78’ Βιτάλ), Μακέντα.

ΒΟΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κότνικ, Πουρίτα (46’ Ρομέρο), Γκιουλέν, Ρίνερ, Φεράρι, Τσοκάνης, Ρεγκατέν (83’ Ορόθ), Μπαρτόλο (46’ Φερνάντες), Νίνης (74’ Σοάρες), Τερεζίου (63’ Βοϊτκόφσκι), Φαν Φέερτ.

Φαβορί για τα προημιτελικά ο Άρης, 3-1 τον ΟΦΗ

Τον πρώτο λόγο για την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας απέκτησε ο Άρης, έπειτα από τη νίκη του με 3-1 επί του ΟΦΗ στο «Κλεάνθης Βικελίδης».

Με ισάριθμες εκτελέσεις πέναλτι σκόραραν οι Θεσσαλονικείς στο πρώτο ημίχρονο, με τους Μπρούνο Γκάμα (16’) και Αμπουμπακάρ Καμαρά (45’+), για να μειώσουν με τον Λουκ Καστάνιος (56′) οι παίκτες του Νίκου Νιόπλια. Το υπέροχο γκολ του Χουάν Ιτούρμπε στο 90′ έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα στην ομάδα του Άκη Μάντζιου.

Ανοιχτό παιχνίδι στα πρώτα λεπτά, με την κεφαλιά του Καμαρά να είναι αδύναμη και το σουτ του Κωνσταντίνου Μπαλογιάννη να σταματά στην αγκαλιά του Ντένις.

Στο 14’, όμως, οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι σε τράβηγμα της φανέλας του Καμαρά από τον Πραξιτέλη Βούρο. Έπειτα από παρέμβαση του VAR, ο Βασίλης Φωτιάς είδε κι ο ίδιος τη φάση, καταλογίζοντας την εσχάτη των ποινών.

Την οποία μετέτρεψε σε γκολ ο Γκάμα για το 1-0. Είκοσι λεπτά αργότερα, η κεφαλιά του αφύλακτου Φαμπιάνο Λέισμαν πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Μπόι Βάτερμαν ενώ το σουτ του Γιον Τοράλ, στην αντίπερα περιοχή, έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Ντένις.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος και πάλι έπειτα από υπόδειξη του… VARίστα Αριστοτέλη Διαμαντόπουλου, ο Φωτιάς υπέδειξε νέο πέναλτι σε ανατροπή του Μπαντού Εντιαγέ από τον Μιγκέλ Μεγιάδο. Ο Καμαρά ανέλαβε, αυτή τη φορά, την εκτέλεση, κάνοντας το 2-0.

Στην πρώτη του καλή στιγμή στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΟΦΗ μείωσε. Ο Τοράλ βρήκε ωραία τον Καστάνιος που πλάσαρε τον Ντένις για το 2-1 στο 56′. Ο Άρης βρήκε για δίχτυα για τρίτη φορά στο 64′, με… αυτογκόλ του Απόστολου Διαμαντή, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε κατόπιν υπόδειξης του VAR για οφσάιντ στην προσπάθεια του Εντιαγέ που προηγήθηκε.

Οι φιλοξενούμενοι σπατάλησαν δύο σπουδαίες ευκαιρίες να ισοφαρίσουν, αρχικά με το σουτ του Μεγιάδο (72′) κι εν συνεχεία με αυτό του Λάζαρου Λάμπρου (76′) ενώ στην προσπάθεια του Καστάνιος στο 81′ είχε απάντηση ο Ντένις.

Κι αφού δεν ήρθε το 2-2, ήρθε το 3-1 στο 90ο λεπτό: ο Ντάνιελ Μαντσίνι βρήκε εκτός περιοχής τον Ιτούρμπε και ο Παραγουανός με δυνατό σουτ νίκησε τον Βάτερμαν για το τελικό 3-1.
Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Ντένις, Σούντγκρεν, Μπράμπετς, Φαμπιάνο, Γκάνεα (70′ Λούμορ), Τζέγκο, Σάσα (86′ Μάνος), Γκαρσία (46′ Μαντσίνι), Εντιαγέ (70′ Ματίγια), Γκάμα (70′ Ιτούρμπε), Καμαρά.

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Βάτερμαν, Μαρινάκης, Βούρος, Διαμαντής, Μπαλογιάννης, Γκαγιέγκος (32’ Μεγιάδο), Τοράλ (64′ Ναμπί), Ντε Γκουζμάν, Λάμπρου (84′ Γιαννούλης), Καμάου (46′ Τσιλιανίδης), Καστάνιος (84′ Γιάννου).