Εθνικά Ποδόσφαιρο

Εύκολο πόντο πήρε ο ψυχωμένος ΠΑΣ Λαμία κόντρα στον Άρη

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε  σήμερα ο ΠΑΣ Λαμία στο «Κλ. Βικελίδης» και πήρε σπουδαία ισοπαλία από τον Άρη, βελτιώνοντας τη βαθμολογική του θέση στον πίνακα, στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α’  Εθνικής.

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου  μετά το 0-0 της Πέμπτης για το κύπελλο, σήμερα, σαφώς ανεβασμένη και πιο δραστήρια, πήρε πολύτιμο πόντο στο ίδιο γήπεδο, αποδεικνύοντας ότι τίποτε δεν είναι τυχαίο κι ότι η Λαμιώτικη ομάδα αδικείται από τη βαθμολογική της θέση, με κύριο λόγο την ανεκδιήγητη διαιτησία της ΕΠΟ.

Η Λαμία πάντως σήμερα κέρδισε τις εντυπώσεις και έδειξε ότι την Τετάρτη (στον επαναληπτικό του κυπέλλου) δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος για τους πάικτες του Άκη Μάντζιου.

Ο αγώνας

Αρκετά καλός ο ρυθμός στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, με τις δύο ομάδες δεν βγάζουν την απαραίτητη ενέργεια και διάθεση στον αγωνιστικό χώρο του «Κλ. Βικελίδης». Ο Άρης ήλεγξε τον ρυθμό από την αρχή της αναμέτρησης, όμως κάποια λάθη και μερικές στιγμές αμυντικής αδράνειας έδωσαν τη δυνατότητα στη Λαμία να απειλήσει και μάλιστα ουσιαστικά.
Η πρώτη καλή στιγμή του ματς ήρθε στο 8ο λεπτό με την κεφαλιά «ψαράκι» του Τιρόνε στο δεύτερο δοκάρι να βγάζει με υπερένταση ο Σιαμπάνης. Τέσσερα λεπτά αργότερα, το γυριστό του Μπερτόλιο μπλόκαρε σταθερά ο Σαράνοφ, στην πρώτη επίσκεψη των γηπεδούχων στα καρέ της Λαμίας.
Στο 15’, ο Μπανγκουρά εκμεταλλεύτηκε το λάθος των αμυντικών του Άρη, και με μακρινό σουτ προσπάθησε να πιάσει στον «ύπνο» τον Σιαμπάνη, όμως η μπάλα έφυγε δίπλα από το δοκάρι. Επτά λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι άγγιξαν το γκολ, με τον Γκόλεμιτς να πιάνει ανενόχλητος τη δυνατή κεφαλιά στην «καρδιά» της άμυνας του Άρη και την μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ.
Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Θεσσαλονικείς άρχισαν να ρολάρουν επιθετικά, φτάνοντας με αξιώσεις στην εστία του Σαράνοβ. Στο 27’, το πλασέ του Μάνου έφυγε χιλιοστά δίπλα από το δεξί δοκάρι της Λαμίας. Στη συνέχεια ανέλαβε δράση ο Ιτούρμπε, ωστόσο τόσο το ωραίο φαλτσαριστό του σουτ στο 29’, όσο και η απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 33’ δεν βρήκαν στόχο.
Εντελώς διαφορετικό σκηνικό στο δεύτερο ημίχρονο, με τον ρυθμό να πέφτει αισθητά και το ματς να οδηγείται σε πιο physical παιχνίδι, με αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα. Ενδεικτικό είναι πως η πρώτη τελική της επανάληψης ήρθε μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φαμπιάνο να περνάει άουτ. Στιγμές αργότερα, και συγκεκριμένα στο 67ο λεπτό, η Λαμία έφτασε σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία με τον Καραμάνο, αφού μετά το ωραίο «άδειασμα» στον Τζέγκο, το πλασέ του όμως ήταν αδύναμο και έφυγε… βασανιστικά δίπλα από την εστία του Σιαμπάνη.
Η Λαμία συνέχισε να «πονοκεφαλιάζει» τους γηπεδούχους, τόσο στο ανοικτό γήπεδο όσο και από στημένες φάσεις. Από μία τέτοια μάλιστα ο Μπανγκουρά λίγο έλειψε να χρηστεί σκόρερ, με τον ίδιο να αιφνιδιάζεται από την πορεία της μπάλας και να μην βάζει σωστά το πόδι του για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.
Ο Άρης με τη σειρά του, πέρα από την κατοχή της μπάλας, αλλά και τα πολλά νεύρα που έβγαζε στο παιχνίδι του, δεν είχε να επιδείξει κάποια αξιόλογη φάση στο δεύτερο 45λεπτο. Η τελευταία φάση άνηκε στους φιλοξενούμενους, με τον Σιαμπάνη να νικάει τον Τσούκαλο από πλεονεκτική θέση στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, με το τελευταίο σφύριγμα να βρίσκει τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα.

5′ Γύρισμα του Μπερτόλιο από τα αριστερά, εκεί που πήγε η μπάλα δεν ήταν παίκτης του Άρη

8′ Μεγάλη στιγμή για τη Λαμία, με τον Προβυδάκη να βγάζει τη σέντρα από τα δεξιά, τον Ταϊρόν να πιάνει την κεφαλιά «ψαράκι» και τον Σιαμπάνη να διώχνει με υπερένταση σε κόρνερ

12′ Υπέροχο γυριστό σουτ του Μπερτόλιο μετά από φάση διαρκείας στα καρέ της Λαμίας, μπλόκαρε σταθερά ο Σαράνοβ

15′ Μεγάλη στιγμή για τη Λαμία, με τον Μπανγκούρα να φεύγει στο ανοικτό γήπεδο, όμως το πλασέ του έφυγε ελάχιστα δίπλα από την εστία του Σιαμπάνη

25′ Τεράστια ευκαιρία με τον Γκόλεμιτς να πηδάει ανενόχλητος στην «καρδιά» της άμυνας του Άρη, με τη δυνατή κεφαλιά του να φεύγει πάνω από την εστία

27′ Απαντάει στις μεγάλες ευκαιρίες ο Άρης, με τον Μάνο να πιάνει το σουτ από το

γύρισμα του Σάσα, με την μπάλα όμως να παίρνει μια περίεργη τροχιά και να φεύγει ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Σαράνοβ

29′ Δυνατό αριστερό σουτ από τον Ιτούρμπε, πάνω από την εστία η μπάλα

31’ Λάθος της άμυνας του Άρη, έσωσε τελευταία στιγμή την κατάσταση ο Σούντγκρεν πριν γίνει απειλητική η Λαμία στο ανοικτό γήπεδο

33′ Φάουλ για τον Άρη ακριβώς πάνω στο ημικύκλιο της περιοχής Καλή εκτέλεση από τον Ιτούρμπε, η μπάλα έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

55′ Ο Μπερτόλιο πάτησε περιοχή, όμως ο Γκόλεμιτς έδιωξε τελευταία στιγμή

61′ Φάουλ τώρα για τον Άρη σε πολύ καλό σημείο ακόμα και για απευθείας εκτέλεση. Καλή εκτέλεση του Φαμπιάνο, ο Σαράνοφ έλεγχε τη φάση με την μπάλα να καταλήγει εκτός.

67′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία, με τον Καραμάνο να κάνει ωραία ντρίπλα και να αποφεύγει τον Τζέγκο, όμως το πλασέ του ήταν αδύναμο και κατέληξε άουτ

71′ Κακό σουτ του Μπανκγουρά από αρκετά πλάγια θέση

81′ Μεγάλη στιγμή για τη Λαμία, με την μπάλα να περνάει από όλους, ο Μπανγκουρά να αιφνιδιάζεται και να μην μπορεί να βάλει σωστά το πόδι του

83′ Ο Γκόλεμιτς κόβει σωτήρια τελευταία στιγμή τον Καμαρά

90′ Μεγάλη στιγμή για τη Λαμία, με τον Αραμπούλι να σπαταλάει την ευκαιρία αφού το σουτ που επιχείρησε από καλό σημείο έφυγε αρκετά πάνω από την εστία.

94′ Δυνατό σουτ του Τσούκαλου, έβγαλε δύσκολα ο Σιαμπάνης.

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)

Κίτρινες: Φαμπιάνο 59’, Σούντγκρεν 93’ – Σαραμαντάς 26’, Ρόμανιτς 92’

ΑΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Σιαμπάνης, Σούντγκρεν, Λούμορ (76’ Γκάνεα), Φαμπιάνο, Μπράμπετς, Σάσα, Τζέγκο (69’ Ματίγια), Γκάμα, Μπερτόλιο (56’ Καμαρά) , Ιτούρμπε (46’ Ματέο Γκαρσία), Μάνος (56’ Εντιαγέ)

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοβ, Προβυδάκης, Σαραμαντάς, Τζανετόπουλος, Γκόλεμιτς, Τζανδάρης, Μπανγκούρα (91’ Τσούκαλος), Μπεχαράνο, Καραμάνος (72’ Αραμπούλι), Ταϊρόν (76’ Νούνιες), Ρόμανιτς

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Τρόπουλος, Αντέτζο, Ορτέγκα, Σκόνδρας, Βύντρα, Μανουσάκης.