Εθνικά Ποδόσφαιρο

Η ΑΕΚ «σκόνταψε» στη Λάρισα κι έμπλεξε…

Σοβαρή βαθμολογική απώλεια για την ΑΕΚ στην 18η αγωνιστική της Α’  Εθνικής, καθώς έμεινε στο 0-0 εναντίον της ΑΕΛ στη Λάρισα.

Ακίνδυνη επιθετικά η Ενωση, δεν μπόρεσε να διασπάσει την άμυνα των «Βυσσινί» κι έτσι ισοβαθμεί στην πρώτη θέση με τον Ολυμπιακό, όμως οι πρωταθλητές υποδέχονται αύριο Κυριακή (21/1) την Ξάνθη.
Οι επιλογές του Μανόλο Χιμένεθ αποσυντόνισαν την ΑΕΚ η οποία παρατάχθηκε με «πειραματική» ενδεκάδα, αντικαθιστώντας για ακόμα μία φορά τον βασικό της τερματοφύλακα! Αυτή τη φορά έπαιξε ο Μπάρκας, αντί για τον Τσιντώτα.
Παρότι είχε την κατοχή της μπάλας σε πολύ μεγάλο ποσοστό, η Ενωση παρουσίαζε σαφέστατη αδυναμία στον δημιουργικό τομέα και ως εκ τούτου όλη η επιθετική της παρουσία συνοψίζεται σε ένα σουτ του Μπακασέτα, με τη μπάλα να φεύγει ελάχιστα άουτ στο 34΄. Από την άλλη πλευρά η ΑΕΛ έπαιξε πολύ πιο έξυπνα, αφήνοντας χώρους και απειλώντας στις αντεπιθέσεις.
Οι γηπεδούχοι έκαναν αισθητή την παρουσία τους με Ναζλίδη και Κρίζμαν στο ξεκίνημα του β΄ ημιχρόνου, με το ματς όμως γρήγορα να βυθίζεται ξανά στη μετριότητα. Σκληρά μαρκαρίσματα, ένταση, πάθος ήταν τα κύρια χαρακτηριστικά όμως έλειπαν οι ευκαιρίες εκατέρωθεν.
Ο Χιμένεθ προχώρησε σε διορθωτικές κινήσεις, μία λογική (Μασούντ για να περάσει καμιά μπαλιά!) και μία… παράλογη με την αντικατάσταση του Μάρκο Λιβαγια, η οποία ωστόσο ίσως και να οφείλεται στον εκνευρισμό που έβγαζε ο Κροάτης.
Στο τελευταίο 20λεπτο οι φιλοξενούμενοι πίεσαν περιμένοντας να τους παρουσιαστεί η μεγάλη ευκαιρία απέναντι στην μαζική αμυντική γραμμή της ΑΕΛ. Μια ευκαιρία που δεν ήλθε ποτέ κι έτσι η επιθετικά ακίνδυνη ΑΕΚ, άφησε δύο πολύτιμους βαθμούς στη Λάρισα.

Διαιτητής: Σκουλάς (Μαγνησίας)
ΛΑΡΙΣΑ (Φυντάνης):
Μπόζοβιτς, Ρέντζας, Ζίζιτς, Γκόλιας, Γουάλας, Φατιόν, Λαγός, Ντέλετιτς (53΄λ.τρ. Μασούρας), Μιλοσάβλιεβιτς, Κρίζμαν (86΄ Χούμπτσεφ), Ναζλίδης (92΄ Περόνε)
ΑΕΚ (Χιμένεθ):
Μπάρκας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Μπακάκης, Κονέ, Μοράν, Λιβάγια (76΄ Κλωναρίδης), Χριστοδουλόπουλος (68΄ Μασούντ), Μπακασέτας, Αραούχο.
***  Αποβλήθηκε στο ημίχρονο ο μεγαλομέτοχος της ΑΕΛ, Αλέξης Κούγιας για διαμαρτυρία προς τους διαιτητές της αναμέτρησης. Ο Α. Κούγιας βρισκόταν στον αγωνιστικό χώρο καθώς είχε δηλωθεί ως μεταφραστής