Η Αναγέννηση Λαμίας έχασε από την πρωτοπόρο

Μια ακόμα νίκη πρόσθεσε στο ενεργητικό της η ΧΒΑ κερδίζοντας την Αναγέννηση Λαμίας με 74-51 κάνοντας ένα ακόμα αποφασιστικό βήμα όχι απλά για την πρώτη θέση αλλά για τη διαφορά ασφαλείας από τους διώκτες της και την απ’ ευθείας άνοδο στη Γ’ Εθνική!

Η ομάδα του Μπρατσιάκου πήρε δίκαια τη νίκη απέναντι στη μαχητική Αναγέννηση Λαμίας που τουλάχιστον στο α’ ημίχρονο προσπάθησε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι πάτησαν γκάζι από τη δεύτερη περίοδο και μετά, ξέφυγαν με 38-24 και 58-35 στο 30′ παίρνοντας άνετα τη νίκη.

Πρώτος σκόρερ της ΧΒΑ ο Κοσμετάτος με 14 (2), ενώ αξίζει να σημειωθεί η πρώτη συμμετοχή του «μικρού» Θανάση Καραστάθη για τους γηπεδούχους, που σκόραρε και 4 πόντους.

Διαιτητές: Τσάλλας-Θωμά.

Δεκάλεπτα: 19-14, 38-24, 58-35, 74-51.

ΧΒΑ (Μπρατσιάκος): Ντουζίδης 6 (2), Μπρατσιάκος 3 (1), Κοσμετάτος 14 (2), Κατσούλας 12 (12 ριμπ.), Καραστάθης 4, Χατζηστάμου 9, Τσιριμώκος 7 (1), Χοροζίδης 7, Πελεκούδας 10 (8 ριμπ.), Στεφάνου 2, Νεστορίδης, Τσουμάνης.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Φετοκάκης 4 (1), Σφυρής 2, Μπλέτσας, Διαμαντής 5, Νικολάου 6, Λάμπας 2, Πουλής 7, Φραγκιαδάκης 3 (1), Γκιρίτσης 12 (1), Τσακωνίτης 10 (1).