Η Αναγέννηση Λαμίας κέρδισε την πρωταθλήτρια της ΕΣΚΑΣΕ

Η Αναγέννηση Λαμίας επικράτησε στο ΔΑΚ Χαλκίδας της πρωταθλήτριας  ομάδας ΧΒΑ με σκορ 66-57 και ολοκλήρωσε με νίκη το πρωτάθλημα της Α’ ΕΣΚΑΣΕ.

Το ματς έγινε στην Ευβοϊκή πρωτεύουσα λόγω των αγώνων καράτε που διεξήχθηκαν αυτό το Σαββατοκύριακο  στο Χαλκιοπούλειο. Η ομάδα του Κώστα Κουμπούρα αγωνίστηκε στη Χαλκίδα ως γηπεδούχους και με την επικράτηση αυτή ολοκλήρωσε τη χρονιά χωρίς εντός έδρας ήττα!

Από την άλλη πλευρά η ΧΒΑ, γνώρισε την πιο γλυκιά ήττα καθώς είχε ήδη εξασφαλίσει την κατάκτηση του πρωταθλήματος και την άνοδο στην Γ’ Εθνική!

Η Αναγέννηση προηγήθηκε με 24-13 στην α’ περίοδο και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά με 32-26.

Η ΧΒΑ μείωσε μέχρι το καλάθι (52-50), με τους Λαμιώτες πιο έμπειρους να παίρνουν τελικά τη νίκη με 66-57 και την 3η θέση στο βαθμολογικό πίνακα!

Δεκάλεπτα: 24-13, 32-26, 46-40, 66-57.

Διαιτητές: Κωτσακόπουλος-Χατζής.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΛΑΜΙΑΣ (Κουμπούρας): Φετοκάκης 4, Σφυρής 8, Μπλέτσας 9 (1), Παρίσης 2, Νικολάου 4, Παπαγεωργίου 5 (1), Πουλής 5, Κεραμάρης 3 (1), Φραγκιαδάκης, Γκυρίτσης 24, Τσακωνίτης 2.

ΧΒΑ (Μπρατσιάκος): Σπύρου 2, Ντουζίδης 13 (1), Μπασινάς 3, Ζεμπίλης 4, Νεστορίδης 6 (1), Βογιατζής 5 (1), Δημηρόπουλος 3 (1), Παπανδρέου 2, Μπρατσιάκος 12 (3), Παναγιωτίδης 4, Αγκαλίου 3, Νικολάου.