Η Αταλάντη κυπελλούχος Φθιώτιδας 2018-2019!

Μετά την κατάκτηση του πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας, η Αταλάντη κατέκτησε σήμερα και το κύπελλο Φθιώτιδας, κερδίζοντας στον τελικό που έγινε στο ΔΑΚ Λαμίας το Νέο Κρίκελλο με 4-1.

Για την ομάδα του Μάκη Ζαχαρόπουλου ήταν η 4η συμμετοχή της σε τελικό της διοργάνωσης και η 3η επιτυχία της. Αντίθετα το συγκρότημα του Γιάννη Αποστόλου φτάνει για δεύτερη φορά σε τελικό χωρίς να καταφέρνει να πάρει τη νίκη.

Το σημερινό ματς παρακολούθησαν 500 περίπου φίλαθλοι, έγινε σε αθλητικό κλίμα και μετά από αρκετά χρόνια είχε πολλά γκολ.

Στο α’ ημίχρονο οι αντίπαλοι παρουσιάστηκαν ισοδύναμοι στον αγωνιστικό χώρο και μοιράστηκαν τις εντυπώσεις, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν. Στην επανάληψη οι παίκτες της Αταλάντης κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ, στο 59’ όταν ο Κλωτσοτήρας εκτέλεσε κόρνερ και ο Μπουγιώτας με κεφαλιά έγραψε το 1-0, κάνοντας στη συνέχεια πιο εύκολο το εργο για την ομάδα του.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Τζιβελέκης διπλασίασε τη διαφορά για τη Λοκρική ομάδα, η οποία στο 75’ κέρδισε πέναλτι (ανατροπή Τζιβελέκη από Συγγούνη) που μετέτρεψε σε γκολ ο Κλωτσοτήρας.

Οι νικητές πέτυχαν και 4ο τέρμα στο 88’ με τον Ηλιόπουλο, που είχε μπει πριν λίγα λεπτά στον τελικό.

Το Νέο Κρίκελλο μείωσε τη διαφορά στο 91’ με φάουλ του Δημητρέλη, ενώ λίγο νωρίτερα ο Λέντας είχε δοκάρι (82’).

Διαιτησία: Σουφλερός (Μαστρογιάννης-Ξεφλούδας)

4ος διαιτητής: Τσιάβος

ΑΤΑΛΑΝΤΗ (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Παπαγεωργίου, Σωτηρίου, Σακκάς, Μπάρκας, Καταραχιάς, Λυτάκης, Τσακανίκας (46’ Κλωτσοτήρας), Κραβαρίτης, Μπουγιώτας (76’ Τσανούλας), Τζιβελέκης (81’ Ηλιόπουλος), Πάππος (56’ Κωνσταντίνου)

ΝΕΟ ΚΡΙΚΕΛΛΟ (Γιάννης Αποστόλου): Γιοβάς, Ν. Λάππας (77’ Σαρρής), Φλέσσας, Ξηρομερίτης (81’ Θεοχάρης), Συγγούνης, Παπανάγνος, Καυκιάς, Γιάν. Λάππας, Λέντας, Παπαναστασίου (76’ Δημητρέλης) , Λατσούδας (57’ Μάνδαλος)

***  Μετά τη λήξη του ματς ο πρόεδρος της ΕΠΣ Φθιώτιδας Κώστας Σακελλάρης απένειμε στον αρχηγό της Αταλάντης Αλέκο Μπάρκα το κύπελλο της διοργάνωσης, ενώ ο βουλευτής Γιάννης Σαρακιώτης έδωσε το κύπελλο του φιναλίστ στον αρχηγό του Νέου Κρικέλλου Ταξιάρχη Συγγούνη.

***  Πριν την έναρξη του τελικού βραβεύτηκαν από την ΕΠΣ Φθιώτιδας ο αρχηγός της Εθνικής του EURO 2004 Θοδωρής Ζαγοράκης (την απονομή έκανε ο βουλευτής Χρήστος Σταϊκούρας), ο βετεράνος παράγοντας του Ολυμπιακού Λαμίας Παναγιώτης Τσιατσιάνης (απονομή από τον ταμία της ΕΠΣΦ Δημήτρη Νικολάου) και οι προπονητές του τελικού Μάκης Ζαχαρόπουλος της Αταλάντης (από τον Δημήτρη Νικολάου) και Γιάννης Αποστόλου του Νέου Κρικέλλου (από τον Αντιδήμαρχο Γιώργο Λάμπρου).

***  Παράλληλα  βραβεύτηκε από τον Δήμαρχο Λαμιέων Νίκο Σταυρογιάννη,  ο πρώτος σκόρερ της φετινής Α’ κατηγορίας, που δεν είναι άλλος από τον 37χρονο Κώστα Ρούσση.

***  Επίσης ο Σύνδεσμος πτυχιούχων προπονητών βράβευσε τον Μάκη Ζαχαρόπουλο (απονομή από τον πρόεδρό του Κώστα Φέκα) , για την κατάκτηση του πρωταθλήματος Α’ κατηγορίας, ενώ στους 4 διαιτητές του τελικού δόθηκαν αναμνηστικά για τη συμμετοχή τους στον αγώνα (από τον πρόεδρο της Επιτροπής Διαιτησίας Σπύρο Πουγκακιώτη, τον Αντιπεριφερειάρχη Κώστα Καραγιάννη, τον εντεταλμένο Δημοτικό Σύμβουλο για τις αθλητικές εγκαταστάσεις Θανάση Κλειτσάκη και τον Αντιδήμαρχο Λαμιέων Γιώργο Ζαγκανά).