Η Αταλάντη 1-0, συνεχίζει στο κύπελλο Ελλάδας!

Επόμενος αντίπαλος της Λοκρικής ομάδας ο Ολυμπιακός Βόλου, στο πλαίσιο της 3ης φάσης του θεσμού – Το «χρυσό» γκολ ο Τσακανίκας στο 84’ – Δοκάρι του Αργυρίου στο 81’ – Ντεμπούτο του Κώστα Μαλισσόβα στους νικητές

Η ομάδα της Αταλάντης συνεχίζει να εντυπωσιάζει στο κύπελλο Ελλάδας! Σήμερα το απόγευμα στο γήπεδό της μετά από πολύ καλή εμφάνιση στο α΄ ημίχρονο και κατά διαστήματα στην επανάληψη, νίκησε 1-0 τον αξιόμαχο Ατρόμητο Πάτρας και προκρίθηκε πανάξια στην 3η φάση της διοργάνωσης, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό Βόλου, επίσης στην έδρα της Λοκρικής πρωτεύουσας.

Η ομάδα του Μάκη Ζαχαρόπουλου  συνέχισε την ανοδική της πορεία και δείχνει μέρα με τη μέρα σημαντικά σημάδια βελτίωσης ενόψει του νέου πρωταθλήματος της Γ’  Εθνικής που θα κάνει πρεμιέρα την ερχόμενη Κυριακή. Στα αξιοσημείωτα να αναφέρουμε ότι η Αταλάντη έδωσε 2ο ματς στο θεσμό με ισάριθμες νίκες και μάλιστα χωρίς να δεχτεί γκολ! Επίσης σήμερα είχαμε την πρώτη εμφάνιση του νέου μεταγραφικού αποκτήματος της ομάδας, που δεν είναι άλλος από τον  26χρονο (10/6/1993) μέσο Κώστα Μαλισσόβα. Ο Λαμιώτης ποδοσφαιριστής αγωνίστηκε πέρυσι στον Αστέρα Ιτέας, ενώ φέτος ξεκίνησε στην Επισκοπή Ρεθύμνου. Μάλιστα κατάφερε μέσα σε τρεις εβδομάδες να αγωνιστεί σε δύο ομάδες για το κύπελλο Ελλάδας! Στις 25 Αυγούστου με την Επισκοπή (κέρδισε τον Ατσαλένιο 1-0) και σήμερα στην Αταλάντη.

Οι Πατρινοί παρά το γεγονός ότι αγωνίζονται στο τοπικό πρωτάθλημα της ΕΠΣ Αχα’ί’ας, παρουσιάστηκαν πολύ δυνατοί ειδικά στο α΄ ημίχρονο και πάλεψαν το ματς στα ίσια απέναντι στην Αταλάντη, δημιουργώντας ευκαιρίες για γκολ, όπως και οι γηπεδούχοι που είχαν μοιραίο παίκτη τον Γιάννη Αντωνίου ο οποίος τουλάχιστον σε δύο περιπτώσεις «άγγιξε» το γκολ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι δεν ξεκίνησαν το ίδιο καλά και για ένα περίπου 20λεπτο παρουσιάστηκαν υποτονικοί με καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά εκτός της περιοχής των Πατρινών.

Στα τελευταία λεπτά οι της Αταλάντης παρουσίασαν πάλι το καλό τους πρόσωπο, πίεσαν τον Ατρόμητο και κατάφεραν να πετύχουν το «χρυσό» γκολ στο 84’ όταν ο Χαϊκάλης βρέθηκε τετ α τετ με τον τερματοφύλακα, προσπάθησε να τον περάσει, η μπάλα κόντραρε και στρώθηκε στον επερχόμενο Τσακανίκα που με κοντινό σουτ έστειλε τη μπάλα στην κενή εστία…1-0.

Νωρίτερα, στο 81’ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Αργυρίου.

Διαιτητής: Ψυχούλας (Παγούρας-Δελής) Βοιωτίας

Κίτρινες: Τσακανίκας 84′, Σίδερης 89′ – Παπαδόπουλος, Τσιμπιτσής, Δενδρινός, Ανδρρεόπουλος

ΑΤΑΛΑΝΤΗ (Μάκης Ζαχαρόπουλος): Καπετάνος, Μακρόπουλος, Σακκάς, Σίδερης (60′ Αργυρίου), Ζυγογιάννης, Αντωνόπουλος, Τσακανίκας, Λυτάκης, Μαλισσόβας (78′ Δήμου), Αντωνίου, Χαϊκάλης (88′ Δουβάρας)

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΠΑΤΡΑΣ (Μίλαν Τσίρκοβιτς): Αθανασακόπουλος, Γερογιάννης, Β. Παπαγεωργίου (86′ Γκότσης), Παπαδόπουλος, Δενδρινός, Αγγελόπουλος, Τσιμπιτσής (88′ Σκόνδρας), Μαντάς (71’Ανδρεόπουλος), Κωστής, Ν. Παπαγεωργίου, Γραμματικόπουλος.

***  Δείτε στη συνέχεια τι δήλωσαν οι προπονητές των δύο ομάδων μετά το σημερινό ματς:

16:00  ΒΕΡΟΙΑ-ΔΙΑΓΟΡΑΣ

***  Δεν έχουν οριστεί οι αγώνες: Αταλάντη-Ολυμπιακός Βόλου, Νικητής (Πανσαμιακός-Αιολικός)-Κόρινθος και Νικητής ((Πανσαμιακός-Αιολικός)-Κόρινθος)-Νίκη Βόλου

***  Η κλήρωση για τους αγώνες της 4ης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας 2019-2020, θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 17/9/2019 και ώρα 12:00 στα γραφεία της Ελληνικής Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας στο Πάρκο Γουδή.