Εθνικά Ποδόσφαιρο

Η ατυχία και τα δοκάρια “έκλεψαν” τη νίκη από τον ΠΑΣ Λαμία

Με τα δοκάρια να έχουν ρόλο πρωταγωνιστή στην αναμέτρηση, Παναιτωλικός και ΠΑΣ Λαμία αναδείχθηκαν ισόπαλοι χωρίς γκολ στο Αγρίνιο για την 18η αγωνιστική της Α’  Εθνικής και παρέμειναν αμφότεροι στην «ουρά» της βαθμολογίας.

Οι Λαμιώτες αντικειμενικά θεωρούν τον εαυτό τους αδικημένο, αφού πέρα από τα δοκάρια, έχασαν εκπληκτικές ευκαιρίες με αποκορύφωμα την φάση του Καραμάνου στο 37’, ο οποίος κατάφερε να χάσει γκολ σε κενή εστία!

Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου παρουσιάζεται από ματς σε ματς φανερά βελτιωμένη και ανταγωνιστική και η βαθμολογική της ανάκαμψη είναι πλέον θέμα χρόνου, αφού και το ρόστερ παρουσιάζει σε μεγάλο ποσοστό πληρότητα και ποιότητα.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά, με τους φιλοξενούμενους να κερδίζουν μέτρα στο γήπεδο όσο περνούσε η ώρα. Οι δυνατές μονομαχίες στον χώρο του κέντρου και σ’ένα πολύ βαρύ γήπεδο από την πολύωρη βροχή, κυριάρχησαν στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, σε ένα παιχνίδι που παρά την έλλειψη γκολ δεν είχε να ζηλέψει σε τίποτα από σπουδαίες φάσεις.

Το παιχνίδι

Δυναμικό ξεκίνημα στο ματς για τον Παναιτωλικό, που μόλις στο 2’ λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ, αφού ο Βέργος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι του Επασί από πλεονεκτική θέση. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 9’, η Λαμία απάντησε με δικό της δοκάρι. Ο Μπα εκτέλεσε απευθείας φάουλ από πλαϊνή θέση, με την μπάλα να βρίσκει το οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει κόρνερ από το… κεφάλι του Κνετ.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν με την πίεση τους να κερδίσουν μέτρα στο γήπεδο, φτάνοντας δύο φορές πολύ κοντά στο να πετύχουν γκολ. Αρχικά, μετά από γύρισμα του Σκόνδρα, ο Καρμάνος πλάσαρε σε κενή εστία, με τον Τσότσαλιτς να εμφανίζεται από το πουθενά και να απομακρύνει. Ενώ στο 43’, ο Ρόμανιτς έπειτα από βολέ του Επασί, ξέφυγε στην πλάτη της άμυνας αστοχώντας σε τετ-α-τετ απέναντι στον Κνετ.
Τα δοκάρια συνέχισαν να πρωταγωνιστούν στην αναμέτρηση και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού λίγα λεπτά μετά την έναρξή του ο Τζανετόπουλος με πλασέ τράνταξε την εστία του Παναιτωλικού. Στην αμέσως επόμενη φάση (54’), ο Μάζουρεκ πήρε την μπάλα στον χώρο του κέντρου, διέσχισε το μισό γήπεδο, όμως το ψηλοκρεμαστό σουτ του κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Επασί.

Τέλος, ο Αζάντι πέντε λεπτά μετά το πέρασμά του στο παιχνίδι (75’), στόχευσε με κεφαλιά και πάλι το οριζόντιο δοκάρι του Γάλλου πορτιέρε των φιλοξενούμενων!
Στις καθυστερήσεις, ο Ρόμανιτς με ένα… σλάλομ πέρασε τρεις παίκτες των γηπεδούχων, με το σουτ του να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ, ενώ στην τελευταία φάση του ματς, ο Λιάβας έκανε κίνηση στο πρώτο δοκάρι ολομόναχος, αλλά η κεφαλιά του δεν βρήκε στόχο.

Φάσεις…

2′  Ο Μπαρμπόζα εκτελεί με το αριστερό, ο Βέργος πετάγεται στο πρώτο δοκάρι. Κάνει το πλασέ στην κίνηση. Η μπάλα στο αριστερό δοκάρι της εστίας της Λαμίας.

3′  Φάουλ κερδίζει ο Ταχάρ στη μεσαία γραμμή. Ο Μάσουρεκ εκτελεί έξυπνα και γρήγορα, ο Βέργος κάνει την κεφαλιά στην πλάτη της άμυνας της Λαμίας, η μπάλα άουτ

9′  Τρομερή εκτέλεση φάουλ από αριστερά με τον Αντάμα Μπα, η μπάλα στο δοκάρι κάτω από τη συμβολή, στην πλάτη του Κνετ και κόρνερ.

19′  Ο Αραμπούλι μπαίνει από αριστερά εντός περιοχής, ο Κωνσταντόπουλος απομακρύνει σε κόρνερ

33′  Ο Μπαρμπόζα γεμίζει για τον Βέργο, ο οποίος στρώνει με το στήθος την μπάλα στον Ντίας. Ο Ουρουγουανός κάνει το δεξί σουτ εκτός περιοχής, ο Επασί απομακρύνει προς τα πλάγια.

37′  Ο Σκόνδρας μπαίνει στην περιοχή, γυρίζει από δεξιά, ο Καραμάνος στέλνει την μπάλα πάνω στον Τσότσαλιτς που βρίσκεται στη γραμμή. Ο Καραμάνος είχε ολόκληρη εστία, αλλά έστειλε την μπάλα εκεί που βρισκόταν ο αμυντικός του Παναιτωλικού.

41′  Ο Μάσουρεκ μπαίνει από αριστερά στην περιοχή, χάνει την μπάλα, αλλά και την κόντρα από τον Αντέτζο.

43′  Ο Ρόμανιτς κινείται στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, κάνει και το πλασέ με το αριστερό, άουτ

52′  Εκτελείται φάουλ, η μπάλα στον αέρα, ο Τζανετόπουλος κάνει την προβολή, η μπάλα στη ρίζα της δοκού και στη συνέχεια απομακρύνει ο Βέργος.

54′  Ο Μάσουρεκ, προχώρησε για αρκετά μέτρα ανενόχλητος κάνει το σουτ, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ

74′  Ο Μπαρμπόσα εκτελεί το κόρνερ, ο Αζάντι πιάνει την κεφαλιά, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχεια μπλοκάρει ο Επασί

91′  Ο Ρόμανιτς κάνει τρομερή κοφτή ντρίμπλα, κάνει και το πλασέ από αριστερά, η μπάλα κοντράρει και φεύγει κόρνερ.

93′  Εκτελεί το φάουλ ο Μπαρμπόζα, ο Αζάντι βρίσκει την μπάλα με τον ώμο και η μπάλα άουτ.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (Δωδεκανήσου)

Κίτρινες: Τσότσαλιτς 29’, – Μπεχαράνο 23’, Συρογιάννης 39’ (γεν. αρχηγός Λαμίας), Σκόνδρας 55’, Τζανδάρης 64’, Μπιάρνασον 81’,

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Τραϊανός Δέλλας): Κνετ, Περέιρα (84’ Γιάκολιτς), Τσότσαλιτς, Κωνσταντόπουλος, Τσιγγάρας (69’ Αρσούρα), Λιάβας, Ντίας, Ταχάρ (84’ Ντάλσιο), Μπαρμπόσα, Μάζουρεκ (77’ Αριγίμπι), Βέργος (69’ Αζάντι).

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Επασί, Σκόνδρας, Ορτέγκα, Τζανετόπουλος, Αντέτζο, Μπεχαράνο, Ανταμά Μπα (34’ λ.τρ. Καραμάνος), Τζανδάρης (67’ Μπιάρνασον), Ταϊρόν (78’ Προβυδάκης), Αραμπούλι (78’ Πίτι), Ρόμανιτς,

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν και οι: Θεοδωρόπουλος, Βλάχος, Παλαβαντισβίλι, Βασιλακάκης, Σαραμαντάς.