Η Γαλλία 4-3, πέταξε έξω την Αργεντινή

Ίσως στο καλύτερο ματς του Μουντιάλ μέχρι τώρα, η  Γαλλία με μεγάλο πρωταγωνιστή τον «σούπερ» Κιλιάν Εμπαπέ, πήρε πανάξια πρόκριση στους «8», με το 4-3 απέναντι στην Αργεντινή που τα έδωσε όλα. Έδειξε «εφτάψυχη» κι έφτασε πολύ πάνω από το όριο των δυνατοτήτων της. Λίγο ήθελε για την τεράστια ανατροπή με δυο γκολ στις καθυστερήσεις!

Ο 19χρονος Εμπαπέ, με τα δύο τέρματα που πέτυχε,  έγινε ο νεότερος  σκόρερ της Γαλλίας σε Παγκόσμιο Κύπελλο. Όταν η παρέα του Ζιντάν το σήκωνε το καλοκαίρι του 1998, ο επιθετικός της Παρί, ήθελε ακόμη πέντε μήνες για να βγει από την κοιλιά της μητέρας του…

To ποδόσφαιρο δεν είναι το πιο δίκαιο άθλημα, αλλά ενίοτε… είναι. Το απόγευμα του Σαββάτου στο Καζάν, σε κάποια φάση φάνηκε πως ένα ψυχωμένο «μπουλούκι» αποτελούμενο από εννιά μέτριους συν τους Μέσι και Ντι Μαρία, αλλά και με «βαριά» φανέλα, μπορούσε να νικήσει μια ομάδα πληρέστατη, γεμάτη ποιότητα, που σε κάποια φάση άφησε υποψίες πως μπορεί να το έχανε… σε προσωπικότητα.

Αλλά  όταν η Γαλλία έβγαλε και αυτό στο γήπεδο κι αντέδρασε στην αναπάντεχη εξέλιξη που είχε πάρει το ματς, το ποδόσφαιρο έγινε ένα πιο δίκαιο άθλημα.

Μπορεί να έχει τον καλύτερο παίκτη στον κόσμο τα τελευταία χρόνια, μπορεί να είναι η Αργεντινή, αλλά  με τέτοιο έλλειμμα ποιότητας στην άμυνα και στο κέντρο και με έναν προπονητή …αλλού γι’ αλλού, η  ομάδα του Μέσι ίσως και να ξεπέρασε τα όρια της. Είχε πολύ τύχη μέχρις ενός σημείου στο ματς, αλλά θα χρειαζόταν τελικά πάρα πολύ περισσότερη.

Το γκολ από πέναλτι του Γκριεζμάν μόλις στο 13′, μετά από την εκπληκτική προσπάθεια του Εμπαπέ και την ανατροπή από τον Ρόχο, δεν το εκμεταλλεύτηκε καλά το συγκρότημα του Ντεσάν. Έδωσαν πολύ χώρο στην Αργεντινή, προφανώς ψάχνοντας την κόντρα και ποντάροντας στις αργές επιστροφές των  αντίπαλων χαφ, αλλά ξέχασαν πως υπήρχαν και ένας δυο παίκτες απέναντι τους, που κάτι μπορούσαν να κάνουν.

Έτσι, παρά το ότι ευκαιρίες δεν υπήρχαν, ένα εκπληκτικό σουτ του Ντι Μαρία έξω από την περιοχή, έκανε τη ζημιά κι έδωσε ελπίδα σε μια ομάδα που έως τότε έπαιζε περισσότερο ξύλο κι έκλεισε το ημίχρονο με τέσσερις κίτρινες.

Νέο σοκ για τους Γάλλους τρία λεπτά μέσα στο δεύτερο ημίχρονο, όταν στην εξέλιξη στημένης φάσης, από σουτ του Μέσι, η μπάλα κόντραρε στον Μερκάδο, άλλαξε πορεία κι έγινε το 1-2! Όλοι σκέφτηκαν τα περί «βαριάς» φανέλας κλπ. Για εννιά λεπτά. Τόσο κράτησε το θαύμα.

Μέσα σε 11 λεπτά οι Γάλλοι που έβγαλαν «άντερα» και αποφασιστικότητα, έβαλαν τους Αργεντινούς μέσα και λίγο έξω από την περιοχή τους κι άρχισαν να …πυροβολούν.

Εκπληκτικό σουτ του Παβάρ και 2-2 στο 57΄, «χορός» του Εμπαπέ και συρτό σουτ μέσα από το «κουτί» για το 3-2 στο 64΄ και μια φοβερή επίθεση που ξεκίνησε από τον Λιορίς κι έφτασε στην εκτέλεση πάλι από τον Εμπαπέ,  χωρίς να ακουμπήσει την μπάλα αντίπαλος, στο 68′. Με συνοπτικές διαδικασίες το 4-2.

Μια μεγάλη ευκαιρία από τον Μέσι καθώς μπαίναμε στο  τελευταίο δεκάλεπτο, ήταν σαν το σύνθημα για μια τελευταία απελπισμένη προσπάθεια για τους Αργεντινούς. Ακολουθεί η κεφαλιά του Αγκουέρο στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, που έκανε το 4-3 κι έδωσε δραματικό τόνο στο φινάλε.

Για να φτάσει μια …ανάσα από την ισοφάριση στο τελευταία φάση του ματς, με τον Φάζιο να μη βρίσκει καλά τη μπάλα και να την στέλνει άουτ  από το ύψος της μικρής περιοχής.

ΓΑΛΛΙΑ (Ντεσάν): Λιορίς, Παβάρ, Βαράν, Ουμτιτί, Ερνάντες, Καντέ, Ματουϊντί(75΄Τολισό), Εμπαπέ(88΄Τοβέν), Πογκμπά, Γκριεζμάν(84΄Φεκίρ), Ζιρού

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ (Σαμπάολι): Αρμάνι, Μερκάδο, Ρόχο(46΄Φάζιο), Οταμέντι, Ταγλιαφίκο, Μαστσεράνο, Μπανέγα, Ντι Μαρία, Πέρεζ(66΄Αγκουέρο), Παβόν(75΄Μέσα), Μέσι