Η… γκαντεμιά χτύπησε κόκκινο στον ΠΑΣ Λαμία!

Ένα παιχνίδι που ήταν ουσιαστικά δικό του και το οποίο αν δεν το κέρδιζε, θα έπαιρνε την ισοπαλία, κατάφερε κι έχασε απόψε στις καθυστερήσεις ο ΠΑΣ Λαμία, στο «Κλ. Βικελίδης» χάνοντας από τον Άρη με 1-0, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Α’  Εθνικής.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση μέσα στο «σπίτι» του Άρη (παρά την εμφανέστατη απουσία του Μπλάζιτς) και κατά διαστήματα έδειχνε ότι η νίκη ήταν θέμα χρόνου, αφού ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς. Όμως η κακοδαιμονία που την κυνηγάει  τον τελευταίο καιρό «χτύπησε» για μία ακόμη φορά με αποτέλεσμα να μην πάρει τίποτε από ένα ματς που άξιζε να το κερδίσει!

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Τελικά δεν πέτυχε γκολ για… 7ο ματς και στο 93’ δέχτηκε το τελειωτικό χτύπημα, δεχόμενη ένα τέρμα από το πουθενά! Πλέον η Λαμία χρειάζεται να συνοδεύσει τις καλές εμφανίσεις και με νίκες ώστε να ανακάμψει βαθμολογικά και ψυχολογικά κι αυτό αναμένεται να γίνει το επόμενο διάστημα που έχει 4 σερί εντός έδρας παιχνίδια τα οποία είναι στα μέτρα της και πρέπει να τα πάρει (με Παναθηναϊκό, Ατρόμητο, Απόλλωνα  Σμύρνης, Παναιτωλικό).

Το παιχνίδι, που είχε αντιπάλους δύο από τους καλύτερους Έλληνες προπονητές, ήταν πολύ δυνατό με σκληρές μονομαχίες και μ΄ έναν διαιτητή που συνήθως τιμωρούσε τους Λαμιώτες κι έδινε «άφεση αμαρτιών» στους παίκτες του Άρη που αντιμετώπισαν αντιαθλητικά, σε αρκετές περιπτώσεις, ειδικά τους Μπερτόλιο και Μπαράλες.

Παράλληλα είχε αρκετά σφυρίγματα που φανέρωσαν ότι μεροληπτούσε υπέρ των γηπεδούχων. Οι εχθρικές διαιτησίες συνεχίζονται για τους Λαμιώτες, που δυστυχώς δεν αντιδρούν όσο θα έπρεπε σε επίπεδο ΠΑΕ και είναι απορίας άξιο γιατί γίνεται αυτό…

Αξίζει να αναφέρουμε ότι ο Άρης είχε να νικήσει στο γήπεδό του από τις 30 Σεπτέμβρη!

Στο α’ ημίχρονο η πιο αξιόλογη στιγμή ήταν στο 14’ όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ματίγια και κεφαλιά του Βέλεθ ο Σαράνοφ αντέδρασε εξαιρετικά και απέκρουσε.

Τρεις φάσεις της προκοπής είχε το β’ ημίχρονο μέχρι το γκολ. Οι δύο ήταν για τον ΠΑΣ Λαμία, η μία για τον Άρη.

Στο 64’ ο Μπερτόλιο έκανε το σουτ με το δεξί από το ύψος της περιοχής, αλλά ο Κουέστα σωτήρια απομάκρυνε σε κόρνερ. Στο 71’, ο Μπαράλες δεν μπόρεσε με προβολή από το κέντρο της περιοχής του Άρη να αξιοποιήσει τη σέντρα του Επστάιν και να νικήσει τον Κουέστα. Για τους «κίτρινους» απείλησε ο Γιουνές. Στο 79′ ο Ντιγκινί βγήκε από αριστερά, έκανε τη σέντρα, ο Γιουνές στο πρώτο δοκάρι δεν μπόρεσε να σκοράρει.

2′ Σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου από δεξιά, ο Μπαράλες δεν μπορεί να πιάσει την κεφαλιά.

14′ Κόρνερ για τον Άρη. Εκτελεί ο Ματίγια, ο Βέλεθ πιάνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι, ο Σαράνοβ αποκρούει.

32′ Ο Τομάς περνά όποιον βρίσκει στη μεσαία γραμμή, δίνει στον Βασιλαντωνόπουλο, εκείνος κάνει τη σέντρα, αλλά κανείς συμπαίκτης του δεν βρίσκεται στην πορεία της μπάλας.

39′ Σέντρα του Μενέντεθ από αριστερά, ο Σαράνοβ δεν έχει πρόβλημα να μπλοκάρει.

57′ Σουτ του Μπερτόλιο με το δεξί εκτός περιοχής, ο Κουέστα με διπλή προσπάθεια μπλοκάρει.

60′ Ο Βαλεριάνος κάνει τη σέντρα από αριστερά, η μπάλα κοντράρει, αλλά ο Σαράνοβ ελέγχει τη φάση.

64′ Ο Μπερτόλιο κάνει το σουτ με το δεξί εντός περιοχής, ο Κουέστα εντυπωσιακά, όσο κι αποτελεσματικά, απομακρύνει σε κόρνερ.

66′ Ο Ματέο Γκαρσία προσπαθεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από δεξιά, ο Σαράνοβ απομακρύνει σε κόρνερ.

68′ Σέντρα του Βασιλαντωνόπουλου από δεξιά, δεν μπορεί ο Μπαράλες να πιάσει την κεφαλιά.

71′ Ο Μπαράλες δεν μπορεί από κοντά να νικήσει τον Κουέστα. Προβολή, η μπάλα λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της εστίας του Κουέστα.

78′ Συρτή σέντρα του Ντιγκινί από αριστερά, ο Σαράνοβ μπλοκάρει.

79′ Ο Ντιγκινί βγαίνει από αριστερά, κάνει τη σέντρα, ο Γιουνές στο πρώτο δοκάρι δεν μπορεί να σκοράρει.

93′ Φάουλ του Ασίγκμπα στον Βαλεριάνο από αριστερά. Ο Ματίγια εκτελεί το φάουλ, η μπάλα περνά από όλους, ο Σαράνοβ δείχνει να αιφνιδιάζεται, η μπάλα στα δίχτυα…1-0

Διαιτητής: Μανούχος (Αργολίδας)

Κίτρινες: Ιντζόγλου 37’ – Μπερτόλιο 11’, Τομάς 49’, Πλιάτσικας 59’,  Βασιλαντωνόπουλος 62’, Μπαράλες 81’, Ασίγκμπα 92’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοβ, Βασιλαντωνόπουλος, Βάντερσον, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Τομάς (64’ Επστάιν), Μπαράλες,  Μπερτόλιο (90’ Σκόνδρας), Καραμάνος (85’ Ασίγκμπα)

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Κωνσταντινίδης, Βαλεριάνος, Δεληζήσης, Βέλεθ, Ιντζόγλου, Ματίγια, Μαρτίνες (63’ Γιουνές), Μπρούνο Γκάμα (13’ Μενέντεζ -85’ Παυλίδης), Ματέο Γκαρσία, Ντιγκινί

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Μελίσσας, Καρυπίδης, Ρόμανιτς, Μπουλούλης. Εκτός 18άδας έμειναν οι: Τσούκαλος, Καραγκούνης.