Εθνικά Ποδόσφαιρο

Η… κατάρα της Νέας Σμύρνης χτύπησε πάλι τον ΠΑΣ Λαμία

Εξαιρετικά άτυχος στάθηκε απόψε ο ΠΑΣ Λαμία στη Νέα Σμύρνη, χάνοντας ένα δικό του ματς, που αν δεν μπορούσε να το κερδίσει, την ισοπαλία την είχε στο τσεπάκι του. Τελικά ο Πανιώνιος κατάφερα να πετύχει ένα γκολ στο 85’ και να πάρει μια ανέλπιστη νίκη, στο ματς που ολοκλήρωσε την 11η αγωνιστική του πρωταθλήματος Α’  Εθνικής.

Το συγκρότημα του Μάκη Χάβου ήταν φανερά καλύτερο για μία ώρα, δημιούργησε σπουδαίες ευκαιρίες για να πάρει το τρίποντο, αλλά τελικά όχι μόνο δεν τα κατάφερε, αλλά έχασε το ματς, μετά από ένα σερί 7 θετικών αποτελεσμάτων. Αξίζει να σημειώσουμε ότι στο ίδιο γήπεδο, πέρυσι η Λαμιώτικη ομάδα έχασε πάλι με 1-0 στα τελευταία λεπτά και μάλιστα με πέναλτι!

Είναι γεγονός πάντως ότι στα τελευταία λεπτά φάνηκε η ελλειπής προετοιμασία ορισμένων παικτών και φυσικά τα… εγκλήματα του καλοκαιριού!

Η πρώτη μεγάλη φάση στο παιχνίδι καταγράφηκε στο 5’, όταν ο Μασούρας βγήκε απέναντι στον Σαράνοφ, όμως ο Σέρβος απέκρουσε το τετ α τετ! Αυτή πάντως ήταν και η μόνη σημαντική φάση για τους γηπεδούχους, που έκτοτε επιθετικά μέτρησαν μόνο λάθη και κακές επιλογές, δίχως νεύρο.

Αντίθετα ο ΠΑΣ Λαμία αρχικά συντηρητικά και στη συνέχεια με περισσότερη πίστη έβγαινε στην επίθεση απειλώντας.

Στο 24’ ο Μπερτόλιο έπιασε δυνατό σουτ από αριστερά στην περιοχή, δοκιμάζοντας την ετοιμότητα του Κότνικ, που απέκρουσε εντυπωσιακά, ενώ στο 27’ οι φιλοξενούμενοι έχασαν σπουδαία ευκαιρία, όταν ο Μπερτόλιο έκανε όμορφη κάθετη πάσα αριστερά στον Επστάιν, που γύρισε τη μπάλα παράλληλα και πολύ κοντά στη γραμμή του Κότνικ, ο οποίος τη βρήκε και μετά το δοκάρι την έστειλε σε κόρνερ.

Στο 37′ ο Μπερτόλιο «τσίμπησε» τη μπάλα προ του Ντομίνγκες και μπήκε από αριστερά στην περιοχή, με τον Κότνικ να μπλοκάρει χαμηλά το πλασέ του. Με αυτή την ευκαιρία έκλεισε το πρώτο μέρος.

Με την έναρξη του β’ ημιχρόνου ο  Μπερτόλιο ανάγκασε σε άλλη μια επέμβαση, με τα πόδια αυτή τη φορά, του Κότνικ στο 50’. Τρία λεπτά αργότερα (53’) ξανά ο τερματοφύλακας του Πανιωνίου έπεσε και έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό σουτ χαμηλά του Δημούτσου, ενώ ο Μπαράλες στην επόμενη φάση μετά την εκτέλεση του Επστάιν έστειλε τη μπάλα με κεφαλιά διαγώνια άουτ.

Στο 76′ η καλύτερη στιγμή του Πανιώνιου, με τον Σαράνοφ να αποκρούει την εντυπωσιακή προσπάθεια του Κούρντι.

Τελικά ωστόσο το «πλήρωσε» στο 85’, με τον Μασούρα να ανοίγει το σκορ με περιπετειώδες τρόπο και να διαμορφώνει το τελικό 1-0.

5′ Ο Μασούρας από την εκπληκτική πάσα του Ντουρμισάι δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο γκολκίπερ.

10′ Σέντρα από τον Καραμάνο, ο Μπαράλες έπιασε την κεφαλιά όμως δεν βρήκε στόχο.

24′ O Μπερτόλιο έπιασε ένα εξαιρετικό σουτ από πλάγια, όμως ο Κότνικ είπε “όχι” με σωτήρια επέμβαση.

26′ Ο Μπερτόλιο έβγαλε τη πάσα στον Επστάιν, ο Γερμανός από θέση για γκολ πλάσαρε άουτ.

37′ Μία ακόμη προσπάθεια για γκολ από τη Λαμία, πάλι με τον Μπερτόλιο που σούταρε και μπλόκαρε ο Κότνικ.

49′ Κοντινό πλασέ από τον Μπερτόλιο απέκρουσε ο Κότνικ.

53′ Κόρνερ για τη Λαμία, ο Μπαράλες πιάνει τη κεφαλιά ολομόναχος, η μπάλα κατέληξε μόλις άουτ.

60′ Πρώτη ευκαιρία του Πανιωνίου μετά το 5′ με σουτ του Σιντί Αλί το οποίο δεν δυσκολεύτηκε να αποκρούσει ο Σαράνοβ.

64′ Φάουλ από τον Κούρντι, η μπάλα μόλις άουτ.

76′ Ο Κούρντι επιχείρησε κάτι σαν σέντρα σουτ, όμως ο Σαράνοβ ήταν σε ετοιμότητα

78′ Ο Ντουρμισάι από καλή θέση σούταρε πάνω στον Οσμάν

85’ Ο Ντομίνγκες σέντραρε από δεξιά, ο Ντουρμισάι επιχείρησε ψαλιδάκι, η μπάλα κόντραρε και πήγε στον Μασούρα που σούταρε πάνω στον πεσμένο συμπαίκτη του και κατέληξε στα δίχτυα του Σαράνοφ…1-0

89′ Τεράστια ευκαιρία για τον Αντέτζο! Η Λαμία κοντά στο 1-1, αλλά το σουτ του            Νιγηριανού κεντρικού αμυντικού  κόντραρε και πέρασε κόρνερ.

94′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Καμαρά που χάθηκε

Διαιτητής: Φωτιάς (Πέλλας)

Κίτρινες: Πιρίς 41’, Οικονομίδης 54’, Κούρντι 95′ –  Δημούτσος 13’, Σκόνδρας 56’, Αντέτζο 63’, Πλιάτσικας 65’

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Ζοζέ Ανιγκό): Κότνικ, Κούρντι, Μπανανά, Ντομίνγκες, Κότσιτς, Κεϊτά, Πίρις (55’ Σίντι Άλι), Τσιλούλης (46’ Καμαρά), Οικονομίδης (91’ Παπαγεωργίου), Μασούρας, Ντουρμισάι

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μάκης Χάβος): Σαράνοφ, Σκόνδρας, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Δημούτσος (71’ Οσμάν), Βασιλαντωνόπουλος, Επστάιν (81’ Ρόμανιτς), Μπαράλες, Μπερτόλιο (82’ Καραγκούνης), Καραμάνος

***  Στον πάγκο ήταν ακόμη οι: Μελίσσας, Μαστούρ, Παπαργυρίου, Αναστασιάδης. Εκτός 18άδας οι Μπουλούλης και Τσούκαλος.