Η Λάρισα στο 89’ «τιμώρησε» τον ΠΑΟΚ

Σε ένα κακό παιχνίδι, ο ΠΑΟΚ εκμεταλλεύτηκε το καλό τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους και προηγήθηκε με γκολ του Μάτος (44’), ωστόσο η παθιασμένη ΑΕΛ πήρε την ισοπαλία με γκολ του Κρίζμαν (89’).

Ούτε τώρα μπόρεσε ο ΠΑΟΚ να πάρει το πρώτο διπλό του. Κόντρα στην παθιασμένη ΑΕΛ δεν μπόρεσε νε εκμεταλλευτεί το προβάδισμα που πήρε στο τέλος του πρώτου μέρους και με πολύ κακή παρουσία στο δεύτερο βρέθηκε στο φινάλε να χάνει το τρίποντο. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την έδρα τους, έβγαλαν πολύ πάθος και μπόρεσαν να καλύψουν τα πολλά κενά που έχουν ως ομάδα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν σε κακή βραδιά πολλά μεγάλα αστέρια τους, κυρίως μεσοεπιθετικά και το πλήρωσαν.

Φυσικά, δεν μπορεί να δικαιολογήσει την απώλεια των βαθμών η τραβηγμένη  αποβολή του Κουλούρη στο 87’.

Η ανασκόπηση του αγώνα

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με διάθεση να κυριαρχήσει στο παιχνίδι. Η πρώτη καλή φάση στον αγώνα ήρθε στο 7’  όταν ο Ελ Καντουρί σούταρε έξω από την περιοχή και απέκρουσε ο Μπόζοβιτς. Στο 16’  ήρθε η «απάντηση» της ΑΕΛ με καλοχτυπημένο, συρτό, φάουλ, με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του Ρέι.

Η ΑΕΛ ήταν άτυχη, καθώς στο 24’ έχασε με τραυματισμό τον Γιοβάνοβιτς (τέσσερα λεπτά πριν βρέθηκε στο έδαφος να σφαδάζει στους πόνους πιάνοντας το γόνατό του μετά από μονομαχία με τον Πρίγιοβιτς) και τη θέση του πήρε ο Φάρκας. Ο Λουτσέσκου έψαχνε την καλή τελική αλλάζοντας συνεχώς θέσεις σε Ελ Καντουρί (πήγε ακραίος) και Πέλκας, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Το δίλεπτο που ο Βιεϊρίνια άγγιξε το γκολ

Η μεγάλη φάση ήρθε στο 39’  για τον ΠΑΟΚ, όταν ο Λέοβατς σέντραρε από τα αριστερά και ο Βιεϊρίνια μόνος μέσα στην περιοχή έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Στο επόμενο λεπτό, ο Πορτογάλος πήρε μία έξοχη ασίστ από τον Μαουρίσιο, κοντρόλαρε, αλλά το γυριστό σουτ που επιχείρησε δεν είχε αποτέλεσμα (η μπάλα έφυγε άουτ) και στο 41’  ο Πέλκας με ασθενές πλασέ δεν δυσκόλεψε τον Μπόζοβιτς Στο 43’ ο ΠΑΟΚ κινδύνεψε από γλίστρημα του Ρέι, αλλά η άμυνά του αντέδρασε σωστά.

Σούπερ εκτέλεση από Μάτος

Στο 44’  ο ΠΑΟΚ άνοιξε ο σκορ με τον φοβερή εκτέλεση του Λέο Μάτος , μετά από μία καταπληκτική μακρινή μπαλιά του Βιεϊρίνια. Παρότι δεχόταν την πίεση αντιπάλου, ο Βραζιλιανος «εκτέλεσε» τον Μπόζοβιτς με το αριστερό, στέλνοντας τη μπάλα στην δεξιά γωνία της εστίας του.

Κοντά στην ισοφάριση η ΑΕΛ

Το δεύτερο μέρος άρχισε χωρίς να ανέβει ο ρυθμός του αγώνα, ωστόσο, οι γηπεδούχοι στο 56’  έφτασαν κοντά στην ισοφάριση. Ο Αγκάνοβιτς εκτέλεσε φάουλ από τα αριστερά ο Λεοζίνιο, έκανε το πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Το ματς παρέμεινε κακό στη συνέχεια, πήγε πολύ στη δύναμη και στο τέλος είχε και αποβολή με απευθείας κόκκινη κάρτα στον Κουλούρη για αγκωνιά του στον Άντονι.

Ζήτησε πέναλτι στο 68′ ο Μάτος

Στο 68ο λεπτό, έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Βεϊρίνια από τα αριστερά, η μπάλα πέρασε απ’ όλους και κατέληξε άουτ. Ο Μάτος μπήκε στην φάση για να πιάσει την κεφαλιά υπό την επιτήρηση του Ρέντζα, αλλά δεν τα κατάφερε και πέρασε άουτ. Στην συγκεκριμένη φάση, δέχτηκε μαρκάρισμα ο Βραζιλιάνος και ζήτησε πέναλτι, αλλά ο διαιτητής Κατσικογιάννης δεν έδειξε την άσπρη βούλα.

Η ψυχωμένη Λάρισα έφτασε στην ισοφάριση

Τελικά, οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τον εκνευρισμό που προκλήθηκε στους φιλοξενούμενους για την υπερβολική αποβολή του Κουλούρη και  με πλασέ του Κρίζμαν μέσα από την περιοχή ισοφάρισαν σε 1-1 στο 89’ (δεν μπόρεσε να αποσοβήσει το γκολ ο Μάτος).

Μάλιστα, στο φινάλε του αγώνα έψαξε και το γκολ της ανατροπής με τον Περόνε να μπαίνει στην περιοχή, να σουτάρει από πλάγια θέση και ο Ρέι να μπλοκάρει.

Το σφύριγμα της λήξης του αγώνα βρήκε τον Ραζβάν Λουτσέσκου, ανθρώπους του ΠΑΟΚ και της ΑΕΛ να πέφτουν όλοι πάνω στον διαιτητή Κατσικογιάννη και η ένταση που επικράτησε εκτονώθηκε λίγα λεπτά αργότερα.

Διαιτητής: Αλέξανδρος Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Κόκκινη: Κουλούρης 87’

ΛΑΡΙΣΑ (Φυντάνης): Μπόζοβιτς, Γουάλας, Γιοβάνοβιτς (24’ λ.τ. Φάρκας), Ζίζιτς, Ρέντζας, Άντονι, Αγκάνοβοτς, Λεοζίνιο (76’  Περόνε), Κρίζμαν, Ντέλετιτς, Ναζλίδης (84’  Μασούρας)

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Ρέι, Μάτος, Βαρέλα, Σαμπράνο, Λέοβατς, Μαουρίσιο, Τσίμιροτ, Ελ Καντουρί, Πέλκας (63’  Σάχοβ), Βιεϊρίνια (85’  Μακ), Πρίγιοβιτς (71’  Κουλούρης).

Ο Κούγιας έφτυσε τον Ελ Καντουρί που “τρελάθηκε”

Με το σφύριγμα της λήξης ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον ΠΑΟΚ ο Ελ Καντουρί είχε λεκτικό διαπληκτισμό με μέλος της ομάδας της Λάρισας και ο Αλέξης Κούγιας έφτυσε τον μέσο της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Ένας μικρός χαμός έγινε με τη λήξη του αγώνα στη Λάρισα ανάμεσα στην ΑΕΛ και τον ΠΑΟΚ με αρνητικό πρωταγωνιστή τον Αλέξη Κούγια ο οποίος έφτυσε τον Ελ Καντουρί στο πρόσωπο.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Με το σφύριγμα της λήξης ο μέσος του ΠΑΟΚ κατευθύνθηκε προς τον πάγκο της ΑΕΛ και είχε λεκτικό διαπληκτισμό με τον τεχνικό διευθυντή της ΑΕΛ, Βασίλη Βάνη, με τους δυο τους να βρίζονται και τον πρώτο όπως φαίνεται στα τηλεοπτικά πλάνα να του λέει: “F@@k Off”.

Τότε ο Κούγιας που ήταν στο πάγκο της Λάρισας γύρισε προς τον Ελ Καντουρί και όπως φαίνεται και στη κάμερα του είπε: “Ποιον βρίζεις, ποιον βρίζεις” και εν συνεχεία τον έφτυσε. Κάτι που φάνηκε ξεκάθαρα στο πλάνο της “NOVA”.

Ο Ελ Καντουρί τρελάθηκε με την ενέργεια του ισχυρού άνδρα της Λάρισας και ακολούθησε μια σύρραξη αφού ο μέσος του ΠΑΟΚ ήθελε να πάει προς τον άνθρωπο που τον έφτυσε αλλά ευτυχώς παρενέβησαν οι ψυχραιμότεροι και το επεισόδιο δεν πήρε διαστάσεις.

Όπως είναι λογικό ο Αλέξης Κούγιας θα κληθεί σε απολογία και φυσικά αντιμετωπίζει βαρύτατες ποινές τόσο για τον ίδιο όσο και για την ομάδα του.

Εξαρτάται βέβαια και με το άρθρο το οποίο θα κληθεί αλλά κινδυνεύει να τιμωρηθεί και να μείνει μακριά από τους αγωνιστικούς χώρους 1 έως 6 μήνες και φυσικά το πρόστιμο θα είναι από 5.000 έως 40.000 ευρώ. Επίσης η συγκεκριμένη ενέργεια επιφέρει τιμωρία και στην ΑΕΛ που μπορεί να φτάσει τις 90.000 ευρώ.

Σαββίδης για Κούγια: “Συμπεριφορά για ψυχίατρο”

Επίθεση από τον Ιβάν Σαββίδη στον Αλέξη Κούγια για την “τριτοκοσμική εικόνα στο γήπεδο της Λάρισας” στην εκτός έδρας αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με την ΑΕΛ.

Εξοργισμένος εμφανίστηκε ο Ιβάν Σαββίδης από τη γενικότερη συμπεριφορά σε βάρος της ομάδας του ΠΑΟΚ στο AEL FC Arena και ειδικότερα από τον τρόπο που αντέδρασε σε βάρος του Ελ Καντουρί ο Αλέξης Κούγιας.

Η θέση του μεγαλομετόχου του  ΠΑΟΚ, όπως μεταφέρθηκε στους συνεργάτες του, για το επεισόδιο στη λήξη του ματς: “Αυτό που είδα σήμερα να συμβαίνει στο γήπεδο της Λάρισας είναι μια τριτοκοσμική εικόνα. Αν δεν ντρέπεται ο ιδιοκτήτης της ΑΕΛ για τη δική του συμπεριφορά, οφείλουν τα αρμόδια όργανα της ΕΠΟ και της Α’  Εθνικής να τον συνετίσουν.

Φτάνει με τη συμπεριφορά του που ίσως χρήζει ψυχιατρικής πραγματογνωμοσύνης. Βλέποντας τον αγώνα εξοργίστηκα πολύ περισσότερο γιατί οι επιθέσεις στους ποδοσφαιριστές μας ήταν αναίτιες. Δεν θα αφήσω να περάσει ατιμώρητη αυτή η συνειδητή απουσία ασφάλειας γύρω από την ομάδα μου, από τους διοργανωτές του αγώνα. Δεν δέχομαι καν καμία συγγνώμη για τέτοιες εγκληματικές αμέλειες. Υπάρχουν κανόνες και πρέπει να εφαρμοστούν σκληρά για όλους.”

Νίκησε ο Παναθηναϊκός

Την ώρα που οι διοικητικές εξελίξεις τρέχουν στο «τριφύλλι», οι παίκτες του Μαρίνου Ουζουνίδη επικράτησαν με 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα.

Σε ένα γεμάτο γήπεδο, όπου οι οπαδοί του Παναθηναϊκού έστειλαν το δικό τους μήνυμα στη διοίκηση του συλλόγου, οι ποδοσφαιριστές του «τριφυλλιού» κατάφεραν με δύο γρήγορα τέρματα να πάρουν το προβάδισμα έναντι του ΠΑΣ Γιάννινα και να το διατηρήσουν μέχρι τέλους.

Το αυτογκόλ του Μιχαήλ στο 10’ και η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μολίνς τρία λεπτά αργότερα έδωσαν τους πολύτιμους τρεις βαθμούς της νίκης στον Παναθηναϊκό, που έφτασε τους 6 στο πρωτάθλημα, όσους έχουν και οι «Ηπειρώτες», οι οποίοι απείλησαν στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν.

Πέρασε από την Κρήτη ο Παναιτωλικός

Σπουδαίας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε ο Παναιτωλικός στην Κρήτη επί του Πλατανιά, στο πρώτο χρονικά παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής της Σούπερ Λίγκας.

Η ομάδα του Μάκη Χάβου ήταν ουσιαστική στο ματς των «Περιβολίων», εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες και πήρε τη νίκη με τα γκολ των Ντίας (12′, 79′) και Ρόσα (43′), ενώ ο Πλατανιάς αγωνίστηκε από το 63ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής (με δεύτερη κίτρινη κάρτα) του Πλιάτσικα.

Με αυτή τη νίκη οι «Αγρινιώτες» έφτασαν τους 8 β., ενώ ο Πλατανιάς παρέμεινε στους έξι.