Εθνικά Ποδόσφαιρο

Η Λαμία πλήρωσε ακριβά το κακό της ξεκίνημα, χάνοντας 2-1 από τον Βόλο

Έχοντας ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, ο γηπεδούχος Βόλος έκανε… ιδανικό ποδαρικό στην φετινή Α’  Εθνική  επικρατώντας 2-1 της Λαμίας στο «Πανθεσσαλικό».

Μιας Λαμίας που κατέβηκε στο γήπεδο για ένα θετικό αποτέλεσμα (όπως συνέβη πέρυσι) αλλά η απουσία του Ντάνι Μπεχαράνο και η αδράνεια που έδειξε στο πρώτο 45λεπτο της στοίχησαν ακριβά.

Μετά λοιπόν από ένα ματς που φαινομενικά ήταν στα μέτρα της ομάδας του Μιχάλη Γρηγορίου, η κατάσταση δυσκολεύει για τη συνέχεια αφού οι Λαμιώτες θα υποδεχτούν την Κυριακή τον Ολυμπιακό και στη συνέχεια (Τετάρτη) θα παίξουν στο ΟΑΚΑ, κόντρα στην ΑΕΚ.
Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο τρίποντο χάρη στο πολύ καλό τους πρώτο ημίχρονο, εκεί όπου με τα γκολ των  Μπαρτόλο στο 8′ και Φαν Βέερτ στο 41ο λεπτό έκαναν… όλη τη δουλειά. Στο δεύτερο μέρος, ο προπονητής της Λαμίας διόρθωσε τα πράγματα στην 11άδα, με στόχο την ανατροπή, ωστόσο το μόνο που κατάφερε η Λαμιώτικη ομάδα ήταν να μειώσει στο τελικό σκορ στο 52′ με τέρμα του Ταϊρόν.
Αξίζει να τονίσουμε πως τόσο το πρώτο γκολ του Βόλου, όσο και εκείνο της Λαμίας ήρθαν μετά από… τραγικά λάθη της άμυνας, απόρροια βέβαια και της εποχής, με την έλλειψη αγωνιστικού ρυθμού να είναι κάτι παραπάνω από εμφανές στις ομάδες.
Παράλληλα, προς το τέλος της αναμέτρησης γράφτηκε ιστορία, καθώς ο Λουκάς Βύντρα με την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο στο 86’, έγινε ο γηραιότερος παίκτης που αγωνίζεται σε επίπεδο πρώτης κατηγορίας σε ηλικία 40 ετών, 7 μηνών και 7 ημερών!

Το παιχνίδι

Καλύτερο ξεκίνημα στην αναμέτρηση δεν θα μπορούσε να ζητήσει ο Γκιγιέρμο Ασκαμπάλ από τους παίκτες του, στο ντεμπούτο του στην Α’  Εθνική. Με σαφή διάθεση να επιτεθεί και να πιέσει από νωρίς, ο Βόλος χρειάστηκε μόλις 26 δευτερόλεπτα για να καταγράψει την πρώτη του τελική, όταν το σουτ του Φερνάντες από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε άουτ.
Η πίεση των γηπεδούχων σε αυτά τα πρώτα λεπτά απέφερε… καρπούς στο 8′, με τον Μπαρτόλο να εκμεταλλεύεται το τραγικό λάθος της άμυνας της Λαμίας για το 1-0! Συγκεκριμένα, μετά από εκτέλεση φάουλ του Ρομέρο, η μπάλα βρήκε στο αριστερό δοκάρι του Σαράνοβ με τον Αντέτζο στην προσπάθειά του να απομακρύνει το «ριμπάουντ» να στρώνει άθελά του την μπάλα στον Αργεντινό άσο, ο οποίος από κοντά σκόραρε, δίνοντας εύκολα το προβάδισμα στην ομάδα του.
Μετά το πρώτο τέταρτο ο ρυθμός έπεσε κάπως, με τον Βόλο πάντως να ελέγχει πλήρως τον αγώνα και να μοιάζει… κίνδυνος θάνατος στις αντεπιθέσεις και στο ανοικτό γήπεδο. Από την άλλη, η Λαμία φαινόταν πως είχε χάσει τη μάχη του κέντρου, κάτι το οποίο τη δυσκόλεψε αφάνταστα να προωθήσει την μπάλα στη μεσοεπιθετική γραμμή.

Η πρώτη καλή στιγμή των φιλοξενούμενων ήρθε στο 28’, όταν μετά από κλέψιμο και σέντρα του Τζανδράρη, ο Καραμάνος σπατάλησε μεγάλη ευκαιρία από κοντά, στέλνοντας την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η «απάντηση» του Βόλου με το μακρινό σουτ του Μπαρτόλο να βγάζει με υπερένταση ο Σαράνοβ.
Ό,τι δεν μπόρεσε να κάνει στην προηγούμενη φάση, το κατάφερε στο 41’ ο Βόλος με υποδειγματική αντεπίθεση. Ρεγκατέν και Φερνάντες συνδυάστηκαν ωραία από τα δεξιά, με τον δεύτερο να τροφοδοτεί τον Φαν Βέερτ μέσα στην περιοχή, ο οποίος με ωραίο πάρσιμο της μπάλας γύρισε το σώμα του και «εκτέλεσε» ιδανικά για το 2-0!
Τελείως διαφορετικό σκηνικό εκτυλίχθηκε στο δεύτερο ημίχρονο.Η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου μπήκε αποφασισμένη να αντιστρέψει την κατάσταση στο «Πανθεσσαλικό», με την είσοδο των Ταϊρόν, Μουζουλουξή και Μανουσάκη να δίνουν έναν άλλον… αέρα με την έναρξη της επανάληψης.
Μόλις στο πρώτο λεπτό, ο Μαρτίνεθ προειδοποίησε από μακριά, με τον «κεραυνό» του Ισπανού μπακ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ ο Κλέιμαν. Η ασφυκτική πίεση της Λαμίας όμως έφερε αποτελέσματα στο 52’, με τον Ταϊρόν να μειώνει σε 2-1 δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς, μετά από «δώρο» του αντίπαλου τερματοφύλακα.
Συγκεκριμένα, μετά από επικίνδυνο γύρισμα του Γκρίλο, ο Κλέιμαν υπό πίεση δεν μπόρεσε να απομακρύνει την μπάλα, αντιθέτως… την έστρωσε στον επιθετικό της Λαμίας ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στην ανυπεράσπιστη εστία.
Ήταν πλέον ξεκάθαρο πως σε εκείνο σημείο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι είχαν πάρει το μομέντουμ, συνεχίζοντας την πίεση.

Από την άλλη, ο Βόλος εμφανώς επηρεασμένος από αυτή την εξέλιξη κλείστηκε πίσω. Στο 56′, ο Νούνιες… άγγιξε την ισοφάριση, με το ωραίο του σόλο εντός περιοχής να βγάζει ενστικτωδώς ο Κλέιμαν.
Μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα, ο Βόλος βγήκε από την άμυνά του, κερδίζοντας μέτρα στο γήπεδο. Στο 61′, η κεφαλιά του Γκρίλο πέρασε δίπλα από το δοκάρι, με τη Λαμία να… απαντάει επτά λεπτά αργότερα με την εξαιρετική ενέργεια του Ρόμανιτς.
Όσο περνούσε η ώρα πάντως, ο ρυθμός έπεφτε αισθητά κάτι που βόλευε τους γηπεδούχους, οι οποίοι μάλιστα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έφτασαν πολύ κοντά στο 3-1, με το γύρισμα του Ροσάριο να κόβει σωτήρια ο Βύντρα.

1′ Μόλις στα 26 δευτερόλεπτα ο Βόλος απείλησε με το ωραίο σουτ του Φερνάντες από το ύψος της μεγάλης περιοχής, έπειτα από το γύρισμα του Μπαρτόλο από τα αριστερά.

7′ Ο Ρομέρο δοκίμασε το πόδι του με απευθείας εκτέλεση φάουλ, με την μπάλα να σταματάει στο αριστερό δοκάρι του Σαράνοφ. Στη συνέχεια της φάσης, ο Αντέτζο έκανε τραγικό λάθος, “στρώνοντας” ουσιαστικά στον επερχόμενο Μπαρτόλο, ο οποίος από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0!

11′ Γυριστή κεφαλιά του Τζανετόπουλου στο πρώτο δοκάρι, η μπάλα πέρασε από όλους και κατέληξα άουτ.

15′ Επικίνδυνο γύρισμα του Πουρίτα ο οποίος πάτησε περιοχή, τελευταία στιγμή όμως απομάκρυνε η άμυνα της Λαμίας.

18′ Φάουλ σε πολύ καλό σημείο τώρα για τη Λαμία. Σχεδόν από το ίδιο σημείο με το οποίο ο Βόλος άνοιξε το σκορ. Καλή εκτέλεση από τον Γκέντσογλου, η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Κλέιμαν.

28′ Μεγάλη ευκαιρία για τη Λαμία. Ο Τζανδάρης έκλεψε την μπάλα λίγο έξω από την περιοχή, έκανε και την σέντρα προς τον Καραμάνο, το τελείωμα όμως του Έλληνα φορ πέρασε δίπλα από την εστία.

30′ Άμεση απάντηση από τον Βόλο! Οι γηπεδούχοι βγήκαν εξαιρετικά στην αντεπίθεση, με τον Μπαρτόλο να σουτάρει από το ύψος της περιοχής και να υποχρεώνει τον Σαράνοβ στην επέμβαση του αγώνα σε κόρνερ

40′ Λάθος υπολογισμός και απομάκρυνση του Φεράρι, κέρδος το κόρνερ για τη Λαμία. Μεγάλη στιγμή για τη Λαμία, με την εκτέλεση να περνάει από όλους, να φτάνει στο δεύτερο δοκάρι, εκεί όμως ο Τζανδάρης έπιασε… αέρα.

41′ Υπέροχη ενέργεια του Ρεγκατέν από τα δεξιά, ο οποίος βρήκε στον άξονα τον Φερνάντες. Ο Ισπανός άσος έπαιξε εξαιρετικά την κάθετη πάσα, με τον Φαν Βέερτ να στοπάρει την μπάλα με πλάτη, να γυρίζει και να εκτελεί τον Σαράνοβ για το 2-0!

44′ Πάνω από την εστία του Κλέιμαν πέρασε η κεφαλιά του Ελευθεριάδη έπειτα από τη σέντρα του Μαρτίνεθ.

46′ Δυνατό σουτ του Ορτέγκα από μακρινή απόσταση, διώχνει σε κόρνερ ο Κλέιμαν.

49′ Υπέροχη σέντρα του Μπαρτόλο με τον Ρεγκατέν να πιάνει την κεφαλιά, με τον Σαράνοβ πάντως να μπλοκάρει σταθερά.

52′ Γκολ “δώρο” από τον Κλέιμαν, με τον τερματοφύλακα του Βόλου να υποπίπτει σε ένα τραγικό λάθος μετά από πίεση των φιλοξενούμενων, δίνοντας ουσιαστικά πάσα στον Ταϊρόν, ο οποίος από κοντά έκανε το 2-1!

56′ Τεράστια χαμένη ευκαιρία για τη Λαμία, με το σουτ του Νούνιες να κοντράρει σε σώματα και να καταλήγει κόρνερ.

61′ Μεγάλη στιγμή για τους γηπεδούχους, με τον Γκρίλο να σηκώνεται ψηλότερα από όλους και την κεφαλιά του να περνάει ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι.

67′ Καλή στιγμή για τον Ταϊρόν, ο οποίος τα έκανε όλα καλά όμως τα χάλασε στο τέλος στην τελική ενέργεια.

68′ Φανταστική ενέργεια του Ρόμανιτς από τα αριστερά, έκανε την ντρίπλα πάνω στον αντίπαλο αμυντικό, το σουτ του όμως έβγαλε δύσκολα σε κόρνερ ο Κλέιμαν.

81′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Βόλο με τον Ροσέρο, με τους γηπεδούχους να φωνάζουν για χέρι εντός περιοχής. Στο ριπλέι πάντως φαίνεται πως ο παίκτης του Βόλου κάνει χέρι.

91′ Ο Βόλος… άγγιξε το 3-1, με τον Ροσέρο να βγαίνει στο ανοικτό γήπεδο, η παράλληλη πάσα του όμως με αποδέκτη τον Ρεγκατέν κόπηκε τελευταία στιγμή.

Διαιτητής: Καραντώνης (Ημαθίας)

Κίτρινες: Σοάρες 86’  – Γκέντσογλου 7’, Νούνιες 37’,

ΒΟΛΟΣ (Γκιγιέρμο Αμπασκάλ): Κλέιμαν, Πουρίτα, Ρομέρο, Φεράρι, Γκρίλο, Τσοκάνης, Μπαριέντος (76’ Σοάρες), Ρεγκατέν, Μπαρτόλο, Φερνάντες (85’ Βοϊτκόφσκι), Φαν Βέερτ (67’ Ροσέρο).

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Σαράνοβ, Αντέτζο (46’ Μαζουλουξής), Τζανετόπουλος (83’ Βύντρα), Μαρτίνεθ, Σκόνδρας, Τζανδάρης, Γκέντσογλου (46’ Τιρόνε), Ελευθεριάδης (46’ Μανουσάκης), Νούνιες, Ρόμανιτς, Καραμάνος (73’ Μανούσος).

Ιστορική στιγμή για Βύντρα

Ο Λουκάς Βύντρα έγραψε ιστορία στο παιχνίδι της Λαμίας με τον Βόλο, καθώς έγινε ο γηραιότερος παίκτης που αγωνίζεται ποτέ σε επίπεδο πρώτης Εθνικής σε ηλικία 40 ετών, 7 μηνών και 7 ημερών!

Ιστορικό βράδυ για τον Λουκά Βύντρα στην αποψινή ήττα της Λαμίας από τον Βόλο στο «Πανθεσσαλικό» (2-1)!
Ο πολύπειρος κεντρικός αμυντικός, πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 83ο λεπτό στη θέση του Τζανετόπουλου, και έτσι έγινε ο γηραιότερος παίκτης που αγωνίστηκε ποτέ σε επίπεδο πρώτης κατηγορίας, ξεπερνώντας τον Σέρβο τερματοφύλακα των Τρικάλων, Σέβο Μίλαν (40 ετών, 6 μηνών και 11 ημερών)!
Ο Έλληνας στόπερ αγωνίστηκε σήμερα σε ηλικία 40 ετών, επτά μηνών και επτά ημερών, ενώ μέχρι το τέλος της σεζόν αναμένεται να ξεπεράσει και τα 41 έτη!