Η Λαμία 3-1, «καθάρισε» τον Αστέρα μέσα στην Τρίπολη! (video)

Διπλό ιστορικό επίτευγμα, πριν από λίγο, για τον ΠΑΣ Λαμία, ο οποίος όχι μόνο πέτυχε στην Τρίπολη το πρώτο του γκολ στην παρθενική του συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Α’  Εθνικής αλλά παράλληλα πέτυχε την πρώτη του νίκη στην 53χρονη πορεία του στο Ελληνικό ποδόσφαιρο κερδίζοντας τον Αστέρα με το εντυπωσιακό 1-3, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής!

Οι Λαμιώτες, αν και αγωνίστηκαν χωρίς τον φορ τους Βουό, κατάφεραν στο α΄ μέρος να πετύχουν δύο τέρματα και να διαχειριστούν άψογα το ματς, απέναντι στους φλύαρους γηπεδούχους που έδειξαν να μην μπορούν να συνέλθουν από το ανέλπιστο 0-2, ενώ παρά την πρωτοβουλία των κινήσεων που τους έδωσε η Λαμία, δεν μπόρεσαν να διασπάσουν την άμυνά της, που στάθηκε άψογα για μία ακόμη φορά. Μάλιστα προς το τέλος πέτυχε και 3ο τέρμα με τον Βραζιλιάνο Βάντερσον, «σφραγίζοντας» και τυπικά τη μεγάλη νίκη, πρώτη σε επίπεδο Α’  Εθνικής!

Οι Τριπολιτσιώτες το μόνο που κατάφεραν, ήταν να πετύχουν το γκολ της… τιμής στην εκπνοή, για να διαμορφωθεί το τελικό αποτέλεσμα.

Από ένα δοκάρι είχαν στο α΄ ημίχρονο οι δύο ομάδες.

6′ Ο Πίτι εκτέλεσε κόρνερ και ο Όμο με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα…0-1

12′ Ο Ισνάλδο εκτελεί το κόρνερ, ο Ιγκλέσιας στο δεύτερο δοκάρι στρώνει την μπάλα στον Καλτσά κι αυτός με κεφαλιά – “ψαράκι” στέλνει την μπάλα να χτυπήσει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Παπαδόπουλου.

22′ Εκτέλεση φάουλ του Ισνάλνδο, μπλόκαρε ο Παπαδόπουλος

25’ Ο Πίτι τρύπησε την άμυνα του Αστέρα, σε αντεπίθεση, δεν μπόρεσε αρχικά να νικήσει τον Αθανασιάδη με την πρώτη, αλλά πήρε το… ριμπάουντ και έκανε το 0-2

29′  Ο Μανιάς καλύπτεται από τον Κουκόλη, βγαίνει τετ-α-τετ με τον Παπαδόπουλο που βγαίνει νικητής στη φάση

32′ Μετά από στημένο ο Ιγκλέσιας νίκησε τον Όμο στον αέρα, αλλά έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από την αντίπαλη εστία.

35′ Ο Ιγκλέσιας από δύσκολη θέση πήρε την κεφαλιά από την καρδιά της αντίπαλης άμυνας, αλλά δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Παπαδόπουλο.

44′ Ωραία κίνηση από τον Ισνάλδο και αριστερό σουτ ελάχιστα άουτ

45′ Μετά από σέντρα του Πίτι ο Βασιλαντωνόπουλος έπιασε το σουτ με τη μια, η μπάλα χτύπησε στον Πασαλίδη και αποκρούστηκε από το δοκάρι του Αθανασιάδη.

54′ Γέμισμα του Μάσα για τον Μανιά, που προσπάθησε ανεπιτυχώς με γυριστό σουτ να απειλήσει τη Λαμία.

62′ Σουτ του Ιγκλέσιας μέσα από την περιοχή, η μπάλα κάπου βρήκε και παραχωρήθηκε κόρνερ.

69′ Ο Γιαννούλης έκανε μπαλιά για τον Μανιά που βρέθηκε φάτσα με τον αντίπαλο τερματοφύλακα αλλά το τελείωμά του δεν ήταν θετικό για τους γηπεδούχους

79′ Κερδισμένο φάουλ του Βάντερσον λίγο έξω από την αντίπαλη περιοχή.  Ο Βραζιλιάνος εκτέλεσε ο ίδιος το φάουλ και… ζωγράφισε…0-3

89′ Ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Καλτσά από τα δεξιά, ο Πασαλίδης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά…1-3

Διαιτησία: Γ. Μπλάνας (Μεσσηνίας), Δημόπουλος (Δυτ. Αττικής), Πυλαρινός (Ζακύνθου).

4ος διαιτητής: Βάτσιος (Δυτ. Αττικής)

Κίτρινες: Καλτσάς 48’, Ιγκλέσιας 58’, Μουνάφο 79’, Γκοντό 87’, Τριανταφυλλόπουλος 90’  – Ακόστα 43’

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Βεργέτης): Αθανασιάδης, Γιαννούλης, Ιγκόρ (36’ Γκοντό), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Ιγκλέσιας, Μουνάφο, Μαντιντά (64’ Δουβίκας), Ισνάλντο (46’ Μάσα), Καλτσάς, Μανιάς.

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Τεννές): Παπαδόπουλος, Ασίγκμπα (73’ Κουτρομάνος), Παντελιάδης, Κουκόλης, Αναστασιάδης, Όμο, Βασιλαντωνόπουλος, Ακόστα (84’ Λινάρδος), Βάντερσον, Μπλάζιτς, Πίτι (67’ Αναστασόπουλος).