Θετικό ξεκίνημα για τον ΠΑΣ Λαμία στην Α’ Εθνική

Μετά από ένα αμφίρροπο ματς που έγινε στο ΔΑΚΛ, πριν από λίγο, μπροστά σε 3.000 περίπου θεατές, ο ΠΑΣ Λαμία και ο Παναθηναϊκός αναδείχτηκαν ισόπαλοι με 1-1, στο παρθενικό παιχνίδι της σεζόν για το πρωτάθλημα της Α’  Εθνικής.

Το τελικό αποτέλεσμα κρίνεται δίκαιο σε γενικές γραμμές, αν σκεφθεί κανείς ότι η Λαμία έχει πρόβλημα στην επίθεση, αλλά και στη θέση του επιτελικού μέσου. Αμυντικά όμως στάθηκε πολύ καλά, απέναντι σ΄ έναν αντίπαλο που είχε τον έλεγχο του ματς αλλά δεν βρήκε διαδρόμους για να απειλήσει σοβαρά την εστία του Βελλίδη.

Οι φίλαθλοι των γηπεδούχων πρέπει να έφυγαν ικανοποιημένοι από το γήπεδο, ειδικά για το α’ ημίχρονο που είχε πολλές συγκινήσεις και με τη Λαμία του Σωτήρη Αντωνίου να στέκεται αξιοπρεπέστατα στον αγωνιστικό χώρο, παρ΄ ότι η ομάδα δεν είναι 100% έτοιμη. Στην επανάληψη χρησιμοποιήθηκε και ο Βασιλόγιαννης, αλλά έδειξε ότι βρίσκεται πίσω από πλευράς φυσικής κατάστασης, αφού έχασε το βασικό στάδιο της προετοιμασίας.

Μέσα στην εβδομάδα ίσως έχουμε εξελίξεις στα μεταγραφικά, ώστε ο ΠΑΣ Λαμία την ερχόμενη Κυριακή (21.00), κόντρα στον Ατρόμητο, πάλι στο ΔΑΚΛ, να παρουσιαστεί πιο ενισχυμένος, με στόχο να πετύχει την πρώτη νίκη της στο πρωτάθλημα.

7′ Ο Αντέτζο βγάζει αριστερά για τον Ρόμανιτς, ο Σέρβος κάνει τη σέντρα, η μπάλα κοντράρει στον Γιόχανσον και βγαίνει κόρνερ.

10′ Γέμισμα του Κουρμπέλη, ο Μακέντα παίρνει την κεφαλιά, αλλά όχι όμως θα ήθελε και η μπάλα περνάει άουτ

16′ Βαθιά μπαλιά του Γιόχανσον για τον Μακέντα, βγαίνει ο Βελλίδης και μπλοκάρει.

19’ Πέναλτι ζήτησε ο Παναθηναϊκός όταν σε προσπάθεια του Δώνη μέσα στη περιοχή η μπάλα βρήκε το χέρι του Βύντρα

20′ Ο Mπεχαράνο βγάζει τη βαθιά μπαλιά, ο Ρόμανιτς φεύγει στην πλάτη της πράσινης άμυνας, περνά τον Γιόχανσον ο οποίος είναι ο μόνος που τον κυνηγά, ο Διούδης κάνει μια έξοδο της απελπισίας και ο 21χρονος Σέρβος σκοράρει σε κενή εστία…1-0

22′ Μπαλιά για τον Μακέντα, δεν μπορεί να προλάβει και ο Βελλίδης μπλοκάρει.

30′ Σκάψιμο του Κουρμπέλη, ο Μακέντα πιάνει την κεφαλιά εντός περιοχής, ο Βελλίδης μπλοκάρει.

32′ Φάουλ για τον Παναθηναϊκό, σε καλό σημείο από δεξιά, ο Χατζηθεοδωρίδης το εκτελεί αλλά ο Πλιάτσικας διώχνει με κεφαλιά.

34′ Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό. Ο Πλιάτσικας κόβει με το χέρι το σουτ του Κολοβού. Εκτελεί ο Μακέντα, ο Βελλίδης πέφτει στη σωστή (δεξιά του) γωνία, αλλά δεν μπορεί ν’ αποτρέψει την παραβίαση της εστίας του…1-1

38′ Φάουλ για τη Λαμία, σε θέση έξω αριστερά, διώχνει ο Ινσούα με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι σε κόρνερ, με τον Διούδη να μπλοκάρει στην συνέχεια τη σέντρα του Δημούτσου.

44′ Ο Ινσούα υποδέχεται αριστερά την μπάλα, τη φέρει στο δεξί, κάνει και το σουτ με το δεξί, υπάρχει πλήθος παικτών μπροστά από τον Βελλίδη, ο οποίος μπλοκάρει.

54′ Κόρνερ ο Σκαρντοβέλι, ο Τουράμ πιάνει την κεφαλιά, αλλά η μπάλα περνά έξω.

64′ Ο Βασιλόγιαννης βγαίνει από δεξιά, κάνει το γύρισμα, ο Καραμάνος στο πρώτο δοκάρι δεν μπορεί να κάνει την προβολή. Κόρνερ για τους γηπεδούχους.

87′ Σουτ του Ινσούα, στο όριο της μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει άουτ.

Διαιτητής: Σκουλάς (Μαγνησίας)

Βοηθοί: Νικολακάκης (Ηρακλείου)-Μεϊντάνας (Αχαΐας).

4ος ο Κατσικογιάννης (Ηπείρου)

Κίτρινες: Πλιάτσικας 35’, Βύντρα 89’ – Μακέντα 45’+, Ινσούα 50’, Δώνης 79’

ΠΑΣ ΛΑΜΙΑ (Σωτήρης Αντωνίου): Βελλίδης, Σάλιακας (92’ Τσούκαλος), Βάντερσον, Αντέτζο, Βύντρα, Μπεχαράνο, Δημούτσος, Πλιάτσικας, Τουράμ (62’ Βασιλόγιαννης), Ρόμανιτς (76’ λ.τρ. Σκόνδρας), Καραμάνος,

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Διούδης, Γιόχανσον, Κολοβέτσιος, Πούγγουρας, Ινσούα, Κουρμπέλης, Δώνης (82’ Μπουζούκης), Ζαχίντ, Χατζηθεοδωρίδης (60’ Μολό), Κολοβός, Μακέντα.

***  Στον πάγκο της Λαμίας ήταν ακόμη οι: Θεοδωρόπουλος, Τζανετόπουλος, Τομάς, Α. Καραγιάννης. Εκτός 18άδας έμειναν οι Κατσίκας και Ράμος.

ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΤΑ ΣΤΙΓΜΙΟΤΥΠΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

***  Πριν από την έναρξη του αγώνα ΠΑΣ Λαμία – Παναθηναϊκός, η ΕΡΤ έκανε σύνδεση με το βανάκι του VAR, όπου μόλις είχε φτάσει ο ντελιβεράς! Μάλλον οι Κομίνης, Μπαλτάς έφαγαν πολύ γιατί όπως αποδείχτηκε αργότερα… VARυναν αρκετά!

***  Πανό υπέρ του ιδιοκτήτη του ΠΑΣ Λαμία, Πανουργιά Παπαϊωάννου, αναρτήθηκε από τους οπαδούς της ομάδας στο ανατολικό πέταλο